Dzisiejszy odcinek Piotrka Dobre Rady jest o paranoi, w którą popadają niektórzy pracownicy pracujący zdalnie. Czy jest ona uzasadniona? Jakie są jej symptomy? Pojawia się nawet profil z Twittera oceniający nasze mieszkania które widać jako tło w trakcie wideokonferencji
#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #roomrater
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 189 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat organizacyjnej paranoi, która dotyka niektórych pracowników.
Inspiracją do tego odcinka stał się artykuł z New York Times (link do tego artykułu, jak zwykle, znajdziecie na dole pod filmem czy podcastem). Natomiast zostały opisane w tym artykule sytuacje, które dotknęły prawdziwych ludzi, prawdziwych pracowników w kilku firmach w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsza z tych osób nie została zaproszona na jedno ze spotkań firmowych i od razu zaczęła roztrząsać, czy było to pominięcie celowe czy też było to pominięcie całkowicie przez przypadek.
Druga z osób, po 10 minutach od wysłania zapytania na Slacku do swojego szefa, nie otrzymała żadnej odpowiedzi. I to stało się podstawą do tego, żeby zadać sobie pytanie, czy to jest spowodowane tym, że na przykład szef jest zajęty nauką zdalną razem z dziećmi, czy na przykład oznacza to że ta osoba wypadła z łask swojego szefa.
Kolejna z osób dostała do wykonania proste zadanie, które polegało na tym, że trzeba było przejrzeć skrzynkę mailową z zapytaniami ofertowymi. Była to prosta czynność. Była to czynność poniżej kompetencji tej osoby, nie wchodząca w skład jej zakresu obowiązków. Ale była to czynność, która miała zająć minutę w ciągu 8 godzinnego dnia pracy. I od razu człowiek zaczął się zastanawiać, czy ewentualnie może odmówić? Czy taka odmowa może oznaczać ewentualną podstawę do zwolnienia? Czy w ogóle wydanie takiego polecenia może oznaczać brak szacunku dla tej osoby i brak respektowania jej zakresu obowiązków?
Istnieje poczucie wyeliminowania tej pracy w domu. Oczywiście nie ma ad hocovych konwersacji. Ale ta organizacyjna paranoja istnieje i często jest związana z tym,. jak sami siebie oceniamy.
Bo wyobraźcie sobie, że na Twitterze jest taki profil, który ocenia pokoje i wirtualne lub tła rzeczywiste, które ludzie mają u siebie w domach w trakcie wideokonferencji. Link jest oczywiście pod spodem. Ten profil nazywa się Room Rater i na przykład jest taki komentarz “Good plant. Couch. There’s a pillow. Lovely morning light. Needs much else. Art. 6/10.” . Wyobraźcie sobie, że ludzie oceniają to, w jaki sposób wyglądają ich pokoje. Bo niektórzy pokazują sami swoje pokoje. Ale z drugiej strony ktoś to ocenia i może powiedzieć, że ten pokój się nie podoba. Ludzie bardzo mocno biorą to do siebie.
Pracownicy bardzo wstydzą się swoich nieperfekcyjnych domów. Bo czasami widać bałagan, nieporządek, widać zabawki dzieci czy na przykład butelki ze smoczkiem.
Ludzie wstydzą się na przykład tego, że są na przykład jedyną kobietą w telekonferencji, która składa się z samych mężczyzn albo są osobą o innym kolorze skóry iż większość uczestników danej wideokonferencji.
Pojawiają się sytuacje, że kobiety na przykład przebierają się kilkukrotnie w ciągu dnia, aby na każdej wideokonferencji wyglądać inaczej, bo to poprawia ich samopoczucie. Bo mają poczucie, że ludzie ich oceniają po tym, jak wyglądają i że jeżeli nie zmienią stroju z telekonferencji na telekonferencję, będzie to oznaczało dla nich jakąś porażkę czy to osobistą czy zawodową.
Niektórzy pracownicy potrafią spotykać się z hejtem odnośnie tego, jak wyglądają, jaką mają fryzurę, jaką mają cechę wyglądu.
Ale czasami oczywiście paranoja i to poczucie wyalienowania ma podstawy. Zwłaszcza, jeżeli firma prowadzi program restrukturyzacyjny, to czasami tak alienacja może oznaczać, czy może dawać sygnał do tego, że jest się w grupie do zwolnienia
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/DWFSrZSawgI
Link do podcastu https://pod.fo/e/b1336
SoundCloud
Inspiracja https://www.nytimes.com/2021/01/13/style/is-remote-work-making-us-paranoid.html
inspiracja https://twitter.com/ratemyskyperoom
inspiracja https://twitter.com/ratemyskyperoom/status/1348273035460173824
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345