Cześć. nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 19. już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj kilka słów na temat zdalnego prowadzenia szkoleń, egzaminów i w ogóle całej otoczki związanej z BHP.
Po pierwsze – szkolenie. Do szkoleń z BHP warto wykorzystać narzędzia e-learningowe. Nie rozumiem tutaj, pod tym pojęciem tylko wrzucenia tekstów spisanych pieczołowicie w Wordzie, ale warto wszystkie materiały, które są dzisiaj spisane, przełożyć na przykład na animację. Tak, aby ten materiał był przyswajalny dla osób, które muszą siedzieć w domu i które chętniej obejrzą animowane filmiki a nie będą siedziały i przez 8 godzin będą czytały teksty.
Z tym oczywiście związane jest również zagadnienie egzaminu. Warto, żeby pracownik mógł do tych egzaminów podchodzić regularnie. Można także wdrażać rozwiązania związane ze szkoleniami odświeżającymi taką wiedzę.
Trzecią rzeczą, poza szkoleniami e-learningowymi i egzaminami, również robionymi zdalnie, jest kwestia kontroli warunków pracy w miejscu świadczenia pracy przez pracownika. Nie mówię tutaj o dzisiejszej sytuacji związanej z incydentalną pracą zdalną, czy jak to wczoraj nazywałem, z home officem, ale kontrola pracy w telepracy, czyli kontrola w miejscu pracy, wskazanym przez pracownika jako miejsce pracy. Oczywiście pracodawca ma prawo do kontroli takiego miejsca, zgodnie z przepisami, jednak warto, żeby przestrzegał prawa do prywatności pracownika i jego rodziny. Jak można do tego tematu podejść? Być może pracownik powinien nagrać krótki filmik wideo pokazujący, jak wygląda jego miejsce pracy. I ten film powinien zostać dołączony do teczki kadrowej pracownika u pracodawcy.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro na kolejnym (tym razem już 20.) odcinku Piotrek Dobra Rada. Na razie.