Miesiąc temu zastanawiałem się, co zdarzy się we wrześniu, gdy wygasną obecnie obowiązujące przepisy tarczy antykryzysowej, dopuszczające pracę zdalną. No i się doczekaliśmy – jest decyzja (i nawet ukazał się Dziennik Ustaw)! Więcej w 106 odcinku Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #prawo
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 106 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak wygląda sytuacja prawna właśnie w pracy zdalnej albo w telepracy.
W 83 odcinku, czyli miesiąc temu, zastanawiałem się nad tym, jakie są możliwości związane z telepracą czy z pracą zdalną, która istnieje dzisiaj na podstawie tarczy antykryzysowej. Czyli możemy pracować z domu na podstawie nawet ustnego polecenia naszego przełożonego.
Ponieważ 4 września wygasały przepisy i od 7 września ludzie powinni pójść do pracy, zgodnie:
- albo z nowymi regulacjami
- albo z przedłużonymi
- albo w standardowym, stacjonarnym trybie
no bo takie są tylko trzy ścieżki
I jak myślicie – jaka ścieżka uzyskała przewagę w polskim prawodawstwie
(werble)
tak, oczywiście – wygrała wersja “tymczasowość”. To znaczy przedłużeniu uległy zapisy umożliwiające wysłanie wszystkich swoich pracowników do pracy zdalnej na podstawie ustnego polecenia.
Jednak nie został wyznaczony termin końcowy. Tak, jak do niedawna tym terminem końcowym był 4 września, tak obecnie praca zdalna w modelu tymczasowym może obowiązywać i będzie obowiązywać przez okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii, a także przez trzy miesiące od ich odwołania. 20 sierpnia został opublikowany Dziennik Ustaw regulujący tą zmianę. Przepisy wydłużające zastosowanie tej pracy zdalnej wejdą w życie 5 września. A przypomnę że taki wariant obstawiała 1/4 ankietowanych u mnie na profilu LinkedInowym, bo 23% mówiło, że przedłużeniu ulegnie taki stan.
Według mnie jest to dowód na to, że w Polsce bardzo trwałe są tymczasowe rozwiązanie. To znaczy, jeżeli jest objazd, to ten obiad może istnieć zawsze. Jeżeli ten objazd nawet ulegnie likwidacji, to zostaną znaki po tym objeździe. Most Syreny, który w Warszawie był postawiony bardzo tymczasowo, istniał do lat dwutysiecznych a hala MarcPolu, która została postawiona również tymczasowo, na placu Defilad w Warszawie, istniała bardzo, bardzo długo do chyba 2010 roku.
Tak, że jak widać tymczasowością Polska stoi i być może przedłużenie pracy zdalnej, jeżeli ma obowiązywać do końca okresu epidemicznego i 3 miesiące po jego zakończeniu, to równie dobrze możemy przyjąć, że praca zdalna w Polsce będzie istniała na podstawie polecenia ustnego przełożonego, to będzie istniała już zawsze
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/Q9Ojb20kD3U
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
link do podcastu https://pod.fo/e/27d1c
Dziennik Ustaw https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1423
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345