Piotrek Dobra Rada, odc. 298 – jak lepiej opisać pracę zdalną w kodeksie pracy

Organizacja Pracodawcy RP przekazała swoje uwagi co do tego, jak praca zdalna powinna być opisana w Kodeksie Pracy. Zastanawiam się tylko czy trzeba aż tak wszystko regulować? czy zdrowy rozsądek nie wystarczy? Więcej w 298 odcinku Piotrka Dobrej Rady.

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #kodekspracy

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 298 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jakie uwagi do projektu pracy zdalnej zgłosili Pracodawcy RP.

Przede wszystkim te uwagi dotyczyły takiego elementu, jak praca na przykład z domu i praca na przykład z działki. Czyli mamy kilka adresów i na tych kilku adresach i w tych kilku miejscach chcemy wykonywać pracę i powinno być właśnie umożliwienie wykonywania takiej pracy, że na przykład w piątek i w poniedziałek pracujemy zdalnie ale pracujemy z działki, natomiast od wtorku do czwartku pracujemy zdalnie z domu.

Ale pojawiają się pytania, co w przypadku, gdy zostaną właśnie wskazane te dwa miejsca pracy zdalnej i czy w takim momencie pracownik będzie musiał informować pracodawcę, gdzie aktualnie wykonuje pracę zdalną? Czy pracodawca będzie miał obowiązek nałożyć na pracownika polecenie wykonania pracy zdalnej z danej konkretnej lokalizacji? Co na przykład – i to jest kolejne pytanie – co na przykład, gdy pracodawca i pracownik nie będą mogli uzgodnić konkretnego miejsca wykonywania pracy zdalnej w danym terminie?

Oczywiście rozumiem, że polski Kodeks Pracy nie jest najbardziej szczęśliwym aktem prawnym. Rozumiem również, że nasz system prawny wymaga tego, żeby niektóre kwestie były bardzo mocno doprecyzowane. Ale mam poczucie, że po prostu powinniśmy napisać “praca zdalna” a to, gdzie pracownik wykonuje to już jest raczej kwestia wtórna. Ważny będzie wynik tej pracy.

Drugim elementem, na który zwrócono uwagę, to jest kwestia tego że praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy. I został przez pracodawców RP rozszerzony ten zakres tak, żeby były w środku zawarte trzy punkty. Chodzi tu zarówno o kwestie związane z na przykład:

  • istniejącą obecnie pandemią
  • po drugie bezpieczeństwo i higiena pracy, tak żeby pracownikowi można było zagwarantować bezpieczeństwo, to powinien pracować zdalnie
  • i po trzecie – jeżeli wymaga tego organizacja pracy w danym miejscu pracy, w danej firmie

I oczywiście – to też nawiązuje do tego, że ten nasz Kodeks Pracy nie jest najszczęśliwszym aktem prawnym – pojawiają się przepisy niejasne, które powinny być doprecyzowane:

  • na przykład tego, czy porozumienie bądź regulamin pracy jak powinien zostać wdrożony w organizacji, to projekt na przykład nie wyjaśnia, czy zawarcie takiej umowy z pracownikiem na pracę zdalną, jeżeli nie ma tego porozumienia co się wówczas dzieje?
  • projekt na przykład nie wyjaśnia tego, co będzie się działo, jeżeli (od momentu na przykład po trzech miesiącach od rozpoczęcia pracy zdalnej) pracownik złoży oświadczenie, że nie posiada warunków technicznych czy warunków lokalowych. Czy pracodawca będzie musiał wtedy przywrócić pracownika do pracy stacjonarnej?
  • tutaj zaczynamy wchodzić już w takie bardzo drobne szczegóły, czym na przykład są narzędzia w pracy zdalnej, tak żeby to było doprecyzowane, czy krzesło i biurko lub komputer i monitor są tymi narzędziami? No bo z tymi narzędziami będą związane kwestie dotyczące zwrotu kosztów
  • oczywiście Polacy bardzo kreatywnie podchodzą do różnego rodzaju zapisów prawnych, ponieważ “inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej” – czy to oznacza, że na przykład mogę sobie w pokoju, który służy mi dzisiaj za biuro, zamontować na koszt pracodawcy (na przykład) klimatyzację?
  • No i oczywiście kwestie kontroli miejsca i czasu pracy pracownika, bo to też wymaga doprecyzowania, ponieważ brakuje wyraźnego dopuszczenia do użytkowania monitoringu elektronicznego. I nie chodzi tu tylko o pocztę elektroniczną, ale na przykład samo korzystanie z komputera

Tak, że zobaczymy jak będzie w praktyce wyglądała w praktyce praca zdalna.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/RWJNhM0QJyQ 

Link do podcastu https://pod.fo/e/d5f1b 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-298-jak-lepiej-opisac-prace-zdalna-w-kodeksie-pracy 

inspiracja https://www.prawo.pl/kadry/jakie-uwagi-do-projektu-pracy-zdalnej-zglosili-pracodawcy-rp,509070.html

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP