Co łączy wydajność w pracy zdalnej, gwarantowany dochód podstawowy, 6-godzinny dzień pracy? Mówię o Microsofcie, Szwecji, Finlandii. A na koniec wracam do pytania, czy dojdziemy do czasów, gdzie to Wy będziecie płacić za przywilej pracy? Zapraszam do 108 odcinka Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 108 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak można powiązać wydajność i dochód minimalny oraz co się z tym wszystkim wiąże.
Zastanówcie się, jak pracowaliście w do marca 2020 roku, czyli jak wyglądała wasza praca od modelu stacjonarnym A jak wygląda ona dzisiaj? Czy po tym pierwszym przerażeniu i pierwszych próbach pracy zdalnej, co do której nikt raczej nie miał przekonania, bo to był wyjątek a nie reguła, to zastanówcie się, czy dzisiaj pracujecie mniej wydajnie czy bardziej wydaje?
Badania dowodzą, że ludzie jednak na tej pracy zdalnej pracują o wiele bardziej wydajnie. To znaczy: tą pracę, którą robiliśmy będąc w pracy stacjonarnej w ciągu 8 godzin, dzisiaj być może wykonujemy w czasie krótszym i być może to są 2, 4, 6, 7 godzin. To już zależy, kto jaką pracę ma za zadanie wykonać. Przypomnijmy, że statystycznie w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy tak naprawdę pracujemy tylko dwie godziny i 53 minuty. A reszta schodzi nam na budowaniu relacji i spędzaniu czasu w trochę inny sposób.
W 2019 roku Microsoft przetestował w Japonii czterodniowy tydzień pracy. Wyniki testu pokazały, że produktywność tych pracowników wzrosła o 40%. Z kolei w Szwecji wprowadzono 6-godzinną zmianę, co również przełożyło się na wzrost wydajności, krótsze przerwy i większą dyspozycyjność pracowników. A ostatnio, w tym tygodniu premierka Finlandii Sanna Marin zadeklarowała, że chce wprowadzić 6 godzinny dzień pracy.
Mam poczucie, że te wszystkie zmiany, które są związane z automatyzacją, z tą całą mechanizacją i umiejętnością pracowania szybciej i bardziej wydajnie, które jeszcze na dodatek są wymuszone poprzez pracę zdalną, która nagle została wprowadzona, właściwie u wszystkich i bardzo przyspieszyła tempo tych zmian – Mamy właśnie dowód na to, że być może będziemy pracowali krócej – nie mówię, że będziemy pracowali mniej i nie mówię, że będziemy zarabiali mniej lub PKB będzie mniejsze – po prostu nauczymy się pracować wydajniej. Czy uczymy się cały czas pracować wydajniej.
A to oznacza, że być może nasz etat nie będzie wynosił 8 godzin a w przyszłości, jakieś niedługiej, będzie ten etat wynosił godzin 6 albo 4. I tu zaczynamy zbliżać się do tej sytuacji, która którą opisywałem w kwestii związanej z dochodem który będzie gwarantowany dla wszystkich. Bo co by było, jeżeli nasza praca w całości zostanie przejęta przez maszyny, roboty i sztuczną inteligencję? I nasza wydajność nie będziesz miała znaczenia. Będzie miała znaczenie wydajność tylko maszyn. My zaczniemy być może dostawać dochód podstawowy w wysokości ten gwarantowanej, w wysokości takiej, jak dzisiaj dostajemy pensję. Bo maszyny, które nas zastąpią, będą wypracowały dla nas taki dochód, jak wypracowaliśmy sami dla siebie.
I co to może oznaczać? Może oznaczać to tyle, że czas naszej pracy będzie bliski zera i być może będziemy chcieli zrobić coś więcej w ogóle z naszym czasem wolnym. Wracam do tego pomysłu, który Czasami wydaje się niektórym bardzo śmieszny. Do tego, czy bylibyście w stanie zapłacić komuś za to, żebyście w ogóle mogli pracować? A tak naprawdę nie pracować, tylko żebyście mogli wykonywać jakąś czynność, która będzie zajmowała wam czas w ciągu dnia i dzięki której będziecie mogli się realizować?
Zastanówcie się nad tym wypoczywając w ostatni weekend wakacji
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie.
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/d1qoSS_tpuw
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
Link do podcastu https://pod.fo/e/28211
SoundCloud
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345