Dzisiejszy, 64 odcinek Piotrka Dobrej Rady opisuje różnice w zaangażowaniu studentów czy uczestników szkoleń prowadzonych zdalnie, gdy jest używany stream video w trakcie szkolenia i gdy tego obrazu nie ma. Różnice są porażające. W tle pojawia się Andrzej Twarowski z Sandlera jako wzór do naśladowania przy realizacji szkoleń! A inspiracją były wykłady zdalne bez udziału wideo na jednej z warszawskich uczelni wyższych.
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 64. już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, w jaki sposób różnią się szkolenia czy konferencje, które są prowadzone przez Zooma bądź Teamsa wtedy, gdy mamy włączone wideo i wtedy, gdy tego wideo nie mamy włączonego.
Kilka razy miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniach realizowanych między innymi przez Jędrka Twardowskiego z Sandlera. I Jędrek wysyła takiego maila, jak należy przygotować się do takiego szkolenia. Przyznam się, że również korzystam z tych materiałów, które Jędrek wysyła, tak, żeby można było sobie zorganizować grupę szkoleniową w trakcie szkolenia.
Co jest w takim mailu? W mailu:
- jest informacja na temat na jakiej platformie będzie się odbywało szkolenie?
- Jak powinno wyglądać przygotowanie techniczne (że na przykład Zooma warto zainstalować na komputerze, tablecie bądź telefonie)
- Co należy zrobić przed takim szkoleniem, czyli:
- Oczywiście, że dobrze mieć słuchawki
- dobrze mieć mikrofon
- dobrze mieć, przede wszystkim, kamerę internetową
- i takie zorganizowanie przestrzeni domowej, która będzie zapewniała komfortowy udział w szkoleniu
- dodatkowo takie tipy operacyjne to są:
- należy podpisać się imieniem i nazwiskiem,
- warto żeby ludzie się w pełni zaangażowali,
- dodajemy też informacje na temat tego, że w trakcie szkolenia nie korzystamy z maila, nie korzystamy z przeglądarek internetowych czy innych aplikacji,
- i coś, co jest bardzo ważne – to znaczy, każdy z uczestników korzysta z połączenia wideo, bo to umożliwia, czy ułatwia kontakt trenera z uczestnikami
- i ewentualnym wyjątkiem jest niestabilne łącze po stronie użytkownika.
Dodatkowo oczywiście pojawia się informacja na temat tego, że wszyscy uczestnicy, gdy będą wchodzili do pokoju, będą zmutowani i gdy chcą zabrać głos, powinni dokonać czy nacisnąć opcję unmute.
Wczoraj miałem okazję przypatrywać się przez kilkadziesiąt minut szkoleniu a właściwie cyklowi wykładów na studiach podyplomowych, na jednej z warszawskich uczelni. Byłem na spotkaniu ze znajomym i po prostu przyglądałem się temu, jak taki wykład jest prowadzony. Jaka była różnica? Różnica była taka, że wszyscy, łącznie także z wykładowcą, mieli wyłączone połączenie wideo. Bo wszyscy mają problemy techniczne.
Jak takie szkolenie wyglądało? Czy jak taki wykład wygląda? W momencie, gdy pojawiłem się u znajomego, to zorientowałem się, i on się też zorientował, że jest na tyle ciepło, że można by było pójść do sklepu i kupić jakieś wentylator. Tak, że na samym początku poszliśmy do sklepu i kupiliśmy wentylator. Wróciliśmy po 30 minutach.
Wykład oczywiście trwał nadal. Rozmawialiśmy, wymienialiśmy opinie. Co u niego, co u mnie. Nie widzieliśmy się kilka miesięcy, także tematów do rozmowy było dużo. W tym czasie wykład cały czas trwał. Dodatkowo nagle – oczywiście była to już pora lunchowa – pomyśleliśmy, że warto wyskoczyć na jakiś lunch. I poszliśmy na lunch. Wróciliśmy po kolejnych 30 minutach nieobecności. Zjedliśmy i wykład się zakończył.
Co to oznacza? Wykłady zdalne, gdy są prowadzone bez udziału wideo, powodują, że uczestnicy w ogóle z nich nie korzystają. Każdy ma całą masę czynności do wykonania, które są o wiele ważniejsze do zrobienia w danym momencie, niż odbycie tego szkolenia czy uczestnictwo w tym wykładzie. Brak zaangażowania, który jest wywołany tym, że nikt nas nie obserwuje, jest porażający.
Zastanówcie się nad tym, w jaki sposób wy uczestniczycie w swoich szkoleniach i w jaki sposób wy organizujecie swoje własne sale szkoleniowe, gdy prowadzicie te szkolenia dla innych
Dzięki serdeczne. Do usłyszenia i zobaczenia jutro. Na razie. A i jeszcze – wszystkiego najlepszego dla Piotrów i Pawłów!. Cześć!
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/kZY2qElu_ig
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Andrzej Twarowski LinkedIn https://www.linkedin.com/in/andrzejtwarowski/
Sandler Training – Twarowski & Posmyk
https://www.linkedin.com/company/sandler-training-tpsi/
Link do podcastu
https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/0540c3a3e503e8efa5c686868aed57a9ab2777c6
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345