Praca zdalna w Polsce jest wprowadzona tymczasowo, poprzez jedną z ustaw okołocovidowych. Ma trwać do końca okresu epidemii i 3 miesiące po jej zakończeniu. Ale praca nad nową ustawą trwa i trwa mać. Dzisiaj zaglądam za kulisy tej pracy w Radzie Dialogu Społecznego. Jedyny konsensus to likwidacja telepracy. Pozostałe elementy mają więcej rozbieżności niż punktów wspólnych. W odcinku pojawia się Michał Kibil, którego pozdrawiam serdecznie. Więcej w 184 odcinku Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #RadaDialoguSpołecznego
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 184 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem o stanie prawa związanego z pracą zdalną – tak jak on wygląda dzisiaj.
Więc dzisiaj obowiązuje przepis, który pozwala na wdrożenie pracy zdalnej na podstawie nawet ustnego polecenia pracodawcy. I taki stan będzie obowiązywał przez cały okres trwania pandemii i 3 miesiące po jej zakończeniu. Równocześnie oczywiście obowiązują przepisy o telepracy, gdzie podpisuje się umowę, w której pracownik czy pracodawca razem wskazują miejsce, w którym pracownik będzie tą pracę świadczył. Te przepisy są troszkę inne od tego, co znamy ze standardowych zapisów Kodeksu Pracy, odnośnie samej umowy o pracę.
Natomiast obecnie, w Radzie Dialogu Społecznego, toczą się prace nad tym, żeby pracę zdalną czy pracę hybrydową zapisać w polskim prawie tak, żeby była trwale, a nie żeby była taka ad hocowa, incydentalna, jak to mamy teraz, na podstawie ustnego polecenia.
Ale w tej Radzie Dialogu Społecznego na razie to, do czego się obie strony zgodziły, czyli strona społeczna i strona pracodawców, to jest likwidacja telepracy. Pozostałe elementy, które są bardzo kluczowe, na przykład jak to, kiedy w ogóle taka praca zdalna może zostać wprowadzona lub kwestie BHP lub kwestie miejsca wykonywania tej pracy – to te wszystkie 3 ważne rzeczy – w ogóle żadna ze stron nie może dojść do porozumienia.
OPZZ mówi, że to nie jest możliwe, żeby w ciągu najbliższych miesięcy udało się osiągnąć jakiekolwiek porozumienie i opracować przepisy, które weszłyby w życie. Z kolei Michał Kibil, którego serdecznie pozdrawiam, z kancelarii Kibil, Piecuch i Wspólnicy, mówi, że proces jest bardzo dynamiczny i może się okazać że pojawi się jakaś wrzutka, która nagle będzie zaakceptowana. I będzie to projekt, który nie będzie konsensusem pomiędzy stroną pracodawców a stroną społeczną.
Tak, jak mówiłem, obecnie praca zdalna może być wdrożona na podstawie ustnego polecenia i będzie trwała do momentu zakończenia pandemii i 3 miesiące po niej. Natomiast te wszystkie zapisy związane z miejscem świadczenia pracy, ze sposobem delegowania do tej pracy i odpowiedzialnością BHP za to, co się dzieje w trakcie pracy – są związane z tym, że na przykład pracodawcy by chcieli mieć bardzo dużą elastyczność, ale oczywiście ustaloną z pracownikiem. Natomiast strona związkowa mówi, że powinny być bardzo ścisłe regulacje, tak żeby nie dochodziło do naruszenia praw pracowniczych.
Na przykład dzisiejsze przepisy odnośnie BHP, mówią że w świetle dzisiaj obowiązujących zapisów, PIP mówi że definicja wypadku przy pracy, nie ma znaczenia, kto wybiera miejsce pracy a liczy się związek wypadku z pracą. Natomiast pracodawcy oczywiście mówią, że nie powinni ponosić odpowiedzialności za wypadki, które dzieją się w miejscu, które pracownik samodzielnie takie miejsce wybiera. Z innej strony pracodawcy na przykład chcieliby mieć taką elastyczność, żeby na przykład decydować, że pracownik będzie spędzał 4 godziny w biurze i 4 godziny poza biurem. Na to strona związkowa mówi, że to też powinno być bardzo mocno zapisane, że taki podział czasu pracy nie może być i mieć miejsca.
Całą dyskusję możecie przeczytać na stronie prawo.pl. Link znajdziecie w opisie na dole
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/zaeF2FFd1fc
Link do podcastu https://pod.fo/e/ad02c
SoundCloud
Inspiracja https://www.prawo.pl/kadry/praca-zdalna-jakie-sa-ustalenia-partnerow-spolecznych-i-kiedy,505241.html
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345