Dzisiaj znowu mówię o tym, w jaki sposób radzić sobie z dobrostanem pracowników. Ale tak praktycznie – czyli 6 sposobów na wspieranie wellbeingu wśród pracowników.. Po szczegóły zapraszam do 267 odcinka Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #wellbeing #dobrostan
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 267 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat 6 sposobów, dzięki którym będziecie mogli wspierać dobrostan swoich zdalnych pracowników.
Po pierwsze, upewnijcie się że liderzy w waszej firmie i menedżerowie dbają o samych siebie. Co to znaczy – dbają o samych siebie? Na to dbanie należy złożyć:
- rutynę i pracę zgodnie z ustaloną rutyną
- zdrowe odżywianie się,
- poruszanie się – a nie tylko siedzenie w domu przed komputerem czy telewizorem,
- ustawienie godzin pracy,czyli na przykład tego, że pracujemy tylko od (na przykład) 9:00 do 17:00
- podtrzymywania kontaktów społecznych. I rozumiem, że to może być utrudnione w czasach pandemicznych, ale te kontakty społeczne należy podtrzymywać
- i warto sobie postawić przed sobą cel, że będziemy ograniczali czas spędzony przed ekranem. Oczywiście możecie do tego wykorzystać różnego rodzaju aplikacje
Po drugie – warto nauczyć się, jakie są sygnały czy symptomy wypalenia zawodowego. Co rozumiemy pod właśnie tymi symptomami? To jest tak:
- wyczerpanie
- zachorowania
- popełnianie błędów
- zmniejszona produktywność również może być symptomem wypalenia zawodowego
- frustracje
- brak entuzjazmu
- czy opóźnianie w dostarczaniu wyników
I warto zwrócić uwagę na to, czy Wasi pracownicy nie podpadają pod któryś z tych elementów
Po trzecie – stwórzcie proces, dzięki któremu będziecie mogli regularnie sprawdzać dobrostan swoich pracowników. I mówimy tutaj o zarówno dobrostanie fizycznym jak i psychicznym. A jak najlepiej to sprawdzać? Po prostu się ich pytajcie i wplećcie w swoje procesy, w swoje procedury taką sesję, żebyście mogli porozmawiać z pracownikiem regularnie na temat tego, czy jest mu po prostu dobrze.
Po czwarte – wyjaśnijcie, Jakie są wasze oczekiwania co do wydajności pracy. A jeżeli trzeba, to po prostu zresetujcie je i ustawcie na nowo te wskaźniki czy mierniki, którymi mierzycie produktywność pracownika. Bo to, co sprawdzało się rok temu, może nie sprawdzać sie dzisiaj i warto nad tym się zastanowić.
Po piąte – doceniajcie. Bo jeżeli pracujemy zdalnie, pracujemy w czterech ścianach i nie ma bezpośredniego kontaktu regularnego ze swoimi kolegami, to takie docenianie jest bardzo istotne. Bo to pozwoli poczuć się częścią zespołu.
I po szóste – pozwólcie swoim pracownikom, żeby mieli ten work-life-balance. Pomiędzy pracą a życiem prywatnym żeby była zachowana równowaga. Udostępnijcie darmowe i płatne zasoby, które pozwolą pracownikom bawić się razem z dziećmi po godzinach pracy. Albo które pozwolą zająć dzieci w trakcie godzin pracy, tak żeby ci pracownicy nie musieli się martwić tym, że w momencie, gdy pracują to tymi dziećmi nikt się nie opiekuje.
Tak, że dzisiaj mówiłem o sześciu sposobach na to, żeby sprawdzać, czy pracownikom dobrze się powodzi, gdy pracują zdalnie w domu
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/zaB0d9QkFk0
Link do podcastu https://pod.fo/e/cb0c2
Inspiracja https://www.quantumworkplace.com/future-of-work/remote-worker-wellbeing
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345