Piotrek Dobra Rada, odc. 49, świat VUCA i praca zdalna

Dzisiejszy, 49 odcinek Piotrka Dobrej Rady poświęcony jest temu, co to znaczy VUCA i jak podejść do pracy zdalnej z wykorzystaniem modelu VUCA, ale w trochę innej wersji. Czyli co zrobić, aby w tych niepewnych czasach, przejść na pracę zdalną tak, aby nigdy już nie zatęsknić za biurem. Inspiracją do tego odcinka były rozmowy z menedżerami średniego szczebla dużych firm z branży bankowej i produkcyjnej. Nie zabraknie też mojego przyjaciela (czyli Rafała Ferbera) i jego powiedzenia Better done than perfect.

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna#vuca #KPI #dupogodziny #kejpiaje

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 49 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj wytłumaczę, co to znaczy akronim VUCA i jak pracę zdalną można przeprowadzić zgodnie z tym schematem, tak, żeby nam się dobrze pracowało, niekoniecznie w biurze.

Zacznijmy od przetłumaczenia akronimu:

  • VUCA zaczyna się od V czyli Volatility (zmienność, ulotność). Po prostu wszystkie zmiany przebiegają w sposób bardzo chaotyczny. Natomiast długoterminowe plany ulegają bardzo szybkiej dezaktualizacji i w momencie prezentowania mogą już kompletnie nie mieć żadnego znaczenia.
  • Później jest Uncertainty (niepewność). Po prostu, na podstawie naszych doświadczeń, nie umiemy przewidzieć tego, co może zdarzyć się w przyszłości. A menedżerowie mają bardzo niski poziom świadomości i zrozumienia następujących po sobie zdarzeń.
  • Później jest literka C – Complexity (czyli złożoność). Po prostu trudno nam sobie wyobrazić, jak poszczególne elementy otaczającej nas rzeczywistości, wpływają na siebie. A w związku z tym, jako menedżerowie, mamy wyłącznie do dyspozycji część informacji i możemy przewidzieć wyłącznie niektóre zdarzenia. Po prostu jest tego wszystkiego za dużo.
  • I ostatnia literka, czyli A – Ambiguity (niejednoznaczność). Po prostu działamy w terenie nieznanym. Nie wiemy, jak się do tego zabrać. Działamy w czymś, co jest nazywane jako nieznane nieznane (unknown unknowns). I po prostu, jako menedżerowie, wychodzimy poza swoją strefę komfortu i albo podejmujemy decyzje bardzo ostrożnie albo w ogóle nie podejmujemy tych decyzji, ponieważ obawiamy się ryzyka z nimi związanego.

Praca zdalna jest właśnie takim elementem świata VUCA, który dzisiaj istnieje. Ponieważ pandemii nikt z nas nie przeżył. Nikt z nas nigdy nie został przymusowo wysłany do domu, z informacją “pracuj teraz w domu, pomimo tego, że wczoraj pracowałeś w biurze”.

Jak można tą pracę zdalną oswoić, właśnie z wykorzystaniem modelu VUCA?:

  • zamiast Zmienności stwórzmy Wizję (Vision). Po prostu opiszmy stan docelowy, jakbyśmy chcieli, żeby ta nasza praca zdalna wyglądała w przyszłości. Po prostu opiszcie sobie sytuację, co musiałoby się stać, jak musiałaby firma wyglądać, żebyście nigdy nie zatęsknili (na przykład) za pracą z biura.
  • druga literka U nich się zmieni w Zrozumienie (Understanding). Po prostu komunikujmy się lepiej na podstawie informacji płynących z otoczenia: od pracowników, od dostawców, od klientów. Po prostu efektywne zarządzanie w świecie VUCA wymaga komunikacji na wszystkich szczeblach firmy. Na wszystkich szczeblach, które umiemy dostrzec, zarówno tych werbalnych jak i niewerbalnych.
  • literkę C – Complexity (ze złożoności) zamienimy na Jasność (Clarity). Po prostu musimy wszystko jasno zdefiniować. Jak powinna nasza praca wyglądać. Z czego będziemy rozliczani. Jakie są kejpiaje (KPI). I tak jak powtarzam wielokrotnie, dupogodziny już nie powinny się liczyć.
  • Na końcu Niejednoznaczność zmienimy w Zwinność. Better done than perfect. Agility. Zróbmy tak, że jeżeli coś umiemy już zrobić, wdróżmy to w realizację. Najwyżej poprawimy w kolejnym kroku. Nie może być tak, że czekamy na świat idealny, ponieważ w momencie, gdy będziemy czekali na ten świat idealny, rzeczywistość nas otaczająca znowu ulegnie zmianie i my znowu będziemy na pewno z tyłu.

Tak, że pamiętajcie: zamiast standardowego tłumaczenia VUCA:

  • stwórzmy wizję,
  • uruchommy zrozumienie,
  • dobierzmy do tego takie parametry, żeby wszyscy mieli Jasność tego, jak powinni pracować zdalnie
  • a na sam koniec próbujmy, eksperymentujmy i wdróżmy zwinny system zarządzania

Dzięki serdecznie. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/ochx6rlYQOM 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Linki do podcastów na podfollow 

https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/1034dcd07083375c93a18902404c35ab9db25fa4

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP