36% pracowników odpowiada na maile poza godzinami pracy. 73% mówi, że jest wypalonych. A niektórzy pracownicy. wspominają, że podwoiła im się ilość pracy, którą wykonują. Dzisiaj więc 4 proste sposoby, jak uniknąć wypalenia zawodowego. Więcej w 132 odcinku Piotrka Dobra Rada.
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #wypaleniezawodowe
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 132 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj, po raz kolejny, powiem kilka słów na temat wypalenia zawodowego.
Portal Dice – jest była taka firma w Stanach Zjednoczonych, która łączy pracowników głównie z branży IT i pracodawców – w samych Stanach Zjednoczonych chwalą się, że mają 9 mln profili osób regularnie poszukujących pracy lub do pracę zmieniających. Latem tego roku firma przeprowadziła badanie sentymentu wśród tych 9 mln uczestników i dane, które się pojawiły, pokazały, że w niektórych wypadkach obłożenie pracą, przy tej samej pensji w trakcie pandemii uległo niekiedy podwojeniu.
Inne badanie – firmy Team Blind – wskazało, że ponad 36% badanych pracowników, też z branży technologicznej, odpowiada na maile i odpowiada na telefony niezależnie od godziny czy pory dnia. W lipcu 73% badanych przez portal Blind powiedziało, że czuje się wypalonych zawodowo.
Jak można uniknąć tego wypalenia zawodowego? Chciałbym podać 4 takie punkty, które powinniście sprawdzić i powinniście wdrożyć, czy to działa u was:
- przede wszystkim ustawcie sobie harmonogram – tak żebyście wy i wasi pracownicy i wasza rodzina wiedziała, że pracujecie na przykład od 9:00 do 17:00. To jest wasza godzina w pracy. Poza tymi godzinami nie pracujecie, nie sprawdzacie e-maili, nie odbieracie telefonu, nie odczytujecie sms-ów. Pamiętajcie – możecie ten czas wolny od czasu pracy oddzielić poprzez, na przykład, założenie koszuli i krawatu. Mentalnie wychodzimy do pracy zakładając krawat, mentalnie z tej pracy wracamy, gdy zdejmujemy krawat.
- drugim punktem to jest przenegocjujcie swoje obciążenia pracą. Rozumiem, że w marcu, kwietniu, maju, być może firma gdy była na początku radzenia sobie z pracą zdalną i wszyscy pracownicy na tą pracę zdalną trafili – być może obciążenie pracowników wzrosło. Ale teraz praca zdalna jest naszą nowa normalnością i firmy powinny przyzwyczaić się do tego, że w ten sposób będą pracować. I jeżeli uważacie, że wasze obciążenie pracą jest zbyt duże, przenegocjujcie to ze swoim przełożonym. Również nie w interesie firmy jest to, żebyście poczuli się wypaleni. Tak, że firma powinna na to zwrócić uwagę.
- trzecim punktem jest zaangażowanie. To jest tak, że nie tylko wy jesteście osamotnieni. To jest tak, że wasi koledzy mogą się poczuć odizolowani. Jeżeli wasza praca polega głównie na pracy z komputerem, na pracy z telefonem, niekoniecznie bierzecie udział w spotkaniach czy telekonferencjach – to poświęćcie chwilę czasu na to, żeby porozmawiać ze swoimi kolegami, umówić się właśnie na telekonferencję, umówić się na wideokonferencje, porozmawiać o swoim hobby. Porozmawiajcie o netflixie. Oni też czują się odizolowani. I posłuchajcie tego co do was mówią, bo czasami ta uważność, czasami ten czas, który poświęcacie swojemu koledze, odpłaci się również wam, bo poczujecie się bardziej zaangażowani w społeczność, jaką jest wasza grupa współpracowników.
- I ostatnia, czwarta rzecz to jest przede wszystkim zdrowy i długi sen oraz ćwiczenia fizyczne. Chodźcie na rowery. Biegajcie, uprawiajcie sport w domu. Ale też wdróżcie rutynę codziennego spania, tak, żeby na przykład, dużo wcześniej wyłączać telefon albo nie mieć tego telefonu zaraz przy sobie przy łóżku. Bo jeżeli przez całe nie pracujecie z komputerem i z telefonem, to chociaż w godzinach nocnych nie miejcie dostępu do tego urządzenia
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w jutro. Na razie.
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/8xnr0xhApsA
Link do podcastu https://pod.fo/e/9f151
SoundCloud
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345