Piotrek Dobra Rada, odc. 208 – jak zaakceptowaliśmy pracę zdalną

Czy już się identyfikujemy z tym, że jesteśmy zdalnymi pracownikami? Czy praca zdalna się zdemokratyzowała? Czy brakuje nam owocowych czwartków? Co z dupogodzinami? Czy praca czy życie osobiste?  Czy delegacja będzie przywilejem? Na te i inne pytania odpowiadają wyniki badania “Out of the Office, czyli jak zaadaptowaliśmy się do pracy zdalnej w 2020 roku”. badanie zrealizował Gitlab. Może SW Research coś takiego robiło? Więcej w 208 odcinku Piotrka Dobrej Rady

#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #gitlab

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 208 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak praca zdalna wygląda w oczach respondentów przebadanych przez firmę Gitlab.

Gitlab jest to firma, która tak naprawdę jest globalnym prekursorem pracy zdalnej. Od samego początku swojego istnienia, czyli już kilkanaście lat, działa zdalnie. Teraz działa w 70 krajach i zatrudnia ponad 1000 osób.

Co wyszło z tego badania, które jest zatytułowane “Out of the Office, czyli jak świat zaadoptował się do pracy zdalnej w 2020 roku”. Oczywiście link do badania znajdziecie na dole.

Przede wszystkim praca zdalna to jest podstawowe wymaganie. To nie jest dodatek. Ludzie zaczęli po prostu układać sobie życie na nowo, tak żeby praca była elementem takiego stylu work-life-balance, a nie, że życie będzie tylko dodatkiem do pracy. Na przykład bardzo dużo osób, tak przestawiło swoje życie, że zaczęli mieszkać w innych miejscach – żeby być bliżej rodziny a niekoniecznie bliżej pracodawcy.

W ogóle Covid-19 stworzył całkowicie nową grupę pracowników zdalnych, ponieważ 56% pracowników, którzy zaczęli pracę zdalną w czasach Covidu, to zaczęli tą pracę zdalną po raz pierwszy. Natomiast, gdy zadane zostało im pytanie czy, wróciliby do pracy stacjonarnej w momencie, gdy restrykcje zostaną zniesione, to tylko 1% powiedział, że TAK – chcą wrócić całkowicie do pracy stacjonarnej.

Dodatkowo Covid spowodował, że ci pracownicy zaczęli się identyfikować jako zdalni pracownicy. Natomiast ta ich identyfikacja, jako zdalny pracownik, powoduje, że nie tylko freelancerzy, którzy do tej pory bardzo często pracowali zdalnie, ale ta praca zdalna stała się częścią takiego mainstreamu, takiego głównego kanału, który istnieje również w korporacjach. Tak, że nie tylko freelance ale również korporacje. I po prostu praca zdalna się zdemokratyzowała.

Jeżeli chodzi o rzeczy, które są ważne dla pracowników to się nagle okazało, że:

  • 47% respondentów mówi że dla nich najważniejsze w otoczeniu to jest możliwość wyjścia na zewnątrz lub kontaktu z naturą. I to jest ta najważniejsza rzecz, która jest związana z miejscem do życia i miejscem do pracy
  • 34% respondentów powiedziało, że chce mieć w domu przyjazne biuro domowe
  • a 25% mówi, że to co jest dla nich ważne w tej pracy, to jest dużo mają blisko siebie rodziny
  • natomiast tylko 5% respondentów mówi, że brakuje im tego jak, na przykład, siłownia lub owocowe czwartki

Poza tym ta zdalna praca to nie jest przyszłość pracy:

  • To jest po prostu przyszłość życia, bo 37% (⅓) respondentów przeorganizowało sobie całe swoje życie tak, żeby więcej czasu spędzać z rodziną bądź ze społecznością, w której żyją.
  • 30% stawia na pierwszym miejscu ćwiczenia i zdrowie
  • a 26% osób w związku z tą pracę zdalną na pierwszym miejscu stawia odzyskanie jak największej ilości czasu dla siebie

Dodatkowo należy pamiętać, jeżeli tu mówimy o zarządzaniu całym strukturami organizacyjnymi, że praca zdalna wymaga bardziej pragmatycznego a mniej takiego politykierskiego podejścia. Co to oznacza? Dupogodziny odchodzą w zapomnienie a pracownicy zdalni żądają od swoich pracodawców tego, żeby byli oceniani wyłącznie na podstawie swoich wyników prac i efektów swojej pracy.

Natomiast również warto podkreślić, że oddzielenie czasu pracy od czasu osobistego to stanowi bardzo duże wyzwanie. Na co warto zwracać uwagę według respondentów? Prawie 3/4 odpowiedziało, że należy zwracać uwagę na cztery aspekty:

  • właśnie ustawienie jasnych granic
  • bycie skoncentrowanym i produktywnym
  • ochrona swojego zdrowia fizycznego i psychicznego
  • oraz 9% powiedziało, że należy zwracać uwagę na to, żeby swoje potrzeby osobiste stawiać przed pracą i przed pracą zdalną.

Aczkolwiek respondentom (i tak naprawdę wszystkim nam) brakuje takiego poczucia bliskości i poczucia nawiązywania bliższych relacji. Ponieważ to budowanie kultury – jeszcze nie umiemy budować kultury w oparciu o wyłącznie zdalne relacje, bo te relacje interpersonalne które do niedawna były stacjonarne, według respondentów tą kulturę budują lepiej:

  • Przede wszystkim 65% mówi, że praca zdalna miała pozytywny wpływ na ich pracę w grupie
  • natomiast aż 25% mówi że praca zdalna przeszkodziła im w pracy grupowej
  • natomiast blisko 60% – to tym ludziom brakuje takich bezpośrednich relacji, bezpośredniej interakcji pomiędzy członkami zespołu.

Natomiast wszyscy zauważają, że podróż służbowa będzie tak naprawdę takim bonusem, niespodziewanym dodatkiem i to bardzo pożądanym dodatkiem a nie standardowym elementem naszego bycia w pracy.

Badanie Gitlaba tak naprawdę pokazuje, według mnie to, że:

  • przyjęliśmy do wiadomości, że praca zdalna istnieje i się dopasowujemy do tego
  • pokazuje nam to, że możemy być bliżej rodziny i możemy mieć lepsze zdrowie
  • i nie jest dla nas najważniejsze, to żebyśmy mieli owocowe czwartki ale to, żeby ten Work-Life-Balance był zachowany.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/SVFxnbmnizc 

Link do podcastu https://pod.fo/e/b62ba 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-208-jak-zaakceptowalismy-prace-zdalna 

Inspiracja https://about.gitlab.com/out-of-the-office/

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP