Piotrek Dobra Rada, odc. 2,  praca zdalna w domu z dziećmi

Nazywam się Piotrek Konopka i zapraszam na drugi odcinek z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o Pracy zdalnej.

Dzisiaj powiemy o tym, jak planować czas pracy zdalnej swój i swojego zespołu oraz jak planować czas pracy zdalnej swojej rodziny w ujęciu tego, że posiadają niektórzy z nas dzieci. Ja oczywiście nie mówię z własnego doświadczenia, także tutaj jestem teoretykiem, ale dostałem kilka głosów, że koncepcja pracy od od 9.00 do 17.00 gdy są obecne dzieci, raczej nie działa w ujęciu pracy zdalnej.

Do niedawna właśnie wychodziliśmy z domu i szliśmy do pracy, pracując właśnie od 9:00 do 17:00. Dzieci wtedy przebywały w szkole. Raczej widzieliśmy się tylko rano i wieczorem, ponieważ dzieci miały swoje zajęcia pozalekcyjne a dorośli mieli swoje zajęcia.

Teraz musimy troszkę zmienić swoje nawyki ponieważ ta praca gdzie 4 osoby są na miejscu, gdzie dwójka dzieci się uczy a 2 osoby pracują zdanie, trzeba troszkę inaczej zaplanować swój dzień.

Założymy że mamy właśnie model rodziny 2+2, ja bym proponował następujące podejście. Załóżmy ja powinienem pracować od 8:00 do 12:00, mieć później 2 godziny przerwy od 12:00 do 14:00, tak żeby o 14:00 znowu wrócić do pracy i o godzinie 18:tą pracę zakończyć. Czyli będę miał za sobą ośmiogodzinny dzień pracy.

Moja partnerka powinna pracować na przykład od 9:00 do 13:00 z dwugodzinną przerwą od 13:00 do 15:00 tak żeby wrócić do pracy w godzinach 15:00 – 19:00 czyli tutaj też mamy dzielony czas pracy.

Co nam daje taki dzielony czas pracy?

Daje nam to, że mamy 3 godziny w ciągu dnia od 12:00 do 15:00, w trakcie których możemy zaopiekować się dziećmi. W trakcie tych 3 godzin, od godziny 13:00 do 14:00 wszyscy razem jesteśmy, tak że możemy zjeść razem lunch, obiad, ugotować coś, zająć się dziećmi. A każde z nas tak czy inaczej, poświęci 8 godzin na swoją pracę.

Jeżeli jesteście menadżerami i pracujecie z zespołem czy zarządzacie zespołem, który pracuje właśnie zdalnie i wszyscy z nich chcieliby wdrożyć takie rozwiązanie dzielonego czasu pracy, to warto zadbać o współdzielony kalendarz. Tak, żeby w każdy piątek, na następny tydzień zaplanować czas pracy wszystkich członków zespołu. Żeby każdy widział, że na przykład Janek jest niedostępny od 12:00 do 14:00 a Kasia jest niedostępna od 15 do 17:00. także taki współdzielony kalendarz w planowaniu czasu pracy swojej i swojego zespołu bardzo wam się przyda.

Dzięki serdeczne. Życzę wszystkim udanego weekendu i do zobaczenia.