W 104. odcinku Piotrka Dobrej Rady podaję przykład, jak sytuacja ograniczająca poruszanie się i wymuszająca pracę zdalną wpływa na zmianę modelu biznesowego, istniejącego już 72 lata. Historia dotyczy stowarzyszenia, którego byłem członkiem w trakcie studiów – czyli AIESEC. Jak chcecie się dowiedzieć, jak sobie AIESEC radzi dzisiaj – posłuchajcie lub obejrzyjcie dzisiejszy materiał. Pozdrowienia dla Niny Pushpakumary, która podrzuciła informację o zmianach w AIESEC i oczywiście dla Chie Natsuhara, która pojawia się w tej historii
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #AIESEC
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 104 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat zmian modelu biznesowego, tak żeby dostosować się do panujących warunków, które uniemożliwiają bardzo często poruszanie się nie tylko po świecie, ale też pomiędzy poszczególnymi krajami na wszystkich kontynentach.
W latach ‘90, na studiach, byłem członkiem takiej organizacji o nazwie AIESEC, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych. AIESEC powstał w 1948 roku, czyli to już będzie 72 lata temu. Został założony przez kilku studentów w Belgii a celem tej organizacji miało być zapobieganie wojnom poprzez program międzynarodowych praktyk studenckich.
Jak to się miało do tego, żeby nie było wojen? Po prostu studenci doszli do wniosku – ci założyciele – że, jeżeli studenci będą wyjeżdżali na praktyki do innych krajów, to będą poznawali kulturę, będą poznawali zwyczaje tych nowych krajów, zarówno tam mieszkając jak i pracując. I w związku z tym nie będzie wojen, ponieważ nie będą walczyli ze swoimi kolegami, których poznali wcześniej. Tak, że taka była idea.
Do dzisiaj, właściwie ta organizacja działała tylko i wyłącznie w modelu stacjonarnym. To znaczy – komitety lokalne, komitety narodowe w poszczególnych krajach, zbierały aplikacje od studentów ze swoich krajów, zbierały zapotrzebowanie na praktyki studentów od firm z kraju. I następowała wymiana. Studenci z zagranicy przyjeżdżali do Polski, studenci z Polski wyjeżdżali za granicę.
Ja na przykład miałem okazję, przez 4 miesiące w trakcie studiów gościć u siebie studentkę Chie Natsuhara z Japonii, która tutaj pracowała w Kielcach, w Polsce, w jednej z agencji reklamowych. I mam nadzieję,że to zmieniło zarówno mój sposób postrzegania świata, jak i sposób postrzegania świata przez moją rodzinę, ponieważ gościlićmy u siebie w domu przez długi okres czasu właśnie ta studentkę. Z tego, co wiem, Chie również sie zmieniła, ponieważ doświadczyła czegoś nowego tutaj w Polsce, w Europie i wiem, że jej życie również uległo zmianie.
Ale dlaczego o tym mówię? Ponieważ okazuje się, że to, co było do niedawna było możliwe, teraz już jest bardzo nieaktualne – ponieważ w związku z ograniczeniami covidowymi cała ta sytuacja dotycząca wymiany, czyli wyjazdów studentów z jednego kraju do drugiego, jest bardzo mocno ograniczona. Oznacza to, że model biznesowy, który funkcjonował przez ostatnich 72 lata, musi ulec zmianie.
Jakiś czas temu, razem z kilkoma studentami z AIESEC w Kielcach, zastanawiałem się nad tym, czy AIESEC również nie będzie musiał ulec zmianie, przeobrażeniu i w jaki sposób w ogóle do tego będzie mogło dojść. No i nagle się okazało, że AIESEC rozpoczął przygotowania do stworzenia wirtualnego programu wymiany studentów, do wirtualnego programu praktyk międzynarodowych.
i jakie to ma przełożenie na szerszą skalę? Nieważne, jak długo nasze biznesy działają. I nieważne, jak wiele jest tradycji związanych z branżą, która istnieje (jak w przypadku AIESECu istnieje 72 lata), obecna sytuacja wymusza zmiany, których czasami nawet nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić, nie potrafimy ich zidentyfikować czy nazwać.
Warto się zastanowić nad tym, czy to, co się wokół nas dzieje nie może być przesłanką do tego, żeby zmodernizować swój biznes, zastanowić się nad restrukturyzacją procesów, żeby to była przyczyna tego, że nasz biznes dostanie drugiego przyspieszenia i wejdzie na kolejny poziom rozwoju.
Zastanówcie się nad tym, co wy byście chcieli zmienić. Zastanówcie się nad jedną rzeczą, którą byście chcieli zmienić, może jutro, a może za tydzień – tak, żeby wasz biznes lepiej reagował na sytuację związaną z pracą zdalną i ograniczeniami dotyczącymi podróży
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/Q_kO5DLGDrA
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Link do podcastu https://pod.fo/e/2782a
AIESEC https://aiesec.pl/
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345