“Ważnym jest to, żeby firmy z całego świata zobaczyły, jak radzą sobie ich koledzy z Azji” – Brian Kropp, wiceprezes firmy Gartner. Omawiam więc dzisiaj 5 wniosków dotyczących pracy zdalnej w firmach azjatyckich, płynących z raportu firmy Gartner pt. “5 remote work lessons learned from Asia”. Czy naprawdę powinniśmy popatrzeć na naszych kolegów ze wschodu? Więcej w 164 odcinku Piotrka Dobra Rada.
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #gartner #azja
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 164 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat wyników badania, które ostatnio opublikowała firma Gartner.
“Ważnym jest to, żeby firmy z całego świata zobaczyły, jak radzą sobie ich koledzy z Azji” jest to podsumowanie wypowiedziane przez Briana Kroppa, wiceprezesa firmy Gartner. A raport, który jest zatytułowany “5 lekcji dotyczących pracy zdalnej, które otrzymaliśmy z Azji” pokazuje, jak firmy w Azji radzą sobie z koronawirusem i z pracą właśnie zdalną, poprzez te ostatnie miesiące. Gartner w trakcie procesu badawczego zebrał kilka punktów i te punkty postaram się dzisiaj wam wymienić.
Przede wszystkim należy wskazać kierunek i być pewnym tego kierunku i równocześnie być wytrwałym w tłumaczeniu ludziom w którą stronę idziemy. Przede wszystkim bycie liderem to jest podejmowanie działań, nadawanie kierunku. Ludzie, jako pracownicy, na liderów patrzą, na tych liderach polegają.
Na pierwszym planie każdej komunikacji skierowanej od kadry zarządzającej do pracowników, postawcie na pierwszym planie zdrowie pracowników i ciągłość biznesu. Rozmawiajcie regularnie w swoimi pracownikami. W badaniu natomiast wyszło, że 56% firm ma wdrożone plany komunikacyjne do pracowników, jeżeli sytuacja na rynku pracy, na rynku biznesu i w ogóle w służbie zdrowia się pogorszy.
Po drugie należy osadzić wirusa w kontekście waszych firm. Twoja kadra zarządzająca powinna być zaufanym źródłem wiedzy o koronawirusie, tym jak ten koronawirus, cała sytuacja pandemiczna wpływa na waszą firmę. Nie szerujcie niesprawdzonych informacji, które znajdziecie gdzieś w mediach społecznościowych. Wspierajcie się sprawdzonymi źródłami takimi jak WHO. Ale przede wszystkim osadźcie tą informację – to, co aktualnie się dzieje w kraju czy na świecie – w realiach waszej firmy: że sprzedaż spada / sprzedaż wzrasta / pracujemy więcej, bo zastępujemy / pracujemy mniej, bo nie mamy komu sprzedawać. I tak dalej i tak dalej.
Po trzecie zachęcajcie pracowników do interakcji. Przypominaj i zalecaj częste kontakty zarówno zawodowe jak i pozazawodowe, nawet jeżeli są wirtualne. Badanie pokazuje, że 40% firm w Azji wdrożyło dodatkowe wirtualne spotkania menedżerów ze swoimi pracownikami a 32% w ogóle wdrożyło nowe, dodatkowe rozwiązania pomagające właśnie w tych wirtualnych spotkaniach.
Po czwarte – to, co bardzo często mówię – należy wprowadzić zasady pracy w takim zespole. Ponieważ praca zdalna wygląda inaczej dla każdego zespołu, dla każdego pracownika – w zależności od jego potrzeb, potrzeb jego rodziny. Firmy powinny raczej spełniać oczekiwania pracownika poprzez delegowanie odpowiedzialności na poziom zespołów do tego, aby móc samodzielnie sobą zarządzać – na przykład pod względem dystrybucji czasu związanego z pracą.
Jako ostatni element – zapewnij elastyczność. Jeżeli przygotowujecie się (na przykład) do tego, że pracownicy kiedyś wrócą do biura – pozwólcie im zdecydować, kiedy do tego biura wrócą czy chcą wracać – dzisiaj, za rok czy to w ogóle pozostać w domu. Ta elastyczność w pracy zdalnej jest bardzo ważna.
Tak, że to było 5 punktów, które Gartner znalazł w działaniach z firm w Azji i warto z tych rozwiązań skorzystać.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/LtielLtRAt4
Link do podcastu https://pod.fo/e/a8480
SoundCloud
Inspiracja https://www.businesschief.com/human-capital/gartner-5-lessons-smart-remote-working-asia
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345