Czy w związku z pandemią i wdrożeniem pracy zdalnej świat skurczył się jeszcze bardziej? Czy rankingi pracodawcy roku w danym kraju mają jeszcze jakikolwiek sens? A inspiracją była decyzja Spotify sprzed kilku dni wiązana z modelem pracy i modelem wynagradzania. Pojawia się w tle badanie prowadzone przez stowarzyszenie studentów AIESEC Polska jak i Top Employers Institute. Więcej w 212 odcinku Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 212 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak pandemia zmienia postrzeganie pracodawców.
Do niedawna pracodawcą to była firma, do której mogłeś dotrzeć pieszo, rowerem, komunikacją miejską, swoim samochodem. Jeśli pracodawca znajdował się niedaleko twojego miejsca zamieszkania, opcje były dwie – Jeżeli chciałeś pracować w fajnej firmie i mieć taką firmę niedaleko, to aplikowałeś do tej firmy. Jeżeli firma była dalej, a tobie bardzo na tej firmie zależało i dostałeś się do tej firmy, to być może podejmowałeś decyzję o przeprowadzce do innego miasta. Dodatkowo czasami, w rejonach, gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże, firmy organizowały bezpłatne transporty z obszaru odległego na przykład o 5 – 10 – 15 czy czasami nawet 100 km, żeby dowozić pracowników codziennie do swojej firmy.
Jednak pandemia to wszystko zmieniła. Kilka dni temu Spotify – to jest kolejny duży gracz na rynku – ogłosił, że pracownicy Spotify będą mogli pracować skąd będą chcieli: przez cały tydzień będą mogli pracować zdalnie, przychodzić czasami do biura lub będą mogli zawsze pracować w biurze i to do nich będzie należała decyzja, który z tych modeli wybiorą. Natomiast to trzeba zwrócić uwagę na to, że Spotify podszedł do koncepcji pracy skąd się będzie chciało w trochę inny sposób. Spotify powiedział, że nie będzie redukował wynagrodzeń – w przeciwieństwie do Facebooka czy Salesforce’a, które oznajmiły że będą obcinały wynagrodzenia osobom mieszkającym dalej od San Francisco, czy dalej w ogóle od siedzib firmy, ponieważ życie w tych mniejszych miejscowościach jest tańsze. I te firmy decydowały się na podjęcie decyzji o obniżeniu wynagrodzenia czy płaceniu niższych stawek dla osób, które pracują zdalnie i pracują z tańszych lokalizacji. Ale Spotify podjął kompletnie inną decyzję. Podjął decyzję, że wszyscy pracownicy będą wynagrodzeni tak samo, niezależnie od tego, z którego miejsca pracują.
Co to zaczyna oznaczać także dla polskiego rynku? Okazuje się, że na przykład takie badanie, które przeprowadza Stowarzyszenie studentów AIESEC Polska o nazwie Pracodawca Roku może przestać mieć sens. Na pierwszym miejscu w 2019 roku był EY, na drugim miejscu Google, na trzecim Deloitte, na czwartym PWC i na piątym był Lidl. Jest też badanie Top Employers Polska i w 2019 roku to pojawiło się blisko kilkadziesiąt firm, które też dostały taką nagrodę za to, że są najlepszymi pracodawcą. Co to znaczy? To jest badanie, któe dotyczy pracodawców na całym świecie pod kątem prowadzonej przez nich polityki personalnej. I otrzymują tą nagrodę tylko te firmy, które przychodzą szczegółowe badanie i proces weryfikacji. W 2019 roku w 118 krajach przebadano i przyznano ten tytuł 1500 firmom. Polska znalazła się na dziewiątym miejscu.
Ale dlaczego mówię o tych pracodawcach? Ponieważ nagle każdy z nas może zacząć pracować w globalnej firmie. Może pracować w firmie, która nawet nie ma siedziby w Polsce, jeżeli tylko nasze kompetencje spełnią oczekiwania pracodawcy. Może się nagle okazać, że najlepszym pracodawcą będzie ta firma, która nawet nie ma siedziby w Polsce, bo zaoferuje takie warunki i będzie konkurowała o pracowników, którzy siedząc w Polsce, niekoniecznie muszą się przeprowadzać do innego miasta i zrywać na przykład kontakty społeczne, które tutaj mają. Będą mogli pracować dla największych graczy na rynku. Myślę że ta sytuacja bardzo zmieni rynek pracodawców, ponieważ oni będą musieli się zacząć starać przyciągać najlepsze talenty z całego świata, a nie tylko ze swoich okolic. I nie będzie już takiej sytuacji, że pracodawcą najlepszym będzie ta firma, która ma siedzibę w danym mieście i w tym mieście najlepszym pracodawcą jest firma która tutaj ma swój adres, bo daje ludziom pracę, ponieważ ci pracownicy będą mogli pracować na całym świecie. Praca zdalna, myślę, że bardzo pomoże w globalizacji koncepcji tego, gdzie pracujemy i kto jest naszym pracodawcą.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/b6i6GJPLDHM
Link do podcastu https://pod.fo/e/b758e
Inspiracja https://issuu.com/aiesecinpoland/docs/pracodawca_roku
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345