Piotrek Dobra Rada, odc. 138 – 7 dobrych i złych nawyków pracy zdalnej

7 złych nawyków, których należy się wystrzegać. 7 dobrych zachowań, które warto promować. 138 odcinek Piotrka Dobrej Rady bazuje na artykule z The Enterprisers Project.  

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #7badhabits #7goodhabits

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 138 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj chciałbym powiedzieć o siedmiu zwyczajach, które warto wdrożyć i o siedmiu nawykach, których warto unikać w trakcie właśnie pracy zdalnej.

Znalazłem taki artykuł, który opisywał takie 7 zachowań pożądanych i 7 zachowań negatywnych na stronie The Enterpriser Project link znajdziecie w opisie pod filmem. A teraz właśnie chciałbym umówić 7 negatywów i 7 pozytywów w trakcie pracy zdalnej.

  1. Przede wszystkim punkt numer jeden – jest to niewdrożenie żadnej dobrej rutyny. Ponieważ staramy się adaptować to, co znamy, to czego nauczyliśmy się przez ostatnie lata do dzisiejszego świata, do dzisiejszego sposobu pracy zdalnej. I po prostu staramy się skopiować te zachowania, które znaliśmy do tej pory normalnie 1:1. Po prostu chcemy przenieść dotychczasową pracę do modelu zdolnego. Bardzo trudno to się robi, bardzo ciężko się wdraża i bardzo często kończy się porażką. To, co możecie zrobić (czyli to jest to pożądane zachowanie) to należy po prostu zapełnić sobie dzień nowymi czynnościami i po kolei sprawdzać: co działa, co nie działa, co można zmienić, co można poprawić, a co warto zostawić. Czyli planujemy dzień od nowa i nie przenosimy dotychczasowej pracy w skali 1 do 1, bo się nie da przemień biura stacjonarnego na open space do naszego biura domowego czy biura skąd chcę.
  2. Drugi punkt jest to zarządzanie to właściwie mikrozarządzanie rutynami i pracą innych ludzi. Takie wtrącanie się powoli i takie pilnowaniem czy wszyscy pracują, czy na pewno wszyscy siedzą przed komputerem, czy na pewno wszyscy robią to, co do nich należy. Takie mikrozarządzanie bardzo przeszkadza ludziom w pracy. To, na co należy zwrócić uwagę i to do czego was gorąco zachęcam też – po prostu nauczenie się odpuszczania. Nie dacie rady kontrolować wszystkiego. Skupcie się na tym, co możecie kontrolować – czyli na przykład umówcie się z pracownikami na codzienne rozliczanie zadań, które zrobili wczoraj, na codzienne umawianie się co będą robili dzisiaj.
  3. Krok numer trzeci i niepożądane zachowanie numer 3 to przede wszystkim nie tworzycie dedykowanej przestrzeni do swojej pracy. Jeżeli macie wygodny fotel, w którym spędzacie czas wolny, to nie siadajcie w tym fotelu, ponieważ ten fotel potem z jednej strony znienawidzicie, bo będzie kojarzył wam się nie z czasem wolnym, a z pracą a po drugie to, co jest wygodne w czasie wolnym, wcale niekoniecznie może być wygodne w czasie pracy. Przygotujcie sobie kącik do tego, żebyście mogli pracować. Nie wszyscy mają ten komfort, żeby pracować i mieć odrębny pokój do takiej pracy przygotowany, tylko i wyłącznie do pracy. Ale każdy z nas może wygospodarować kawałek stołu, kawałek przestrzeni w kuchni – tak, żebyście wiedzieli, że to jest wasze miejsce pracy i żeby ludzie, którzy mieszkają z wami – nasza rodzina, wasi współlokatorzy, również wiedzieli, że jeżeli w tym miejscu siadacie, to jesteście w pracy i nie należy wam przeszkadzać. Po prostu, jako dobre zachowanie, punkt numer 3, stwórzcie sobie fizyczne granicę tego waszego miejsca pracy. To fizyczną granicą może być na przykład założenie słuchawek – wtedy to oznacza “nie przeszkadzać, jestem na telekonferencji”. Tą fizyczną granicą może być przeniesienie się z jednego kącika łóżka do drugiego kącika ale przy stole w kuchni. Dla kogoś innego, tak jak dla mnie na przykład, może być założenie krawata może, być założenie koszuli.
  4. czwartą regułą to jest to, że przede wszystkim myślimy o sobie negatywnie. Te myśli negatywne mogą przesłonić całkowicie radość w pracy, radość z życia. Bardzo wiele osób myśli o tym odosobnieniu, w którym się znajduje. Bardzo wiele osób zastanawia się, czy nie jest odrzuconych, nie jest pozostawionych samych sobie przez firmę i zaczyna wątpić w to, że w ogóle ta praca jest im do czegoś potrzebna. Czyli te negatywne myśli, kierujące nas trochę stronę depresji powinny być odsunięte. Ćwiczcie swój mózg. Ćwiczcie pozytywne nastawienie. Oglądajcie motywujące filmy nagradzajcie się za drobne sukcesy. Ponieważ utrzymywanie zdrowia psychicznego – w sobotę był właśnie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – takiego balansu między życiem prywatnym a zawodowym, będzie dla was dobre.
  5. piątą rzeczą, którą należy unikać, jest takie przeniesienie spotkań ze świata rzeczywistego do świata wirtualnego, ale kopiując je w skali 1 do 1. To znaczy umawiacie, być może umawialiście się w biurze na spotkania, które trwają godzinę. Po chwili szliście na drugie spotkanie. Później szliście na trzecie. A dzisiaj, te same spotkania, ułożone co godzinę, trwające po 60 minut – tak, że nie macie chwili wytchnienia. Dzisiaj te wszystkie spotkania zostały przeniesione na Zooma lub innego Skajpa. Nagle się okazuje, że po pierwsze nie macie kiedy pracować. Po drugie okazuje się, że spotkania prowadzone przez Zooma są o wiele bardziej męczące, i o wiele bardziej wyczerpujące – czyli te 60 minut pozbawiają was całkowicie energii, nie macie czasu na regenerację. I po prostu idziecie na drugie spotkanie. Czegoś takiego należy unikać. Jeżeli mogę wam coś doradzić – to przede wszystkim zadbać o to, że to między spotkaniami była przerwa. Żebyście uczestniczyli tylko w tych spotkaniach, które są całkowicie konieczne. I żebyście nie zapraszali na swoje spotkania ludzi, którzy są tam w ogóle zbędni. 
  6. Szóstym nawykiem, którego należy unikać to jest zaniedbywania takich casualowych relacji. Zapytanie się na kawie, zapytanie się na papierosie czy w trakcie lunchu: “co słychać”, “Jak było weekend”, “Co oglądałeś na netflixie”? Taki casualowe relacje były na porządku dziennym w czasie życia zawodowego gdy pracowaliśmy stacjonarnie. Jeżeli teraz pracujemy zdalnie, pracujemy w odosobnieniu i ludzi widzimy tylko jako zielone czy czerwone diody albo jak avatary bądź główki, które pojawiają się na filmikach na Zoomie, to wtedy czasami zaniedbujemy takie codzienne relacje. Należy te relacje pielęgnować. Należy o te kontakty dbać. Po prostu zbudujcie taką wirtualną przestrzeń do tego, żeby ochłonąć, żeby zadbać o relacje, żeby porozmawiać z innymi ludźmi. Ponieważ nie samą pracą człowiek żyje i te relacje są elementem tworzącym kulturę i tworzącym organizację.
  7. I ostatni, siódmy nawyk, którego należy unikać to bycie cały czas włączony. Ja pracuję tylko wtedy, gdy mam założoną koszulę i założony krawat. To mi oddziela czas prywatny od czasu zawodowego. I do tego namawiam. Nie jestem stale włączony. Oczywiście jestem dostępny przez Facebooka. Zaglądam na Linkedina. Natomiast nauczyłem się tego, że nie można być cały czas dostępnym do pracy zawodowej. Koncepcja wysłania jeszcze jednego maila o 10:00 wieczorem, tak, że schodzi nam do 2:00 nad ranem jest bardzo czasami kusząca, natomiast prowadzi nas do wypalenia zawodowego. Tom co mogę wam podpowiedzieć, to nauczcie się zamykać za sobą te wirtualne drzwi do pracy.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/o1OcLWKJgDk 

Link do podcastu https://pod.fo/e/a0d98 

SoundCloud

Inspiracja https://enterprisersproject.com/article/2020/10/7-remote-work-bad-habits?page=1

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP