Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. A jak w pracy zdalnej z uczuciem odosobnienia mogą radzić sobie osoby pracujące samodzielnie, jako freelancerzy? I skąd tytułowe jaskinie? Z pomocą bowiem przychodzą dwie firmy – Focusmate i Caveday, i o nich mówię w 217 odcinku Piotrka Dobrej Rady.
#wykuwam#piotrekdobrarada#remoteonly#pracazdalna #focusmate #caveday
Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 217 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak z pracą zdalną i z niebezpieczeństwami związanymi z poczuciem osamotnienia i być może nawet z depresją radzą sobie freelancerzy.
Freelancer jest to taka osoba, która właściwie nie pracuje w firmie. Ma własną działalność, pracuje dla jednego bądź wielu klientów. Bardzo wielu programistów, tłumaczy, copywriterów, grafików i wiele innych zawodów działa właśnie w oparciu o taki model freelancera. Ale biorąc pod uwagę dzisiejsze ograniczenia związane z pandemią, te osoby mają ograniczone możliwości kontaktu z kimkolwiek, ponieważ tak naprawdę pracują na rzecz firmy, natomiast niekoniecznie pracują z ludźmi wewnątrz w firmie.
Jak można zarazić właśnie takiemu osamotnieniu, żeby ten tego poczucia osamotnienia nie było? Naprzeciw wychodzi na przykład aplikacja o nazwie Focusmate. Ta aplikacja działa w ten sposób, że łączy poprzez komunikator, poprzez wideokonferencje, dwie osoby. Na początku jest jedna minuta na to, żeby z sobą porozmawiać i się przywitać. Później przechodzimy w tryb pracy i pracujemy 50 minut. Kiedy upływa te 50 minut. Znowu możemy porozmawiać o tym, co nam się udało zrobić albo porozmawiać generalnie o pogodzie. I w tym momencie rozmowa się kończy. Focusmate pozwala wybrać osobę, którą znacie – na przykład poprzez wysłanie do niej linka, ale może wam również wylosować kogoś kto aktualnie również z wami chce w ten sposób porozmawiać.
Inną aplikacją jest aplikacja, która działa w bardzo podobny sposób. Jest to aplikacja o nazwie Caveday i ta aplikacja nie zbiera takich konferencji 1 na 1, ale tworzy takie właśnie tak zwane cave’y, czyli jaskinie, gdzie łączą się grupy około 20 osób. I dokładnie w ten sam sposób – na samym początku można chwilę porozmawiać, później jest czas na pracę a później znowu jest czas na rozmowę. I w tym momencie Caveday działa w 25 krajach.
Myślę, że to jest przyszłość tego, w jaki sposób mogą pracować freelancerzy, jeżeli w wariancie pesymistycznym ta pandemia nie zakończy się szybko.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/ApC-mOcCp54
Link do podcastu https://pod.fo/e/b8f02
SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-217-jaskinie-dla-freelancerow
inspiracja https://www.bbc.com/news/business-56083631
Caveday https://www.caveday.org/
Focusmate https://www.focusmate.com/
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345