Jak pobudzać wszystkie 8 zmysłów w trakcie pracy zdalnej? I przede wszystkim – czy my mamy aż 8 zmysłów? Więcej w 210 odcinku Piotrka Dobrej Rady.
#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #zmysł
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 210 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak zmysły wpływają na pracę zdalną i jak praca zdalna wpływa na wszystkie nasze zmysły.
Zacznijmy od wzroku. Oczywiście, jak jesteśmy na zoomie, czy innej telekonferencji – z jednej strony obserwujemy ludzi, którzy pokazują się na kamerkach. Z drugiej strony my cały czas jesteśmy przez tą kamerkę i przez innych ludzi obserwowani. Dlatego, jeżeli mówimy o zmyśle wzroku, to warto zastanowić się nad pomysłem, żeby w trakcie wideokonferencji, rotacyjnie, jedna osoba miała włączoną kamerkę a po 10 minutach (na przykład) tą kamerkę miała włączona druga osoba. Bo chodzi o to, żeby niekoniecznie być cały czas pod okiem obserwującym tej kamery. Żeby ludzie mogli się trochę zrelaksować.
Jeżeli chodzi o słuch, warto zwrócić uwagę na to, że jeżeli rozmawiamy, mamy mikrofon, mamy głośniki lub słuchawki, to nie zawsze jest tak, że to nasze biuro jest idealnie ciche. Czasami dobiegają zewsząd odgłosy, po prostu – codziennego życia i w trakcie wideokonferencji, żeby szanować słuch naszych współpracowników, warto zwrócić uwagę na to, żeby ludzie włączający się do telekonferencji wyciszali swoje mikrofony i żeby to był po prostu taki zwyczaj – że kto nie mówi, ten ma mikrofon wyciszony.
Kolejnym zmysłem jest smak. Warto zaplanować regularne przerwy na posiłki. Na przykład 5 minut, co godzinę – ponieważ to nam pozwoli z jednej strony oczywiście zrelaksować się, odejść od komputera z drugiej strony pobudzimy ten zmysł, którego najczęściej w pracy zdalnej nie używamy. czyli pobudzimy smak, tak żeby nasz organizm czuł się lepiej.
Kolejny zmysłem jest dotyk. Warto w trakcie w tej pracy zdalnej zaangażować również dotyk. Oczywiście brak interakcji personalnych powoduje to, że angażowanie dotyku jest trudne. Teraz warto na przykład zrobić coś takiego, że współuczestnicy naszego spotkania będą mieli za zadanie zapisać – długopisem – na kartce 1 lub 5 pomysłów dotyczących tej sprawy, nad którą aktualnie dyskutujemy. To spowoduje, że zmysł dotyku będzie również zaangażowany do pracy zdalnej.
Kolejnym zmysłem jest powonienie. I oczywiście nie umiemy jeszcze przekazywać na odległość zapachu, ale ponieważ zapach bardzo mocno jest powiązany w mózgu z tym, o czym mówimy – może być tak, że w trakcie telekonferencji zróbmy 5 minut przerwy i niech każdy z nas powie, jaki zapach jest dla niego w danym momencie najbardziej przyjazny albo najbardziej zapadający w pamięć. I zauważycie, że takie w ogóle wspomnienie o zapachu od razu spowoduje, że ludziom ten zapach przyjdzie do głowy.
Kolejnym zmysłem czy kolejnymi bodźcami są bodźce ruchowe. Cały czas siedzimy właściwie w jednej pozycji, Oczywiście jedni bardziej wyprostowani, inni mniej. Inni jeszcze w całkowicie innych leżących pozach na różnego rodzaju leżankach czy łóżka. To może warto w trakcie wideokonferencji rozważyć mini sesję jogi na krześle. I to spowoduje, że ludzie zaczną się ruszać.
Siódmym zmysłem jest równowaga. Po prostu warto zresetować połączenie między ciałem a głową. Warto poruszać się trochę. Warto przeciągnąć kark tak,żeby nasz organizm, który cały czas jest zlokalizowany w jednym miejscu, również mógł zareagować na to, co się dzieje wokół, żebyśmy tej równowagi nie tracili.
I ostatnim – ósmym już zmysłem – jest coś, co nazywa się po angielsku interoception. Jest to odczuwanie własnego ciała, czyli wszystkich organów wewnętrznych – to,że na przykład w danym momencie oddychamy. I właśnie szefowie i kadra zarządzająca i przełożeni powinni zwracać uwagę na to, żeby pozwalać swoim pracownikom na pracę w komfortowych warunkach, z przerwami na posiłki, z przerwami na relaks. Wtedy to odczuwanie własnego ciała będzie również zachowane, tak, że ludziom po prostu będzie pracowało się lepiej, łatwiej i przyjemniej.
Tak, że tym optymistycznym akcentem kończę.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/F42Lq1ZehCo
Link do podcastu https://pod.fo/e/b6a20
SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-210-zmysly-a-praca-zdalna
Inspiracja https://enterprisersproject.com/article/2021/2/remote-work-environment-8-tips
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345