Dzisiejszy odcinek jest omówieniem najważniejszych tez z wywiadu, który z Sidem Sijbrandijem (prezesem GitLaba, zatrudniającego ponad 1300 osób w prawie 70 krajach na świecie, pracujących wyłącznie zdalnie) przeprowadził Alex Konrad na łamach Forbesa. Jest to wywiad o tym, że najprawdopodobniej każdy z nas (poza nielicznymi wyjątkami) korzysta źle z pracy zdalnej. Więcej przemyśleń Sida w 159 odcinku Piotrka Dobrej Rady. A zakończę tego leada wspomnieniem Joanny Karpety, która w trakcie naszej rozmowy telefonicznej zapytała się, czy nadal nagrywam PDR, bo jakoś zniknąłem jej ze walla :). Teraz już powinna mnie zauważyć 😉
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #gitlab
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 159 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj przybliżę Wam wywiad z Sidem Sijbrandijem. Jest to szef GitLaba
Ten wywiad ukazał się ostatnio na stronach w Forbesa i wywiad został przeprowadzony przez Alexa Konrada. Sid Sijbrandij jest to człowiek, który zna uroki pracy zdalnej. W 2018 roku – mówi – że nawet zachorował w związku z tym, że pracował w San Francisco w domu i siedział cały czas w jednym miejscu. Tak, że w końcu musiał się przenieść do biurka stojącego, pod tym biurkiem stojącym postawił bieżnię i tak, przy użyciu trzech monitorów chodzi na tej bieżni do dzisiaj.
Ale do czego ten wywiad namawia? Wywiad namawia do tego, żeby w ogóle podejść do pracy zdalnej całościowo. Czyli Sid Sijbrandij mówi, że jeżeli chcecie wdrożyć pracę zdalną to wdróżcie ją całkowicie w całej firmie, a nie róbcie tego w połowie. I cały wywiad jest właściwie o tym, dlaczego tak należy zrobić lub dlaczego nie należy mieć wdrożonej pracy zdalnej tak po łebkach albo w modelu mieszanym.
Przede wszystkim, według Sida – przypomnijmy – on jest prezesem Gitlaba i założycielem GitLaba i GitLab wyceniany jest chyba na 3 miliardy dolarów w 2019 roku i zatrudnia 1300 pracowników chyba w 68 krajach – czyli Sid ma pojęcie o tym, co mówi. Mówi przede wszystkim, że problemem w wielu firmach nie jest to, że to jest praca zdalna, tylko to, w jaki sposób jest ona wykonywaną.
Żeby przełożyć na coś bardziej widocznego – maseczki na twarzach dzisiaj na ulicach działają. Ale działają tylko wtedy, kiedy zakrywają usta i nos. A nie wtedy, kiedy są założone na przykład w taki sposób, że nos jest odkryty albo gdy nosimy je wyłącznie na brodzie.
Tak samo z pracą zdalną. Praca zdalna musi być wykonywana dobrze i, poza nielicznymi wyjątkami według Sida, firmy wdrażają pracę zdalną źle i prawdopodobnie pracownicy przychodzą do takich firm, gdzie ta praca zdalna jest źle wdrożona i również źle ją wykonują.
Bo może się okazać, że takie częściowe wdrożenie pracy zdalnej powoduje, że pracownicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Takich, którzy sobie świetnie radzą w pracy zdalnej i osiągają rewelacyjne wyniki i tacy, którzy mają o wiele gorsze wyniki i te gorsze wyniki i ci pracownicy – to będą pracownicy najczęściej pojawiający się w biurze.
Jak robi jego firma?
- W czasach przed covidowych jedyny moment, kiedy pracownicy się ze sobą widzieli to było doroczne spotkanie wszystkich pracowników firmy w jednym miejscu.
- dodatkowo – radykalna transparentność. Publikują taki Handbook i on jest dostępny online, opisujący w najdrobniejszych szczegółach podejście do właściwie każdego tematu. Jednym na przykład z rozdziałów jest to, jak rozmawiać z Sidem a drugi z rozdziałów jest, jakiego on ma kota.
- Jeżeli by ten poradnik wydrukować będzie miał 8500 stron
- Jeżeli czegoś nie ma w tym poradniku – nie są opisane jakieś zasady, prawdopodobnie są one na wewnętrznym ich Google Drive
- każde spotkanie, które jest organizowane w GitLabie, ma przynajmniej jeden dokument, który jest rezultatem takiego spotkania
I, jak mówi Sid, odnośnie całej tej sytuacji z pandemią – to jest ważne, żeby pamiętać że praca zdalna jest pracą skądkolwiek a nie tam, skąd się musi pracować. To, co obserwujemy dzisiaj, to nie są czasy normalne. Ponieważ dzisiaj nie możemy pracować tam, skąd chcemy ale pracujemy tam, skąd musimy. Czyli pozostańmy w naszych domach.
Tak, że jeżeli chcecie przeczytać wywiad – link znajdziecie na dole pod filmem. Przeczytajcie wywiad z Sidem.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/3R0gZt6j3w4
Link do podcastu https://pod.fo/e/a6de3
SoundCloud
Gitlab handbook
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345