Czy pracownicy z pokolenia Z (dla niekumatych – młodsi niż 26 lat, wg Wikipedii) są mniej czy bardziej produktywni od osób starszych (takich jak ja)? Jakie są inne różnice pomiędzy Pokoleniem Z a starszymi pracownikami? Kilka cyferek o produktywności zdalnej wg badań Nintex, American Psychology Association oraz PwC. Dodatkowo pojawia się firma Bonfyre, która dostarcza platformę do zarządzania kulturą w miejscu pracy. Szczegóły w 199 odcinku Piotrka Dobra Rada
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #nintex #pwc #APA
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 199 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak sobie radzą pod względem produktywności pracownicy starsi i pracownicy młodsi.
Będziemy mówili o badaniach, które zostały przeprowadzone przez firmę Nintex. Jest to firma, która dostarcza platformę do zarządzania procesami, czyli takiego workflow automatyzującego pracę. I zgodnie z tymi badaniami 70% pracowników powiedziało, że są bardziej produktywni, kiedy pracują zdalnie. Natomiast połowa z tych pracowników powiedziała, że mogliby dalej poprawiać swoją wydajność w pracy zdalnej pod warunkiem, że ta praca zdalna stałaby się pracą na stałe a nie incydentalnie.
83% pracowników powiedziało (i to są wyniki badania opublikowane przez PWC) to 83% pracowników powiedziało, że praca została wdrożona z powodzeniem w ich organizacjach. Natomiast menedżerowie tych pracowników, zgodnie z badaniami PWC, to 20% tych przełożonych mówi że oczekuje tego że po Covidzie, w tej epoce post pandemicznej wrócą do pracy teraz stacjonarnej. Co oznacza, że 80% przełożonych, 80% menedżerów badanych przez PWC rozpatruje to, że po pandemii do pracy stacjonarnej już w ogóle nie wrócą.
Ale jeżeli mówimy o takich rzeczach, które rozpraszają nas w trakcie pracy zdalnej, to pracownicy są bardziej wydajni. 41% pracowników mówi, że praca w domu zajmuje im mniej czasu niż praca w biurze. Jednakże jest to olbrzymie wyzwanie dla młodszych pracowników Młodsi pracownicy – tu pozwólcie, że posłużę się oczywiście Wikipedią – młodsi pracownicy to mówimy tutaj o pracownikach z pokolenia Z. Pokolenie Z są to osoby urodzone w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych i po roku 2000, czyli to są osoby, które mają około 25 lat może trochę mniej. Te, które wkraczają na rynek pracy
I te osoby – blisko połowa z nich czuje się o wiele bardziej produktywna, pracując z domu. Natomiast 80% pracowników, którzy są starsi (pewnie to tacy jak ja) to 80% pracowników jest bardziej wydajnych. To pokazuje dosyć dużą różnicę, bo ci młodsi pracownicy równocześnie mają problem z izolacją, która pojawia się w trakcie pracy zdalnej.
Zostało to zaraportowane w różnego rodzaju badaniach między innymi American Psychology Association, że ta generacja Z ma najwyższy poziom stresu spośród wszystkich grup wiekowych. 7 na 10 ludzi właśnie w wieku do 25 roku życia mówi, że przeżywa depresję i ma trudności w skupieniu się.
Jak powiedział Mark Mark Sawyier, CEO i co-founder firmy Bonfyre (jest to platforma do wdrażania kultury organizacyjnej w modelu zdalnym) “Największym wyzwaniem pracy zdalnej jest to, że my jesteśmy istotami społecznymi i gdy mamy mniej interakcji z innymi ludźmi, to powoduje, że mamy z tym problem”.
Natomiast pracownicy w trakcie pracy zdalnej oczekują tego że pracodawcy i firmy dostarczą im narzędzia do tego żeby pracować wydajniej i lepiej:
- 49% respondentów powiedziało, że potrzebują elastyczności – i jest to najwyższy odsetek i najważniejsze dla nich, najważniejsza cecha pracy zdalnej
- natomiast 44% mówi, że potrzebuje dodatkowego wyposażenia swojego stanowiska pracy w domu
- 37% oczekuje, że otrzyma oprogramowanie, które pozwoli im łatwiej i szybciej pracować
- a 34% badanych przez na Nintex twierdzi, że jedyne czego potrzebuje od pracodawcy to krótszego tygodnia pracy
Tak, że to były wyniki badania pokazujące, jak różnią się osoby starsze od osób młodszych.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/hPXqeeSZgNE
Link do podcastu https://pod.fo/e/b3ca2
SoundCloud
Inspiracja https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokolenie_Z
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345