Jeff Haden (1,1 mln followersów na LI) zadał pytanie, jakie są najlepsze pytania rekrutacyjne związane z pracą zdalną. Podzielił się najlepszymi 6 pytaniami w artykule na Inc.com. A ponieważ poszukiwanie pracy zdalnej i rekrutacja zdalna jest teraz jedyną właściwie drogą rekrutacji – postanowiłem Wam przybliżyć te pytania.
A jakie pytania (wg Was) są tymi, które powinny pojawić się na rozmowie rekrutacyjnej o pracy zdalnej? A może takie już usłyszeliście lub zadaliście je osobiście kandydatowi?
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #rekrutacja
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 95 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jakie możecie zadawać pytania w trakcie rekrutacji, właśnie wynikające ze specyfiki pracy zdalnej.
Szukając inspiracji do tego odcinka, przeglądałem stronę Inc.com i przykuł moją uwagę artykuł popełniony przez Jeffa Hadena. Jest to pisarz, ghostwriter tak naprawdę, który napisał ponad 60 książek, z czego (jak się chwali) 7 z nich znajduje się na liście TOP1 najlepiej sprzedających się, w swoich kategoriach, książek na Amazonie. Także to jest bardzo duże osiągnięcie. Ma dosyć dużo followersów na LinkedInie, bo ta liczba przekroczyła już 1.000.000. Równocześnie jest też mówcą na TEDexie, i jak pisze o sobie, jest również zapalonym miłośnikiem jazdy motocyklem po różnego górach i pagórkach
Jeff Haden zadał pytanie do miliona swoich obserwujących i otrzymał bardzo dużo odpowiedzi. A to pytanie brzmiało: “Jakie pytanie zadajesz w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, tak żeby zrozumieć, jak człowiek pracuje w modelu zdalnym?”. I Jeff wybrał kilka najciekawszych odpowiedzi, które równocześnie zebrały najwięcej komentarzy pod spodem. I dzisiaj właśnie chciałbym wam opowiedzieć o tym, jakie pytania ludzie zadają, właśnie w trakcie procesów rekrutacyjnych.
Pierwszy temat związany jest z tym, jak jest ustrukturyzowany twój harmonogram pracy. Co powoduje, że pozostajesz skupionym? Jeżeli pracujesz zdalnie, to jaka jest jedna rzecz, która powoduje u ciebie najwięcej problemów?
To pytanie pokazuje, jak człowiek potrafi pracować, jak umie sobie narzucić swoje własne ramy. Co ważniejsze, tu został dodany dopisek, że w trakcie zadawania / czy osoba zadająca takie pytanie, wymaga rozmowy rekrutacyjnej prowadzonej przy użyciu kamerki, a nie tylko przy użyciu telefonu czy połączenia głosowego, bo chciałaby zobaczyć, jak rekrutowany radzi sobie właśnie z pracą zdalną.
Drugim tematem, który jest poruszany i który wywoływał najwięcej komentarzy, jest “Co robisz, żeby twój team był zaangażowany i żeby relacje między nimi istniały i żeby ta współpraca nabierała jakiś bardziej realnych kształtów, właśnie w trakcie pracy zdalnej?”
To jest pytanie, które może być skierowane zarówno do menedżerów wyższego, średniego szczebla, jak i osób zarządzających zespołami projektowymi w modelu rozproszonym, niezależnie od tego, czy większość z tych ludzi znajduje się w domach czy pracuje w różnych lokalizacjach.
Kolejnym pytaniem, które bardzo dobrze odzwierciedla kwestie związane z pracą zdalną, jest: “Czy mógłbyś podać przykład, w trakcie którego, w trakcie zarządzania zespołem rozproszonym, trzeba było dostarczyć projekt w określonym czasie i w jaki sposób zespół rozproszony poradził sobie z tym zagadnieniem?”
Jest to pytanie, wydaje się, dosyć ogólne. Bo nieważne, czy będziemy pracowali stacjonarnie czy będziemy pracowali zdalnie. To jednak zadanie pytania w kontekście zespołu rozproszonego – Jak można dopiąć projekty pod względem deadline’u i odpowiedniej jakości…
O tutaj – chodź koteczku, pokażesz się? nie – nie pokażesz się :). Mam tutaj takich zdalnych pomocników, którzy czasami chodzą i miauczą dookoła mnie. Teraz akurat mamy niedaleko Ragnara a Geralt gdzieś tam w oddali biega…
Dobra!
Kolejnym zagadnieniem jest “Jakie pięć przedmiotów masz u siebie przy biurku w trakcie pracy zdalnej i dlaczego?”
Bo to, w jaki sposób mamy urządzone nasze miejsce pracy, gdy mamy na przykład takiego biegającego kotka – to ciężko sobie wyobrazić pracę, gdy wokół nas jest rozgardiasz, gdy wokół nas mamy nieporządek i gdy nawet nie potrafimy – przynajmniej ja sobie nie potrafię wyobrazić tego – że nie mam poukładanego biurka i wszystko jest ułożone prawie że od linijki. I to, w jaki sposób nasze biuro jest urządzone, czy mamy wygodne krzesło – pokazuje, czy w ogóle my pracujemy zdalnie efektywnie czy nie.
Tym pytaniem jest trochę… Jest to pytanie dosyć ogólne – to znaczy: “W jaki sposób poradziłeś sobie z rozwiązaniem problemu dosyć złożonego, bez żadnego wsparcia bądź z niewielkim wsparciem przełożonego, jak podszedłeś do rozwiązania tego problemu?”
To pokazuje momenty, gdy w trakcie pracy zdalnej ta komunikacja czasami szwankuje i często zdarzają się sytuacje, gdzie nie możemy się odwołać, nie możemy zadać pytania naszemu przełożonemu, bądź kolegom z zespołu, bo, być może, na przykład, platforma, na której się komunikujemy, uległa awarii. I jeżeli umiemy podejść do rozwiązania problemu samodzielnie, bez nadzoru, bez wsparcia kolegów i menedżerów, to pokazuje nasz sposób pracowania
I ostatnią rzeczą to jest “Jeżeli przychodzi człowiek do domu do pracy, to co powoduje, co pokazuje, kiedy należy tą pracę zakończyć. W jaki sposób człowiek osiąga work-life-balance?”
To pytanie jest bardzo zasadne, ponieważ ludzie zwracają uwagę, jak na przykład, w trakcie rozmowy ze mną, że moje mentalne przyjście i mentalne wyjście z pracy jest związane z założeniem uprasowanej koszuli i krawata, co wykonuję codziennie. I ja rozpoczynam pracę w momencie, gdy zakładam krawat i to jest godzina 9:00, a gdy zdejmuje ten krawat, to znaczy że wychodzę z pracy i to jest godzina 17:00. W ten sposób sam sobie narzuciłem ramy pracowania zdalnego. I teraz, zadając pytanie o to, w jaki sposób work-life-balance osiągają ludzie w trakcie aplikowania o pracę, pokazuje nam, czy ta osoba będzie dobrze się czuła z nami w naszej firmie i czy będzie dobrze pracowała
A wy jakie pytania usłyszeliście w trakcie rozmów rekrutacyjnych w ciągu ostatnich kilku miesięcy? Albo jakie pytania urodziły wam się w głowie? I jakie pytania zadaliście do rekrutowanych do swoich firm? Jeżeli macie jakieś uwagi i komentarze, bądź chcecie się podzielić tymi pytaniami, wpiszcie je w komentarzu pod filmem czy pod podcastem.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/loFqq_yXyzc
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Link do podcastu https://pod.fo/e/25c19
Artykuł będący inspiracją https://www.inc.com/jeff-haden/6-interview-questions-to-ask-every-remote-work-job-candidate-covid-edition.html
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345