Piotrek Dobra Rada, odc. 181 – 5 trendów pracy zdalnej na 2021 rok

Dzisiaj mówię o 5 trendach, które powinny pojawić i utrwalić się w pracy zdalnej w obszarze HR w ciągu 2021 roku. Mówię o ocenach okresowych, automatycznej ocenie skillsów, czy modelu “piasta – szprycha”, koncepcjach diversity i inclusiveness, rewitalizacji miasteczek czy odejściu w niepamieć owocowych czwartków. Ciekawe, czy moje przewidywania sprawdzą się? Przekonamy się za rok. A na razie zapraszam do 181 odcinka Piotrka Dobrej Rady

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #trendy

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 181 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj chciałbym powiedzieć o 5 trendach, które pojawiają się w pracy zdalnej, w tej części HRowej, które zmienią naszą przyszłość.

Po pierwsze będzie to model hybrydowy. Część ludzi lubi pracować w domu i ma ku temu warunki. Część ludzi lubi pracować w domu, ale nie ma ku temu warunków. Niektórzy z nas lubią jednak pracować z biura. Pojawią się po prostu modele hybrydowe, które zapewnią taką możliwość pracy zdalnej dla tych, którzy tej pracy zdalnej chcą i pracę stacjonarną dla tych, którzy tej pracy stacjonarnej w biurze potrzebują.

To pozwoli – takie połączenie, taka hybryda – pozwoli jak najbardziej maksymalnie wykorzystać efekty zaangażowania ludzi do tego, żeby pracowali w sposób odpowiadający tak, żeby produktywność wszystkich firm nie ucierpiała a nawet była lepsza.

Po drugie, drugim trendem jest to biuro w modelu, który (znalazłem określenie) pod tytułem “Piasta i szprychy”. Co to oznacza? Że centrala firmy będzie taką piastą. W jednym miejscu będą na przykład sale konferencyjne, jedno biuro. Ale to nie będzie biuro służące do głównej pracy.

Pozostałe biura, czyli biura na końcu tak zwanych szprych, będą umieszczone w mniejszych miejscowościach. W tych miejscach, gdzie ludzie mieszkają i gdzie będą chcieli na przykład pracować w modelu stacjonarnym. To pozwoli, w takim szerszym trendzie, czy jest takim szerszym obrazie, na rozpoczęcie procesu rewitalizacji mniejszych miejscowości rozpoczęcie procesu rozwoju obszarów wiejskich ponieważ, ludzie będą tam mieszkali i tam będą chcieli pracować. I wcale niekoniecznie trzeba będzie się przeprowadzać do jakiejś metropolii czy stolicy, żeby znaleźć fajną pracę. I biura w tych mniejszych miejscowościach do tego właśnie będą służyły.

Trzecim trendem to są wszystkie rzeczy związane z kwestiami HR techowymi czyli całą tą otoczką technologiczną, która jest powiązana z działami HR-u. Przede wszystkim teraz, te wszystkie rozwiązania, które jeszcze funkcjonują w wersji stand-alone, będą musiały zostać przeniesione do modelu chmurowego. Te narzędzia przede wszystkim powinny wspierać zaangażowanie i produktywność pracowników.

Pojawiają się te wszystkie obszary, o których mówiłem tutaj w Piotrku Dobrej Radzie, czyli wirtualne zatrudnianie, wirtualny onboarding, e-learning, nauczanie, rozwój pracowniczy, zarządzanie produktywnością oraz sprawne podejmowanie decyzji dotyczących tego, co się stanie z danym pracownikiem i jak powinna wyglądać jego ścieżka pracy. Te wszystkie narzędzia są, obecnie istnieją, funkcjonują. Natomiast to nie jest tak, że są to kombajny, tylko są do dyspozycji pojedyncze, małe, niewielkie aplikacje, które pozwalają te aspekty pokryć. Czasami będzie potrzebne to, żeby przyłożyć do tego. tej naszej pracy po stronie HRowej – przyłożyć te wszystkie aplikacje, zebrać w jednym miejscu.

Jako czwarty Trend to jest wirtualne zatrudnianie. Przede wszystkim – obecnie dzisiaj panujące trendy, to jest tak naprawdę trend odzwierciedlenia tego, co już umiemy – czyli przeniesienia tego wywiadu ze świata rzeczywistego do świata wirtualnego. Ale te rozwiązania są najczęściej nieefektywne. Ponieważ będą prawdopodobnie możliwe rozwiązania, które są związane z automatyczną i manualną oceną kompetencji pracowników na podstawie materiałów publikowanych online. Czy to będą oceny treści na YouTubie, Instagramie, Dribble, Medium, Facebooku czy Twitterze. To już jest kwestia do dyskusji, natomiast takie narzędzia będą pozwalały na ocenę umiejętności technicznych danego pracownika.

Bardzo duże znaczenie będą miały te miękkie umiejętności, soft skillsy takie jak komunikacja, współpraca, umiejętność do adaptacji. I to będzie miało coraz mocniejsze znaczenie w trakcie procesu rekrutacji. Ta zdalna rekrutacja pozwoli również na zwiększenie kwestii związanych na przykład zatrudnianiem pracowników wykluczonych społecznie – czy matek mających małe dzieci pracujących czy chcących pracować w domu, na przykład osób z niepełnosprawnościami, wśród których bezrobocie jest bardzo wysokie a kompetencje również są bardzo wysokie. I te osoby warto włączyć w taką organizacje. Tak, że diversity i inclusiveness (jak to mówi się w korpo lengłydżu) również będą na pierwszym miejscu.

Kandydaci natomiast będą szukali pracy zdalnej, elastycznych godzin pracy, dobrej opieki zdrowotnej, dłuższego czasu z rodziną i niższych kosztów życia. Czyli to, co znamy dzisiaj czyli siłownie i owocowe czwartki, tak naprawdę odejdą w zapomnienie.

I piątym trendem który będzie można zaobserwować nadchodzącym roku to jest zmiana modelu ocen okresowych. Przede wszystkim nie będziemy już mierzyć dupogodzin a rezultaty. Ciągły proces oceny będzie funkcjonował zamiast ocen okresowych, czyli odejdą w niepamięć oceny półroczne, kwartalne czy roczne. Natomiast ten proces oceny będzie ciągły. I ten feedback, który będzie ciągły, również będzie traktowany jako narzędzie do tego, żeby pomagać pracownikowi się rozwijać, tak żeby był coraz bardziej przydatny dla organizacji.

To było 5 trendów, które będą miały że będą zachodziły w 2021 roku można było zobaczyć czy te wszystkie nasze przewidywania się sprawdzą Wrócimy do tego tematu za rok Dzięki serdeczne do zobaczenia i usłyszenia jutro na razie 

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/ur2zKPW3hfU 

Link do podcastu https://pod.fo/e/ac75b 

SoundCloud

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcastyhttps://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345Spotify https://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP