Jakie działania zamierzają podjąć prezesi amerykańskich korporacji, aby lepiej i wydajniej się pracowało ludziom w modelu zdalnym? Wyniki badania zrealizowanego przez PWC (tym razem nie było to SW Research), które zostało opublikowane przez Business Insider, pokazuje ciekawe rzeczy. Znalazłem je w trakcie poszukiwań skutków decyzji Google odnośnie powrotu pracowników do biur dopiero w czerwcu 2021 roku. A jak jest u Was w firmach?
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 86. już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak można sobie poradzić z produktywnością w pracy zdalnej, zgodnie z opinią – tym razem nie amerykańskich naukowców – ale amerykańskich prezesów.
Szukając informacji na temat tego, jakim echem odbiła się niedawna decyzja Google, że pracownicy powrócą do pracy stacjonarnej w czerwcu 2021 roku, natrafiłem na badanie, przeprowadzone przez PWC wśród 120 prezesów amerykańskich firm. I to badanie zostało opublikowane przez Business Insider. Możecie je zobaczyć w ramce obok mnie, jak rozkładają się te wyniki.
Natomiast ja chciałbym pokrótce omówić każdy z tych punktów.
57% prezesów dostrzega to, że trzeba wprowadzić większą elastyczność, jeżeli chodzi o godziny pracy. To jest na pierwszym miejscu!
- Zauważcie również że 43% z nich (to jest 3 pozycja od dołu) mówi, że należy lepiej zarządzać obciążeniem pracą.
- 48% (to jest 4 pozycja od dołu) mówi, że należy mieć większą elastyczność w braniu czasu wolnego
- i jak również 2. pozycja od dołu, czyli powinny być jasne reguły związane z tym, kiedy wszyscy pracownicy powinni być obecni w pracy – to jest 42% osób.
Co to oznacza? 4 z 10 głównych odpowiedzi związane z tym, w jaki sposób pracownicy pracują, w jakich godzinach, kiedy mogą być dostępni, kiedy mogą wziąć wolne. To jest to, co jest związane z takim mentalnym przyjściem i mentalnym wyjściem z pracy. Jest to związane z regułami, które rodzina w domu musi sobie ułożyć – kiedy pracuje mama a kiedy pracuje tata i kiedy zajmują się dziećmi. Jak również jest to związane z tym, że należy mieć pewnego rodzaju bufor, ponieważ praca zdalna – na przykład poprzez zooma czy poprzez innego rodzaju komunikatory – o wiele bardziej męczy i wyczerpuje niż praca stacjonarna. Dlatego należy mieć troszkę więcej luzu, jeżeli chodzi o pracowanie. Tak, żeby pracownicy nie wypalili się i żeby mogli pracować efektywnie, nie tylko jednego dnia.
Drugim punktem jest lepszy hardware i lepsze wyposażenie – to 55% prezesów mówi o tym, że po prostu te biura, które dzisiaj każdy z nas posiada u siebie w domu, muszą zostać lepiej wyposażone. Ponieważ ludzie poszli do pracy zdalnej nagle i wszyscy przyjmowali za pewnik, że to będzie stan tymczasowy. Jednak że ten stan tymczasowy może trwać o wiele dłużej. W związku z tym trzeba tym pracownikom zapewnić lepsze narzędzia pracy. Przypuszczam,, że kupno słuchawek, hotspotów, modemów, lepszych monitorów, krzeseł, biurek i całego tego osprzętu, który mamy w biurze, a którego najczęściej nie mamy w domu to ta część spowoduje, że o wiele lepiej nam się i wygodniej będzie nam się pracowało w domu w trakcie pracy zdalnej.
Trzecia pozycja jest to – lepsze wykorzystanie narzędzi do pracy. Ponieważ aplikacje, które obecnie istnieją, nie przewidywały aż tak dużego obciążenia w trakcie pracy zdalnej. To znaczy aplikacje są najczęściej dostępne na przykład w wersjach desktopowych, natomiast nie istnieją w wersjach mobilnych. Jeżeli aplikacja istnieje w wersji desktopowej, być może nie ma takich ułatwień, które pozwalają wykorzystywać ją prosto. Najlepszym dowodem na zaobserwowanie tego trendu zmiany i poprawy funkcjonalności aplikacji jest modyfikacja Gmaila. Ponieważ Gmail google’owy za chwilę będzie takim kombajnem, który będzie integrowało zarówno narzędzia do wideokonferencji (Hangout) a jak i dokumenty Google oraz sam program pocztowy. Tak, że w jednym miejscu – nagle się okaże, że będziemy mieli możliwość pracy bez konieczności opuszczania tej jednej aplikacji. Tak, że ten trend już można dostrzec.
Na czwartej pozycji pojawiają się kwestie związane z zabezpieczeniami i z cyberbezpieczeństwem
I na piątym miejscu to są relacje. Ponieważ bez relacji ta praca zdalna powoduje, że człowiek czuje się osamotniony i mogą go dopaść różnego rodzaju nieprzyjemne emocje. Nawet może go spotkać depresja, ponieważ poczucie osamotnienia i brak budowania relacji powoduje – przynajmniej na chwilę obecną – takie bardzo mocne zaniepokojenie, prowadzące nawet do depresji. Tak, że na piątym miejscu – zauważcie – że poprawa relacji jest mocno skorelowana, według prezesów firm, z tym, żeby ta wydajność pracowników pracujących zdalnie była wyższa.
I na ostatnim miejscu jest to wsparcie do tego, w jaki sposób ludzie powinni pracować. To połączone z nagradzaniem nowej wiedzy, nowych ćwiczeń i nowych szkoleń, które pracownik być może w trakcie pracy (ale niekoniecznie w trakcie wykonywania zadań związanych bezpośrednio z pracą) prawdopodobnie będzie nagradzany. Ponieważ ludzie dostrzegli, czy prezesi – którzy byli ankietowani – dostrzegli, że pracownik spędzając 8 godzin w pracy, niekoniecznie jest obciążony w 100% tą pracą, którą ma na bieżąco wykonywać. I dlatego oddanie pracownikowi wolnej ręki, jak ten czas, kiedy nie jest tą pracą obciążony – jak ten czas spędzi. Czy poświęci go na przykład na dodatkowe szkolenia i podnoszenie swoich kwalifikacji? To prawdopodobnie to spowoduje także podniesienie bądź utrzymanie na odpowiednim poziomie produktywności, o którą właśnie prezesom chodzi.
A jak to jest w waszych firmach? Jakie wy macie spostrzeżenia na temat tego, że ta praca zdalna pozostanie z nami na dłużej? Podzielcie się w komentarzach
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/6cDw4dzwi9E
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Link do podcastu https://pod.fo/e/23ac4
Business Insider
https://www.businessinsider.com/impacts-of-google-extending-remote-work-to-july-2021-2020-7
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345