Piotrek Dobra Rada, odc. 269 – różnice w pracy zdalnej między mężczyznami a kobietami

Dzisiejszy odcinek jest o gender – czyli o tym, jak ta praca zdalna wpływa na mężczyzn a jak na kobiety. Co w niej jest dobrego dla obu płci? Jak się różnią w jej postrzeganiu? Inspiracją jest badanie zrobione przez FlexJobs. Pojawiają się kwestie macierzyństwa czy różnicy w wynagrodzeniach. Jak zwykle wywołam Przemka Wesołowskiego i jego SW Research – czy w Polsce były takie badania robione? Więcej w 269 odcinka Piotrka Dobrej Rady

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #flexjobs #gender

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 269 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat różnic między podejściem do pracy zdalnej pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Inspiracją do nagrania tego odcinka jest badanie, które zostało ostatnio opublikowane przez taką platformę FlexJobs. Link do tego badania, jak zwykle, znajdziecie pod filmem. i najważniejsze wnioski płynące z tego materiału są takie, że:

  • 68% kobiet woli pracować zdalnie, gdy pandemia się zakończy
  • natomiast chciałoby pracować zdalnie po zakończeniu pandemii tylko 57% mężczyzn 

Jeżeli natomiast mówimy o tym, kto jak postrzega benefit płynący z pracy zdalnej, to:

  • kobiety w 80% dostrzegają właśnie sam fakt pracowania zdalnego jako Benefit
  • w porównaniu do 69% mężczyzn

Co się okazuje? Okazuje się po prostu, że te nasze dwie płcie (mężczyźni i kobiety) inaczej podchodzą / inaczej postrzegają benefity płynące z pracy zdalnej:

  • 70% kobiet mówi, że dla nich benefitem jest to, że nie muszą się ubierać elegancko do biura, w porównaniu natomiast do 57% mężczyzn
  • i 60% kobiet docenia to, że mają większą elastyczność w układaniu swoich harmonogramów w porównaniu do 48% facetów, którzy w ten sposób mówią.

Należy zwrócić uwagę na to, że w większości gospodarek tradycyjna rola kobiety powoduje, że te kobiety częściej opiekują się rodzinami i domami. I ta pandemia pokazała, że po prostu kobiety są ciężej doświadczone tą pandemią, ponieważ przechodząc z pracy stacjonarnej do pracy zdalnej, nagle musiały równolegle zająć się zarówno pracą zawodową, jak i życiem rodzinnym. Ale ta pandemia wyzwoliła tak naprawdę taki świeży start w dyskusjach związanych z opieką nad dziećmi – a ta opieka głównie, przypomnę, była przypisana najczęściej tradycyjnie do kobiet.

  • Ale firmy zaczęły zastanawiać się nad tym, jak ulżyć pracownikom pracującym zdalnie niezależnie od ich płci, jeżeli mają wokół siebie dzieci.
  • Wiele mam zaczęło dostrzegać, że praca zdalna i w ogóle brak konieczności podróżowania do pracy jest takim elastycznym sposobem na to, żeby znaleźć czas na zajęcie się rodziną i być może ten element zostanie włączony w nasze życie już po zakończeniu pandemii.

Ale jeżeli wrócimy do pracy i wrócimy do starego sposobu pracowania – takiej kultury organizacyjnej związanej z fizyczną obecnością w biurze, a z drugiej strony wiele osób będzie chciało pracować zdalnie i firmy wyrażą na to zgodę, bo nie będą się bały tego, że praca zdalna jest praca pozorowaną, to może się okazać, że jeżeli kobiety częściej będą zostawały w domach, to mogą stracić wiele możliwości, które pojawiają się w pracy. Dlaczego tak to jest? Tak to się dzieje, ponieważ:

  • rzeczywiście większość firm jest zbudowana na kulturze kontaktu interpersonalnego, fizycznego
  • nawet jeżeli to hybrydowe podejście do pracy będzie możliwe do zrealizowania,
  • to te osoby, które pozostaną w domu i będą pracowały zdalnie po prostu wypadną z ze wzroku, wypadną z horyzontu, który jest dostrzegany przez pracowników pracujących stacjonarnie w firmach.

Co to może spowodować? To może spowodować, że

  • będą problemy z podwyżkami czy z awansami w ramach organizacji dla tych pracowników, którzy pracują zdalnie, bo ich po prostu nie będzie widać
  • to może spowodować, że kobiety (na przykład, które będą chciały opiekować się rodziną i nadal będą musiały pracować) będą doświadczyły tego braku owoców awansów częściej
  • A to jeszcze może bardziej poszerzyć problem związany z różnicą w poziomie wynagrodzeń między mężczyznami a kobietami

Tak, że zastanówmy się nad tym, jak skorzystać z elementów, które pojawiają się w pracy zdalnej, tych które są korzystne. I jak wyeliminować te rzeczy, które mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/D5gYk1CWiBs 

Link do podcastu https://pod.fo/e/cb94a 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-269-roznice-w-pracy-zdalnej-miedzy-mezczyznami-a-kobietami 

Inspiracja https://www.axios.com/the-gender-divide-remote-work-men-women-childcare-4fc29dba-4e1c-4e96-9cf3-64db61ba23e5.html

Inspiracja https://www.flexjobs.com/blog/post/men-women-experience-remote-work-survey/ 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP