Poprzednio były negatywy. To teraz dla równowagi 7 pozytywnych cech pracy zdalnej. Mówię o rozwoju, elastyczności, czasie wolnym i kilku innych fajnych sprawach, jak np cyfrowych nomadach. W tle przemknął Patryk Bryliński z jego porównaniem wydajności życia w trakcie poprzedniej i obecnej fali pandemii :). Więcej w 161 odcinku Piotrka Dobra Rada.
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 161 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jakie widzę 7 zalet pracowania zdalnego.
Kilka dni temu mówiłem o 15 rzeczach, które są negatywne w pracy zdalnej i obiecałem, że za kilka dni opowiem o rzeczach pozytywnych. Tak, że poniedziałek zaczynamy od pozytywów.
I oto pierwszy z nich czyli wyższa motywacja. Jeżeli już przyzwyczaicie się do wstawania, jedzenia śniadania i nie stania w korkach, to odkryjecie, że jesteście o wiele bardziej zmotywowani. Nie musicie się nigdzie spieszyć. Możecie spokojnie sobie priorytetyzować pracę. Brać regularne przerwy w trakcie tej pracy. Cieszyć się domowym jedzeniem, przerwami i ćwiczeniami w trakcie tych przerw. Możecie sobie podzielić czas pracy między na przykład część poranną, część popołudniową.
Oczywiście na początku może być ciężko, żeby wypracować sobie własny taki styl pracy i ogarnąć to rzeczywistość, czyli to miejsce pracy, w którym pracujecie. Ale ta motywacja, którą osiągnięcie, jest zlokalizowana w tym, że od razu po pracy jesteście w domu i możecie zająć się przyjemniejszymi rzeczami.
Natomiast należy zwrócić uwagę na to, żeby nie było tak, jak jeden z moich znajomych – Patryk Bryliński – wrzucił na Facebooka dzisiaj. Żeby nie było tak, że w trakcie pierwszej pandemii człowiek ćwiczył a w trakcie drugiej pandemii, w tym samym czasie co poprzednio się ćwiczyło, dzisiaj człowiek zastanawia się czy się umyć i czy założyć skarpetki czyste do szlafroka.
Ale drugim punktem, który jest pozytywny w pracy zdalnej, to są niższe koszty. Przeprowadzono badanie wśród founderów firm, takich startupów, które mają wsparcie funduszy Venture Capital. I to badanie pokazało że
- 3/4 founderów mówi, że w trakcie pracy zdalnej wydajność wzrosła lub pozostała na tym samym poziomie.
- prawie 3/4 z nich powiedziało również, że pozwoli swoim pracownikom na stałe pracować zdalnie
- 2/3 z nich powiedziało, że będzie zastanawiało się nad utrzymaniem swoich biur
- 2/3 z nich powiedziało, że nie wrócą w ogóle do biur po tym, jak zostaną zniesione ograniczenia, nawet jeżeli miałoby być to jutro.
Jako pracownicy zauważcie, że większość z was mówi o tym, że chciałby pracować zdalnie chociażby jeden dzień w tygodniu, w momencie, gdy pandemia się zakończy i gdzie taka możliwość pracy z biura stanie się znowu standardem. Pomyślcie o tym że Ile czasu nie tracicie na dojazdach, ile czasu nie tracicie chociażby na tym, że musicie mieć na przykład ubranie zgodne z dress code waszej firmy.
Po trzecie – trzeci punkt pozytywny w pracy zdalnej – to jest lepsza komunikacja. Ta komunikacja zdalna stała się po prostu czy to jest dla nas nowa normalnością. To jest new normal. Nawet starsze osoby, które są odcięte od życia i siedzą w domach i nie muszą pracować, nagle zorientowały się, że korzystanie ze zdalnej komunikacji do kontaktu ze swoją rodziną, rozproszoną po kraju czy po świecie, jest dla nich olbrzymim ułatwieniem. Dodatkowo firmy, które prowadzą czy produkują oprogramowanie do pracy i do kontaktu zdalnego, wprowadzają nowe funkcjonalności, które uprzyjemniają nam tą pracę.
Firmy, w momencie, gdy wszyscy pracujemy w modelu zdalnym czy w modelu rozproszonym, zastanawiają się nad nowymi sposobami komunikacji z rynkiem. Pojawiają się coraz ciekawsze kampanie reklamowe na przykład oparte o email marketing. Tak, że ta komunikacja się mocno poprawia i mocno rozwinęła.
Po czwarte – lepiej zarządzamy czasem. Albo – lepiej zarządzamy sobą w czasie. błąd, który jest popełniany przy pracy zdalnej przez nowicjuszy prace zdalnej jest taki, że ludzie myślą że pracując zdalnie nie mamy swoich harmonogramów, kalendarzy. Nie mamy swoich rutyn. Ale mamy:
- po pierwsze wiemy, że wolność w pracy zdalnej wcale nie oznacza prokrastynacji
- zadania to zadania – nieważne, skąd pracuję
- a praca się sama nie zrobi
Wielu z nas nauczyło się, że nawet draft harmonogramu zadań pomaga w dokończeniu tych zadań. Ale jeżeli to wszystko sobie dobrze poukładamy i zapanujemy na tym przerwami w pracy (zarówno tymi oczekiwanymi jak i nieoczekiwanymi) to ta produktywność, o którą firmy się tak boją, pozostanie na pożądanym poziomie
Piąty punkt, który jest pozytywny w pracy zdalnej – to jest rozwój zawodowy. Pojawiają się masowe kursy, prowadzone również przez uniwersytety, które pozwalają ludziom uczyć się i nabywać nowe umiejętności. Obejmują one właściwie każde dziedzinę i aż żal z tego nie korzystać. To wszystko tworzy dodatkowe nowe możliwości rozwoju zawodowego. A co ważne – to całe uczenie się można wrzucić w te godziny, które wcześniej przeznaczyliśmy na dojazd do pracy.
Po szóste – mamy więcej czasu i na ćwiczenia i na rozrywkę. Po prostu! Mamy więcej czasu! Jeżeli się przyłożymy do zaplanowania pracy i zaczniemy z tego planowania już korzystać na poziomie nieświadomej kompetencji, to nagle się zorientujemy, że mamy dodatkowo od 2 do 4 godzin dziennie dodatkowo dla siebie. I tylko od nas zależy, jak te cztery godziny dodatkowe wykorzystamy.
I po siódme – jako ostatni punkt – możemy żyć tak, jak zawsze chcieliśmy. Oczywiście to nie jest tak, że możemy zostawić rodziny i zostawić to otoczenie, do którego jesteśmy przywiązani. Ale pamiętajcie – praca zdalna wcale nie musi oznaczać pracy z domu. Niekiedy wystarczy komputer, stabilne łącze można pracować skąd się chce – z całego świata. Ten nowy trend – dla tych, co nie wiedzą – to nazywa się, że stajemy się cyfrowymi nomadami. I ta rewolucyjna zmiana sposobu pracy i sposobu życia spowoduje, że i społeczeństwo i przemysł, który nas zatrudnia, będą musiały się dopasować.
Tak, że to było 7 punktów,. które są fantastyczne w tym, że możemy pracować zdalnie
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/2th8A5gQ7q4
Link do podcastu https://pod.fo/e/a78fb
SoundCloud
Patryk Bryliński https://www.facebook.com/patrykbrylinsk/posts/10224680389616620
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345