Dzisiejszy, 50 odcinek Piotrka Dobrej Rady poświęcony jest roli nawyków w pracy zdalnej. Co wspólnego mają ze sobą język szwedzki, sport, nagrywanie Piotrka Dobrej Rady i praca zdalna? Na własnym doświadczeniu opowiadam, jak można budować nawyki. Przewija się Rafał Ferber (Ferbi, dziękuję za inspirację) i Wojtek Plona (Wojtku, dziękuję za miłe słowa). A od strony merytorycznej, podstawą jest książka Jedna Rzecz oraz model ustalania celów zgodnie ze schematem SMART.
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #jednarzecz #cele #SMART #nawyk
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 50 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej.
Rok temu przyjaciel mój, Rafał Ferber, polecił mi książkę pod tytułem “Jedna Rzecz”. Jest to książka, która traktuje z mojego punktu widzenia o jednej rzeczy: że siła woli nie jest zasobem niewyczerpalnym. Mamy jej ograniczoną ilość i musimy się nauczyć nią rozporządzać. Aby było łatwiej, warto skupić się na jednej rzeczy w danym momencie i przez 66 dni z rzędu próbować dokładnie tego samego, tej samej czynności, osiągnięcia tego samego celu, tak, żeby ta czynność, ta powtarzalność stały się nawykiem i żebyśmy nie musieli o tym myśleć.
Ja zacząłem budowanie nawyków i testowanie tej teorii w sporcie. To znaczy – postanowiłem sobie w sierpniu zeszłego roku, że będę uprawiał sport przez godzinę dziennie. Przez ponad 200 dni, dzień w dzień (zaczynając od 4 km marszu) doszedłem do 14 km biegu czy kilkudziesięciu kilometrów km jazdy na rowerze. Później było zamieszanie związane z pandemią i na chwilę przestałem uprawiać sport w tak regularny sposób, ale dzisiaj, już od ponad trzech tygodni, jeżdżę na rowerze co najmniej 20 kilometrów. A tak naprawdę dzisiaj będę musiał pewnie przejechać 24, bo 20 kilometrów przyjeżdżam w 50 minut a nie w godzinę. Tak, że trzeba coraz dalej dalej i coraz dłużej jeździć. Czyli to jednak zaczęło działać.
Te 66 dni jest takim wyznacznikiem, który gdzieś w mózgu mi się zakotwiczył, że po 66 dniach będę mógł wykonywać daną czynność bez myślenia.
Dzisiaj jest 50 dzień, kiedy nagrywam podcast, kiedy nagrywam odcinek Piotrka Dobrej Rady. Wczoraj dostałem telefon od Wojtka Plony, u którego byłem na live z półtora miesiąca temu. I Wojtek powiedział, że jestem inspiracją dla niego, jak ten Piotrek Dobra Rada, jak te odcinki, się codziennie zmieniają. Za każdym razem staram się poprawić jedną rzecz. I o ile pierwszy odcinek był produkowany bardzo amatorsko, na kamerce w laptopie, na mikrofonie w laptopie, ja byłem ubrany, tak jak byłem ubrany i jakość tego nagrania nie była idealna, natomiast dzisiaj (mam poczucie) że po 50 dniach, po 50 powtórzeniach, już dochodzę do jakości, która jest akceptowalna. Może nie na piątkę, ale na czwórkę z plusem według mnie tak.
Wczoraj zacząłem uczyć się języka. Pierwsza lekcja za mną. Nowy język – szwedzki. Zobaczymy, jak mi pójdzie. Zobaczymy po 66 dniach.
Jakie to ma połączenie z pracą zdalną? Przejście z pracy stacjonarnej do pracy zdalnej to jest zbudowanie nawyków właściwie w każdej czynności, począwszy od podpisania listy obecności, skończywszy na tym, że trzeba jakoś wspólnie z kolegami, koleżankami, pójść na lunch. No i oczywiście, w ciągu dnia trzeba popracować. Tak, że każda z tych czynności (pomimo tego, że na samym końcu powinna mieć identyczny efekt) będzie wykonana inaczej.
Skupcie się w danym momencie na jednej rzeczy i zacznijcie ją robić w nowy sposób. W sposób zdalny a nie w sposób stacjonarny. Zdefiniujcie ten cel, tak, żeby on był w modelu SMART. Tak żeby ten nawyk był również rozliczany w modelu SMART
Co to znaczy SMART? Cele powinny być opisane jako:
- Simple – proste
- Measurable czyli mierzalne
- Attractive – atrakcyjne
- Realistic czyli realistyczne
- Timeable – mierzalne w czasie
Jak można to przełożyć na Piotrka Dobrą Radę?:
- proste – będę produkował trzyminutowy, czterominutowy odcinek o pracy zdalnej codziennie
- mierzalne – będę to robił codziennie. 3 minuty codziennie.
- atrakcyjne – będę produkował dobrej jakości kontent. Dla mnie to jest bardzo atrakcyjny cel.
- realistyczne – czy mogę wyprodukować 1 odcinek dziennie, 3 minuty? tak, mogę. To jest bardzo realne
- i określone w czasie – będę to robił codziennie, przez najbliższe co najmniej 66 dni. A później to powinno już stać się moim nawykiem.
Tak, że określcie swoje cele związane z pracą zdalną, właśnie w modelu SMART. Postępujcie zgodnie z tym mechanizmem przez kolejnych 66 dni (co jest opisane w książce Jedna Rzecz) a po 66 dniach ta czynność powinna stać się waszym nawykiem.
Dzięki serdecznie. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/XShzIZmMIbQ
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Rafał Ferber LinkedIn https://www.linkedin.com/in/rafalferber/
Wojciech Plona LinkedIn https://www.linkedin.com/in/wplona/
Książka Jedna Rzecz do kupienia np tutaj https://www.gandalf.com.pl/b/jedna-rzecz/
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Linki do podcastów na podfollow
https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/616b04fa580d1b40b53efaccc67e3d265ea9b9bc
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345