Co mają wspólnego z pracą zdalną CodersLab i Marcin Tchórzewski, papier toaletowy, zmiana cywilizacyjna oraz roboty? Dowiecie się dzisiaj tego ze 147. weekendowego odcinka Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 147 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak postrzegam w ogóle pracę w domu w dłuższej perspektywie i dlaczego ta praca zdalna nie będzie dotyczyła tylko osób zajmującymi się pracami biurowymi.
Ale na początku ciekawostka – firma Kimberly-Clark, która sprzedaje między innymi papier toaletowy do biur, odnotowała 16% spadek wartości sprzedaży. No bo ponieważ oczywiście ludzi nie ma w biurach, no to spadło zapotrzebowaniem w ogóle na papier toaletowy w biurach. W związku z tym ich cena na giełdzie spadła o 7% – czyli taka ciekawostka piątkowa. Ludzi nie ma w biurach, to spada sprzedaż papieru toaletowego.
Ale jakiś czas temu firma Softbank wypuściła na rynek pierwszego swojego robotycznego pracownika. Znajdziecie link do filmiku i artykułu na Wall Street Journal, który to filmik i artykuł pokazuje właśnie takiego robocika, który pracuje w Softbanku, witając klientów.
Jednak pojawia się coraz więcej robotów i również na na Wall Street Journal pojawił się artykuł na temat tego, że nie tylko pracownicy biurowi będą zastępowani czy będą mogli pracować zdalnie. Również większość innych zawodów, poprzez postępującą robotyzację i i pokazany jest na tym artykule właśnie taki robocik czarny. To to są pracownicy, którzy będą niedługo pracowali zamiast nas – pojawią się w sklepach, pojawiają się w różnego rodzaju innych miejscach, pojawiają się jako lekarze, pojawią się jako sprzedawcy.
I nagle się okaże że nasza praca nie jest tak bardzo potrzebna, jak nam się wydaje. Wczoraj na przykład rozmawiałem z Marcinem Tchórzewskim z Coders Labu na temat tego, jak będzie wyglądała przyszłość w ogóle świata od strony pracy zdalnej i tego, jak pandemia w ogóle wpłynie na naszą gospodarkę. Uważam, że postępująca robotyzacja, uważam, że to, że będziemy pracowali z domów lub zastąpią nas całkowicie roboty, może się okazać, że będziemy potrzebowali innych bodźców do tego, żeby w ogóle czym zająć swój czas. I moim ideałem czy moją ideą jest to, że ludzie będą płacili za przywilej pracy.
Tak, że podsumowując piątkowy, dosyć luźny, materiał – spada sprzedaż papieru toaletowego do biur, a banki i sklepy w Japonii (przynajmniej na razie) wdrażają pracę zdalną, bo pracownicy obsługują roboty a te roboty wykonują za nas pracę
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/BcUeBOtdRvE
Link do podcastu https://pod.fo/e/a2de2
SoundCloud
Inspiracja https://www.wsj.com/articles/BL-JRTB-21506
Inspiracja https://www.wsj.com/articles/remote-work-isnt-just-for-white-collar-jobs-anymore-11603371826
Inspiracja https://www.bnnbloomberg.ca/remote-work-hits-office-toilet-paper-sales-and-kimberly-clark-1.1511890
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes