Piotrek Dobra Rada, odc. 54, podsumowanie 3 miesięcy pracy zdalnej

Dzisiejszy, 54 odcinek Piotrka Dobrej Rady to podsumowanie idei pracy zdalnej, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy. 3 miesiące temu trafiliśmy bowiem na przymusową pracę zdalną i w jednym momencie nasz świat i nasze życie uległo zmianie. Posłuchajcie moich TOP5 zagadnień, które przewijały się przez ten czas.

Dla bardziej dociekliwych – w firmie jest błąd – ciekawe, czy go ktoś zauważy. To dowodzi, że nie umiem jeszcze montować filmików ani robić powtórek 🙂

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #top5 #VUCA #mindset #kulturaorganizacyjna #ZoomFatigueSyndrome

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 54. już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj jest 15 czerwca i tak naprawdę za nami są trzy miesiące. Ponieważ 13 marca wprowadzono ogólnopolską kwarantannę i wtedy właściwie wszyscy przymusowo trafili na pracę zdalną. Dzisiaj chciałbym podsumować te minione 3 miesiące i powiedzieć kilka słów na temat tego, co według mnie jest najważniejsze. Tak, że posłuchajcie dzisiaj TOP5 moich punktów na temat pracy zdalnej. 

Przede wszystkim wyszło, że ludzie nie umieją pracować zdalnie. Ponieważ nikt ich tego nie nauczył. Ludzie mieli problem z tym, żeby pojawić się w pracy. Mają problem z tym, żeby z tej pracy wyjść. Dlatego tak ważne jest wyjście i powrót z tej pracy zdalnej. Jak ja sobie z tym radzę? Zakładam krawat, zakładam koszulę i to jest moje wyjście do pracy, ponieważ gdy zdejmuję ten ubiór, wiem, że jestem już w domu. Ja miałem poza tym komfort uczenia się, jak pracować zdalnie przez ostatnie kilka lat. Natomiast większość ludzi, w bardzo przyspieszony sposób, na własnych błędach, uczyła się i nadal się uczy tego, jak pracować zdalnie.

A jak to wygląda od strony, takiej mentalnej? Dzisiaj ludzie pracują tam, skąd muszą. Natomiast praca zdalna powinna to być praca tam, skąd chcę. I co się musi zdarzyć – odpowiedzcie sobie na to pytanie – żebyście nigdy, ale to nigdy nie zatęsknili za powrotem do biura? Jakie rzeczy muszą się zmienić w waszej pracy zdalnej dzisiaj? Jakie rzeczy muszą się zmienić w waszych firmach?

Jeżeli mowa o firmach, to druga rzecz, to jest właśnie taka, że firmy nie umieją sobie poradzić z pracą zdalną. Znaczy chcą ją wdrażać, wiedzą, że to jest nieuniknione. Natomiast dla większości z tych firm wdrożenie pracy zdalnej to jest wdrożenie narzędzi: wdrożenie platformy e-learningowej albo wdrożenie platformy komunikacyjnej. I przede wszystkim głównie jest to technika a nie kultura organizacyjna. Natomiast dla mnie praca zdalna to jest przede wszystkim kultura organizacyjna oraz odpowiednim mindset całej kadry zarówno kadry zarządzającej jak i wszystkich pracowników.

Trzecia rzecz, która jest dla mnie bardzo ważna, to jest właśnie nastawienie, czyli ten tak zwany mindset. Nastawienie zarówno całej organizacji, menedżerów, pracowników. To jest zwinność, uczenie się, otwartość, zaufanie oraz ustawienie odpowiednich KPI, tak, żeby umieć rozliczyć człowieka z tego, co miał zrobić, z tego co zrobił, a nie z tych, tak zwanych, dupogodzin.

Czwartym elementem, który dla mnie jest bardzo ważny, który się przewija przez te ostatnie kilka miesięcy – to są procesy. Ponieważ procesy biznesowe, a właściwie każdy proces, który istnieje dzisiaj w firmie, należy narysować od nowa. Należy go opisać, wyznaczyć role, a co ważniejsze, przede wszystkim później ten proces trzeba zakomunikować do całej firmy. Ponieważ przyjmowaliście ludzi do pracy z biurkiem, z komputerem i z telefonem w jakimś biurowcu. Natomiast dzisiaj pracują z domu zdalnie i trzeba tę całą informację, jak firma działa, przekazać na nowo. Właśnie już na bazie istniejących procesów, czyli zrobienie onboardingu od nowa oraz usprawnienie komunikacji.

Wychodzi na to, że ludzie bardzo dużo tracą na niepotrzebne rozmowy, ponieważ na skypokonferencjach, na zoomokonferencjach, spędzają od dwóch do sześciu godzin dziennie. I tak naprawdę nie ma czasu na to, żeby popracować. A dlaczego oni tak długo czasu tam spędzają? Ponieważ menedżerowie i firmy nie umieją im przekazać tego, czego oczekują od swoich pracowników. I najprostszą i najlepszą, z takiego bardzo pragmatycznego punktu widzenia, właśnie dla tych managerów, formą kontroli pracownika, jest przeprowadzenie konferencji. Ale na tym traci się bardzo dużo czasu.

Bardzo ważny element, który przewija się przez ostatnie 3 miesiące, to jest zdrowie psychiczne, czyli zachowanie tego work-life-balance. Jedna z moich koleżanek, zarządzająca jednym z większych Call Center, powiedziała, że za dużo pracuje w momencie, gdy zorientowała się, że nie mogła czy właściwie nie zmieniła piżamki nocnej na piżamkę dzienną przez poprzednie 3 dni. Ponieważ tak dużo pracowała, że wstawała, obudziła się, otwierała laptopa, zaczynała pracować i w momencie, gdy szła spać, to w tym momencie zamykała laptopa, w tym momencie kończyła pracę. Czyli ten work-life-balance był bardzo zaburzony.

Pojawiają się już nowe jednostki chorobowe, czyli jak to zostało nawet już określone Zoom Fatigue Syndrome. Po prostu ludzki mózg nie jest przystosowany do tego, żeby w trakcie wideokonferencji obserwować siebie i obserwować innych.

Pamiętajcie, że żyjemy w świecie VUCA, czyli ulotność / niepewność / złożoność / niejednoznaczność. Świat VUCA powoduje że, jesteśmy bardziej zmęczeni i bardziej rozdrażnieni i bardziej obciążeni, być może nawet depresją kliniczną.

Tak, że moje TOP5 to jest tak:

  1. Wyjdźmy mentalnie do pracy i powróćmy z niej
  2. Organizacje wierzą, że technika, nie kultura organizacyjna
  3. Ja uważam natomiast że kultura organizacyjna i mindset
  4. Narysujemy na nowo procesy biznesowe
  5. I zachowajmy ten odpowiedni work-life-balance

Tak, że To jest moje TOP5 podsumowujące ostatnie 3 miesiące z pracą zdalną.

Dzięki serdecznie. Do zobaczenia i usłyszenia jutro (w poniedziałek). Na razie!

Dla bardziej dociekliwych – w firmie jest błąd – ciekawe, czy go ktoś zauważy. To dowodzi, że nie umiem jeszcze montować filmików ani robić powtórek 🙂 

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #top5 #VUCA #mindset #kulturaorganizacyjna #ZoomFatigueSyndrome

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/iKIQfwb7Gc8 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Link do podcastu na podfollow 

https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/e8f4c7a0c5b3f673f95afb6152c2b41ab3bade02

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP