Piotrek Dobra Rada, odc. 60, typy osobowości a praca zdalna

Dzisiejszy, 60 odcinek Piotrka Dobrej Rady dotyczy tego, jak poszczególne typy osobowości mogą radzić sobie w pracy zdalnej. Wykorzystuję model znany jako MBTI. Test w wersji online mozecie sobie zrobić np tutaj https://www.16personalities.com/pl. Jeśli chcecie, aby test był zrobiony przez specjalistę razem z omówieniem, zachęcam np do spotkania się z Agnieszką Czaplą Czaplińską, która jest m.in specjalistką od kolorów i pracy z osobowościami. Inspiracją do odcinka był artykuł na HR Technologist (link macie poniżej, w opisie)

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #MBTI #16personalities #ESTJ

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was 60 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat jednego testu psychologicznego – o właśnie takiego. Być może kojarzycie te kolorki i kojarzycie te skróty. I tego, w jaki sposób poszczególne osobowości mogą sobie radzić w pracy zdalnej.

Dzisiejszy odcinek pewnie wyjdzie trochę dłuższy, bo będę chciał opowiedzieć, jak w ogóle ten test jest zbudowany i jak można odczytywać te wyniki.

Zacznijmy od początku. MBTI czy test Myers-Briggs można sobie zrobić również w takim wariancie zdalnym, na przykład na stronie https://16personalities.com. Znajdziecie tam na dole, w linku, w opisie, informację, jak do tej strony dotrzeć. Przede wszystkim jest to rozszerzona koncepcja Junga, który obserwował, że niektóre osoby mają określone preferencje dotyczące tego w jaki sposób należy działać.

Cały ten model jest zbudowany na 4 osiach.

  • Przede wszystkim jest to oś Ekstrawersja vs. Introwersja, czyli w jaki sposób kierujesz swoją energię i uwagę na zewnątrz czy wolisz się też koncentrować na wewnętrznym świecie pomysłów.
  • Drugi kawałek jest to Poznanie i Intuicja, czyli w jaki sposób działasz. To znaczy, czy gromadzisz informacje rzeczywiste i namacalne, czy raczej koncentrujesz się na całościowym obrazie i powiązaniu  między faktami.
  • Trzeci Wymiar jest to Myślenie vs. Odczuwanie. Oznacza to, czy przy podejmowaniu decyzji człowiek się kieruje logiką i sprawiedliwością, czy też bierzemy pod uwagę raczej harmonię i system wartości zaangażowanych osób
  • I ostatni, czwarty wymiar, czyli Osądzanie i Obserwacja. Czyli jak sobie człowiek radzi z życiem, czy to jest w sposób zaplanowany i podejmuje decyzje w sposób zaplanowany czy też preferuje elastyczny tryb życia.

Dla tych, którzy mogą mieć jakieś podejrzenia, ja pracuję się w kwadraciku ESTJ, czyli jest to osoba, też można powiedzieć, z dominującym kolorem czerwonym.

Natomiast przechodząc teraz do pracy zdalnej. Jak sobie radzą osoby w poszczególnych wymiarach?

Jeżeli chodzi o Introwertyk vs. Ekstrawertyk.

  • Ekstrawertycy mają problem z obecnie zachodzącą zmianą, ponieważ bardzo lubili kontakt z osobami, z tym, jak się coś działo. Dzisiejsze odizolowanie, przejście do pracy zdalnej, może być dla nich trudne.
  • Natomiast osoby bardziej introwertyczne mogą się na przykład obawiać tego, w jaki sposób będzie wyglądała ich efektywność w pracy. Na przykład w momencie, gdy będą przebywały w domu razem ze swoimi dziećmi, ponieważ te dzieci rozpraszają, zabierają ich uwagę. Natomiast introwertycy bardziej preferują pracę w skupieniu

Drugi wymiar czyli Odczuwanie i Intuicja

  • osoby opierające się na intuicji mogą być przestraszone odcięciem od ludzi i odcięciem od tego, że nie będą z nimi przebywali. Dlatego Slacki, inne komunikatory, messengery, grupy dyskusyjne muszą być dla tych osób dostępne, tak żeby mogli się poczuć częścią kolektywu.
  • Osoby natomiast opierające się bardziej na poznawaniu i twardych faktach, powinny, na przykład, mieć dostęp do tego, w jaki sposób firma podchodzi do pandemii. Jaka jest jej strategia, tak, aby mogły sobie samodzielnie wyrobić pogląd na otaczającą rzeczywistość i podjąć odpowiednie działania zmierzające w tym kierunk. Tak, żeby wyrobić sobie własną opinię.

Jeżeli mówimy o Myśleniu i Odczuwaniu

  • w przypadku tego zagadnienia, jakim jest praca zdalna, jest to temat bardzo podobny do poprzedniego podziału czyli poznanie vs. intuicja. Ponieważ osoby, wszyscy, którzy pracujemy zdalnie, nadal musimy się czuć odpowiedzialni za twoją pracę, nadal powinniśmy być zachęcani do podejmowania decyzji i należy to wspierać bardzo przez mocno działające kanały komunikacyjne. Mówimy tutaj o regularnych, nawet codziennych newsletterach. Być może należy raz na jakiś czas z wyższą kadrą zarządzającą przeprowadzić AMA czyli Ask Me Anything, tak, żeby pracownicy mogli pozadawać wszelkiego rodzaju pytania, na które będą odpowiadali przełożeni. Są platformy crowdsourcingowe, gdzie pracownicy wspólnie mogą zadawać pytania i wspólnie mogą na te pytania udzielać odpowiedzi, budując jakiś grupowy pogląd. Tak, że warto zastanowić się nad tym, żeby te kanały informacyjne były jak najszersze, jak najczęściej udostępnione i aktualizowane

Czwartym, ostatnim wymiarem jest to Osądzanie vs. Odczuwanie

  • czyli osoby osadzające preferują bardziej zaplanowane życie. Dzisiejsza sytuacja, czyli konieczność przeniesienia się do pracy zdalnej, powoduje że tracą troszkę grunt pod nogami i mogą czuć się zdezorientowane.
  • Natomiast osoby obserwujące lepiej radzą sobie z taką elastycznością. Ale to może źle wpływać na innych, ponieważ obserwatorzy bardzo często mogą wysyłać e-maile do swoich współpracowników już po godzinach pracy i może to wywoływać u tych pozostałych osób odczucie pod tytułem: “Muszę na tego maila odpowiedzieć. Przecież ktoś do mnie pisze.” – nie zwracając uwagi na to, że już jest po godzinach.

Jeżeli chodzi o jakiegoś protipa, jak sobie radzić w ogóle z własną osobowością i z osobowością swoich współpracowników w tych trudnych czasach? Pamiętajcie o tym, żeby zostawić jakikolwiek margines błędu, margines na popełnianie tych błędów w tych trudnych czasach. Ponieważ ludzie są po raz pierwszy są postawieni w takiej sytuacji i nigdy jeszcze nie byli zamknięci w domu pod przymusem. I nigdy nie było pandemii, przynajmniej nikt nie pamiętasz za swojego życia, żeby taka sytuacja miała miejsca. Więc jesteśmy po raz pierwszy w takiej sytuacji, jako wszyscy i zostawmy sobie pole do tego, żeby móc popełnić błędy.

Dzięki serdeczne. Do usłyszenia i zobaczenia jutro. Na razie

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/yWB1LIoJr68 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Opis Testu MBTI https://pl.wikipedia.org/wiki/Test_Myers-Briggs

Zrób sobie test https://www.16personalities.com/pl 

Agnieszka Czapla Czaplińska LinkedIn https://www.linkedin.com/in/agnieszka-czapla-czaplinska/ 

Link do artykułu na HR Technologist https://www.hrtechnologist.com/articles/mobile-workforce/remote-work-personality-types-coronavirus/ 

Link do podcastu na podfollow 

https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/15a360f176981bb69c9805a93b8d1dcd214e477d

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP