Wczoraj mówiłem o najbardziej zyskujących na popularności lokalizacjach dla cyfrowego nomady. Ale co trzeba zrobić i o czym warto pamiętać, jak zostaje się cyfrowym nomadą po raz pierwszy? Dzisiaj 5 podpowiedzi dla początkujących. Więcej w 287 odcinku Piotrka Dobrej Rady
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #digitalnomad
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 287 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem o pięciu elementach, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli chcecie stać się cyfrowym nomadą.
Ponieważ praca zdalna jest bardzo kusząca i praca zdalna w modelu docelowym a nie w takim modelu awaryjnym – to jest praca tam, skąd chcemy a nie tam, skąd musimy – to niektórzy z nas mogą podjąć decyzję, że będą pracowali z na przykład z Dubaju czy z Wysp Kanaryjskich. Mówiłem o tych 10 lokalizacjach w poprzednim odcinku – te lokalizacje, które są najbardziej popularne właśnie ostatnio wśród cyfrowych nomadów.
Ale na jakie pięć obszarów warto zwrócić uwagę, zanim rzucimy się w wir przeprowadzania do na przykład Cancun?
Przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym w ogóle, jak do tego podejść.
Bo bardzo kuszące jest podejście pod tytułem – dobrze, to rzucam wszystko to, co mam w Polsce i przeprowadzam się do Cancun. Może okazać się, że nasze wyobrażenie, że to jest najlepsza rzecz, która nam się przydarzy a rzeczywistość – to będą dwie różne sprawy.
Warto zacząć od krótkiego, miesięcznego (na przykład) wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie. Zobaczenia, czy umiemy sobie poradzić logistycznie z życiem, pracą – tak, żeby to jeszcze było w miarę blisko domu i bez konieczności zrywania wszystkich więzów z naszą ojczyzną.
Bardzo dużo osób, zwłaszcza na początku, ma problem z tym, że nie umie sobie poradzić właśnie z takim narzuconym miejscem pracy i z narzuconym (no, bo nowym) otoczeniem.
Ale jak się już tego nauczycie, to korzystajcie z na przykład Airbnb czy bookingu, które pozwolą wam w miarę elastycznie na dopasowywanie miejsc, w których będziecie mieszkali, tak żeby dopasować się do tego, czego oczekujecie właśnie od tego życia, w różnych (być może egzotycznych) miejscach
Zwróćcie uwagę na te miasta, które mają historię goszczenia właśnie cyfrowych nomadów, bo one mają tą historię najczęściej pozytywną nie bez powodu. Bo trzeba miejsca, które są przyjazne do pracy, przyjazne do życia, mają duży poziom bezpieczeństwa i możecie znaleźć tam społeczności, dzięki którym nie poczujecie się osamotnieni
I w momencie, gdy będziecie umieli wskazać już takie miejsce, które dla was będzie dobre, to nie zapomnijcie też o tym, że jeżeli wybierzecie sobie miejsce w innej strefie czasowej, to nadal będziecie musieli świadczyć pracę dla swojego pracodawcy – na przykład w godzinach od 9:00 do 17:00, ale czasu polskiego i ta różnica w strefach czasowych może być bardzo istotna
Drugim obszarem, na który warto zwrócić uwagę, to jest umiejętność po prostu zrobienia tej pracy, za którą płacą.
Harmonogram, wdrożenie rutyn – dla niektórych to są bardzo trudne rzeczy, ale też bardzo długotrwałe i to może być problem w momencie, gdy przeprowadzimy się w atrakcyjne miejsce i to zwiedzania spowoduje, że nie będziemy mieli czasu na pracę.
Musimy też zwrócić uwagę na to, że praca z tarasu czy praca z plaży jest bardzo ciekawym pomysłem, ale będziemy mieli dużo przeszkadzajek czy dużo dystraktorów, to dlatego warto mieć na przykład wynajęte pomieszczenie w przestrzeni coworkingowej albo jakiś dodatkowy pokój do tego, że będziemy mogli z niego pracować.
No i oczywiście w tej pracy bardzo ważne jest w ogóle połączenie WiFi. Internet – bo bez stabilnego Internetu to ta praca zdalna nie działa. I pomimo tego, że wiele lokalizacji wskazuje, że ma WiFi, to może się okazać że to wi-fi nie jest wystarczająco stabilne albo nie jest wystarczająco szybkie
Następnym obszarem to są społeczności.
Bo to nie jest tak, że wy jesteście jedyni na świecie, którzy podjęli taką decyzję. Takich nomadów jest bardzo dużo i warto z nimi się spotkać, warto z nimi porozmawiać – bo z jednej strony nie będziecie czuli się samotni a z drugiej strony będziecie mogli się wymienić doświadczeniami. I to, co usłyszy się od innych, może spowodować, że wam będzie żyło się łatwiej.
Są oczywiście grupy na Facebooku, które mają w nazwie na przykład Traveler albo expat – to też łatwo jest znaleźć. Po prostu te społeczności warto wyszukać i warto do nich dołączyć. Bo pamiętajcie o tym, że to poczucie osamotnienia może być jednym z największych wad życia w nowym miejscu.
Czwartym elementem który jest oczywiście Logistyka
Podatki, ubezpieczenia, plany awaryjne na wypadek wypadku czy jakieś katastrofy naturalnej czy tego, co aktualnie dostrzegamy, czyli pandemii. Ubezpieczenie zdrowotne takie, które pokrywają właściwie wszystko od lekarza, przez wizytę na SORze albo nawet po lekarstwo. Jeżeli macie nawet ubezpieczenie zdrowotne, prywatne, wykupione przez swojego pracodawcę, może się okazać, że ono nie obejmuje tego miejsca, w którym aktualnie przebywacie.
I piąte, ostatnie miejsce – jest po prostu cieszenie się życiem
Cieszcie się tym stanem, bo pandemia zmieniła bardzo wiele aspektów dla wielu z nas, właściwie w życiu każdego. I w momencie, gdy utrzymujecie tą samą pracę, ale macie wolność. macie elastyczność do doświadczenia nowych miejsc, nowych przygód, to warto po prostu z tego korzystać.
To było pięć elementów, na które warto zwrócić uwagę, gdy jesteście początkującym cyfrowym nomadą.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/m0CiHy3DZ4E
Link do podcastu https://pod.fo/e/d1cc3
Inspiracja https://www.cntraveler.com/story/a-beginners-guide-to-remote-work
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345