Piotrek Dobra Rada, odc. 11. porządne wdrożenie

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam już w 11 odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem trochę o wdrożeniu na stałe tego, co obserwujemy dzisiaj za oknem (trochę w wersji prowizorycznej) czyli pracy zdalnej.

Do niedawna było czymś bardzo naturalnym, że pracownicy przychodzili do biura i pracowali. Wiele firm, z którymi rozmawiałem przez ostatnie kilka lat, mówi,  że dla nich praca zdalna albo nie istnieje albo jest traktowana jako nagroda albo jest to coś, co przysługuje wyłącznie niektórym pracownikom na ich wniosek, ale bardzo rzadko.

Prawie miesiąc temu, 13 marca wszyscy trafiliśmy do pracy zdalnej. Ale organizacje były do tego nieprzygotowane. To co zrobiły, to przeniosły, przesunęły po prostu pracowników z pracy przy biurkach do pracy w kapciach w domu. Nie poszły za tym przesunięciem najczęściej żadne zmiany organizacyjne. Nie poszły za tym przesunięciem żadne zmiany prawne ani żadne zmiany procesowe. 

Oczywiście na początku było trochę paniki i zamieszania związanego z wdrożeniem tego procesu. Natomiast dzisiaj można już zauważyć że trochę kurz opadł. W firmach zaczynają pojawiać się pierwsze szkolenia. Pojawiają się pierwsze sygnały tego, że firmy chciałyby uporządkować istniejącą sytuację. Jak powiedział jeden z partnerów kancelarii prawnej, z którym ostatnio rozmawiałem, ich praca ostatnio przypomina takim bieg kurczaków bez głowy: “Pracujemy, ale za bardzo nie wiemy z kim, za bardzo nie wiemy jak, ani gdzie. Być może się uda”.

Warto zastanowić się nad tym, żeby rozpisać czy zacząć rozpisywać pierwsze podstawowe procesy w wariancie zdalnym. Zastanowić się, jakich zasobów potrzebujemy. Czego możemy użyć a czego nam brakuje. Warto się zastanowić, jak można wdrożyć pracę zdalną tak, aby była zrobiona, nie w wersji prowizorycznej, tylko w wersji na stałe.

Ponieważ być może pandemia się skończy za jakiś czas i rygory związane z dystansem społecznym dostaną poluzowane, ale myślę, że wdrożenie tej pracy zdalnej będzie zmianą cywilizacyjną, która prawdopodobnie zmieni obraz tego świata.

Dziękuję dzisiaj. Do zobaczenia. I słyszymy się jutro.