Dzisiejszy, 61 odcinek Piotrka Dobrej Rady dotyczy mikrozwyczajów. Omawiam to, czym w ogóle są mikrozwyczaje. Podaję na własnym przykładzie (nauki języka szwedzkiego), jak mikrozwyczaje pozwalają osiągać własne cele – jaka jest mechanika ich działania. Rozwijam skrót 3R. A na koniec pokazuję, jak można mikrozwyczajów użyć do łatwiejszej pracy w modelu zdalnym. Inspiracją dla tego odcinka był mem zamieszczony na serwisie z memami 9gag.com i potem kilka innych artykułów, których linki znajdziecie w opisie pod filmem. Oczywiście w tle przewija się książka Jedna rzecz oraz pojawia się Karlskrona (którą, jak okazuje się, lubi również Iwona Edyta Gałecka)
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #mikrozwyczaj #microhabit #9gag #meme #onething #jednarzecz
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 61 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat mikrozwyczajów i tego, w jaki sposób można się przygotować do ich wdrożenia, jak je wdrożyć i jak to się przełoży na to, żebyśmy pracowali krócej, albo pracowali bardziej wydajnie właśnie w modelu zdalnym, jeżeli do niedawna pracowaliśmy wyłącznie stacjonarnie.
Przede wszystkim zacznijmy od tego, co to są te mikrozwyczaje. Mikrozwyczaje są to takie działania, których wykonanie w ogóle wymaga minimalnej motywacji bądź wysiłku do zrealizowania. I nadrzędny cel jest rozłożony bardzo mocno w czasie. Mikrozwyczaj powoli nadbudowuje się i długim czasie pozwala osiągać cel, który jest bardzo znaczący i bardzo dla nas ważny
Ja to przełożę na przykład na rzecz, którą dzisiaj buduję u siebie – to jest nauka języka szwedzkiego. I codziennie przez 15 minut uczę się języka szwedzkiego – ale codziennie. I dzisiaj będę miał bodajże już 22 czy 23 lekcję. Słowa, które gdzieś tam mi się przewijają – pewnie już jest ich ze 100. Podstawowe rzeczy zaczynam rozumieć, umiem nawet powiedzieć “Vad trevligt!” czyli “Jak wspaniale!”. Ale robię to codziennie, przez 15 minut. 15 minut dziennie, albo przeczytanie dwóch stronach w książce, albo spotkanie się razem z kolegami z pracy na spotkanie statusowe, tak, żeby w ciągu kilku minut opowiedzieć przez wszystkich, kto się czym zajmuje. To jest właśnie taki mikrozwyczaj.
Jak te mikrozwyczaje działają? Zobaczycie tutaj. Na początku możemy przyjąć, że to będzie schemat 3R czyli:
- najpierw mamy Reminder, czyli przypomnienie. Mi w języku szwedzkim pomaga taka aplikacja Babbel. Codziennie o 7:00 włącza mi się alarm, żebym się zaczął uczyć przez 15 minut.
- później ten mikrozwyczaj staje się Rutyną. Zgodnie z teorią z książki Jedna Rzecz, coś takiego pojawia się po 66 dniach. Czyli mamy drugą literkę R – Rutyna
- na samym końcu jako Reward czyli nagroda, to jest to, że będę mógł, na przykład, powiedzieć w języku szwedzkim “Dzień dobry”, “Do widzenia”, zamówić sobie hotel i generalnie umieć się obsłużyć samodzielnie, na przykład, w trakcie pobytu w Karlskronie, którą bardzo lubię.
także 3xR:
- Reminder
- Routine
- Reward
- Najpierw przypomnienie
- potem zbudowanie rutyny
- i na samym końcu będziemy mieli nagrodę, czyli ten większy cel, który przed nami stoi.
Ale żeby to wszystko można było osiągnąć, warto monitorować te swoje mikrozachowania. Przede wszystkim należy sobie zapisać. Można sobie zapisać to na kartce, albo w Excelu, albo w Wordzie albo w dowolnej aplikacji, z której korzystacie. Warto sobie też monitorować postępy. Jeżeli będziecie te postępy monitorowali w Excelu – to róbcie to w Excelu czy innym arkuszu Google. A jeżeli będziecie używali do tego aplikacji, jest pewnie cała masa aplikacji, zarówno na iOS czy na Androida, które pozwolą wam monitorować wasze postępy. Tak, jak mi aplikacja do nauki języka szwedzkiego codziennie przypomina o tym, żebym się uczył i codziennie przypomina, żebym powtarzał słówka, których się nauczyłem do tej pory. Tak, że te mikrozwyczaje też powinny być monitorowane.
Co nam to da w pracy zdalnej? Jeżeli dużym problemem dla ludzi jest właśnie przepracowanie, ponieważ nie umieją miał pracować zdalnie, bo zawsze pracowali stacjonarnie. Jeżeli ludziom przeszkadza to, że jest rodzina w domu i wydaje im się, że tracą czas na właśnie rzeczy nie związane z pracą i przez to siedzą bardzo długo w pracy. I mają poczucie, że czas przecieka im między palcami, to wdrożenie takich mikrozwyczajów:
- codzienne spotkanie na 15 minut ze swoimi współpracownikami,
- popołudniowe spotkanie ze swoimi przełożonymi,
- i kilka innych rzeczy pod tytułem, na przykład, ubranie się w ciuchy, które powodują że mentalnie wychodzimy do pracy,
- podpisanie listy obecności
- i umówienie się samodzielnie ze sobą, że o 17:00 wyłączam ten komputer i przestaję pracować,
to wdrożenie tych wszystkich mikrozwyczajów pozwoli wam realizować się zarówno zawodowo przez 8 godzin dziennie, jak i pozwoli wam realizować się pozazawodowo i nie będziecie siedzieli w pracy po 16 godzin na dobę.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/Dzh9aI81I2c
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Iwona Edyta Gałecka LinkedIN https://www.linkedin.com/in/iwona-edyta-galecka/
Książka jedna rzecz
https://www.gandalf.com.pl/b/jedna-rzecz/
Link do artykułu na Hackernoon https://hackernoon.com/micro-habits-changed-my-life-47f572bfc153
Link do artykułu na Namastenourished
Link do mema na 9gag.com
Link do podcastu na podfollow
https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/a9f6dead47dea53fbca08d542c0847c09584c26b
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345