Dzisiejszy, 47 odcinek Piotrka Dobrej Rady poświęcony jest temu, w jaki sposób radzić sobie ze zdalnym zmęczeniem, czyli z Zoom Fatigue Syndrome. Większość Polaków nigdy nie była w takiej sytuacji – nie spędziła w swoim życiu w jednym pomieszczeniu, na przykład w szpitalu, tak dużo czasu, jak my wszyscy teraz w domach w pracy zdalnej. W tym odcinku znajdziecie więc 10 technik i tricków, które pozwolą wam pracować wydajniej w trakcie telekonferencji. Abyście nie byli aż tak zmęczeni, jak to wczoraj napisali Gabriela Gab czy Krzysztof Bernat.
Kudosy za wsparcie techniczne przy mojej walce ze zmęczeniem dla Jędrzeja Paulusa oraz Krzyśka Wojewodzica. Kilka inspiracji jest z artykułów na BBC, The Conversation, Inquirer oraz Psychreg.org i na gazeta.pl
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 47 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj podam 10 sposobów, które warto wdrożyć po to, aby mniej się męczyć w trakcie wideokonferencji. Czyli jak można zapobiegać syndromowi zdalnego zmęczenia.
Po pierwsze – oddzielcie czas wolny od czasu pracy. Jak pracujecie, jesteście w pracy. Nie prowadźcie wideokonferencji, które są waszymi prywatnymi. Skupcie się na pracy.
Po drugie – planujecie sobie przerwy. Pamiętacie? Mówiłem o technice pomidora: 25 minut pracy, 5 minut przerwy. Jeżeli nie możecie tego zapamiętać, spowodujcie, żeby Outlook czy inny Asystent Google, przypominał Wam co 25 minut o tym, że należy wykonać przerwę.
Jeżeli możecie – ustawcie sobie oprogramowanie do telekonferencji w taki sposób, abyście na ekranie monitora widzieli tylko Waszych rozmówców. Żebyście nie widzieli siebie, ponieważ Wasz mózg bardzo się męczy od oglądania samych siebie i bardzo zwraca na to uwagę. Tak, że to jest rzecz, która bardzo męczy.
Zastanówcie się nad tym, jak dużo osób zapraszacie na jedną telekonferencję. Ponieważ, jeżeli jest mniej ludzi, łatwiej Wam rozmawiać, łatwiej nawiązywać relacje i zwracać uwagę na niewerbalne komunikaty, które naprawdę pojawiają się na tych ekranikach, które oglądacie. Tak, że pamiętajcie – czy wszyscy naprawdę są potrzebni na tej telekonferencji?
Jeżeli możecie, zmieńcie mikrofon z mikrofonu w laptopie na mikrofon zewnętrzny. O, taki, jak ja mam tutaj. Ustawcie sobie odpowiednią odległość, pozycję. Te mikrofony najczęściej nie zbierają głosów otoczenia. Czyli nie będzie słychać, że, o, tutaj gdzieś, mi biega jeden czy drugi kotek. Ale Wy będziecie bardzo dobrze słyszalni dla swojego rozmówcy.
Zastanówcie się nad tym, czy na pewno wyłączacie mikrofon zaraz po powitaniu. Ponieważ to, co słychać z otoczenia, u Was w pokoju, jest bardzo mocno słyszalne u Waszych rozmówców.
Starajcie się mówić wyraźnie. Nie mamroczcie.
Nie stukajcie palcami po klawiaturze. Nie stukajcie palcami po stole. Te wszystkie odgłosy z pokoju bardzo, bardzo rozpraszają.
Być może nie możecie sobie pozwolić na to, żeby pokój, w którym pracujecie, zrobił się takim studiem nagrań. Żeby się pojawiła na przykład taka pianka, jak za mną. Natomiast wszystkie echa, pogłosy możecie wyeliminować przy użyciu jakiś miękkich kocy czy też poduszek.
i dziesiąta, ostatnia rzecz. Na samym początku rozmowy zapytajcie się, jak się ludzie czują. Ponieważ to, w jakiej sytuacji znaleźliście się i Wy i oni, to jest sytuacja bardzo trudna dla wszystkich. Większość Polaków, większość ludzi na świecie, nigdy nie spędziła w jednym pomieszczeniu tak długiego okresu czasu. Nawet nigdy tak długo nie byli w szpitalu, jak teraz ludzie pracują z domów. Tak, że okażcie im troskę a to naprawdę pozwoli Wam się nie męczyć.
To było 10 powodów, 10 mechanizmów, jak można sobie poradzić ze zmęczeniem zdalnym, czyli zoom fatigue syndrome.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/tSE5TRSzZck
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Linki do podcastów na podfollow
https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/a6f15a7d96dcf92f729a785c079f97d87b339513
Gabriela Gab LinkedIn https://www.linkedin.com/in/gabriela-gab-8216a4/
Krzysztof Bernat LinkedIn https://www.linkedin.com/in/krzysztofbernat/
Jędrzej Paulus LinkedIn https://www.linkedin.com/in/jedrzejpaulus/
Krzysztof Wojewodzic LinkedIn https://www.linkedin.com/in/krzysztofwojewodzic/
Krzysztof Wojewodzic YouTube https://www.youtube.com/user/woju44
Link do artykułu na BBC
https://www.bbc.com/worklife/article/20200421-why-zoom-video-chats-are-so-exhausting
Link do artykułu na The Conversation
https://theconversation.com/zoom-fatigue-how-to-make-video-calls-less-tiring-137861
Link do artykułu na Inquirer
https://www.inquirer.com/health/coronavirus/zoom-fatigue-science-brain-how-to-combat-20200520.html
Link do artykułu na Psychreg.org
Link do artykułu na gazeta.pl https://wyborcza.pl/7,75400,25977560,psychologowie-mowia-o-nowym-syndromie-ktory-nazywaja-zdalnym.html
Link do artykułu na psychreg.org https://www.psychreg.org/zoom-fatigue/
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345