Piotrek Dobra Rada, odc. 303 – teoria i praktyka pracy zdalnej

W dzisiejszym, 303 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, opisuje sytuację z życia – jak praca zdalna w złych warunkach w domu może powodować złe stany psychiczne i jak temu zaradzić. Całość na przykładzie z życia wziętym – posłuchajcie historyjki właściciela firmy działającej zdalnie. Pamiętajcie – praca zdalna jest dobrze wdrożona wtedy, gdy nigdy nie zatęsknimy za biurem.

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #prawdziweżycie

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 303 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem o tym jak praca zdalna wygląda w praktyce, jak wygląda w teorii A jak powinna wyglądać naprawdę. Jako przykład posłuży jeden z moich kolegów, prowadzący firmę z branży medialnej.

Po pierwsze ta firma szczyci się, że od jakiegoś czasu jest prowadzona w stu procentach zdalnie i że wszyscy pracownicy pracują zdalnie.

Po drugie właściciel – właśnie ten mój kolega – ostatnio zauważył, że w pracy jest coraz bardziej rozdrażniony i nie wiedział, dlaczego. Doszliśmy do wniosku, że być może jest to spowodowane tym, że jego warunki lokalowe są nie do końca takie jak powinny być. To znaczy przearanżował sobie mieszkanie, w którym mieszka również na biuro. Ale nie zwrócił uwagi na to, że jego biuro równa się jego mieszkanie, co powoduje, że albo pracuje na łóżku w sypialni albo pracuje siedząc przy stole kuchennym w kuchni albo pracuje siedząc na kanapie w salonie. Takie ma warunki lokalowe.

Do dzisiaj właściwie tak wyglądało jego życie. Od dzisiaj mój kolega jest bardzo podekscytowany tym, że idzie do Coworku, że będzie tam pracował. Będzie również prowadził firmę w modelu zdalnym, natomiast zmieni otoczenie, bo te warunki lokalowe są bardzo istotne.

To, że niektórzy z nas mają komfort prowadzenia firmy pracując w domu, ale przy okazji mają ten komfort, że pracują w wyodrębnionym pokoju z zamykanymi drzwiami, że mogą sobie na takie rozwiązanie pozwolić – to tak powinna wyglądać idealna praca zdalna. To znaczy – mamy miejsce, które jest dla nas wyłącznie miejscem tylko na pracę, gdzie możemy się zamknąć, gdzie możemy w skupieniu popracować.

Ale w większości sytuacji takiego komfortu nie mamy i to może powodować, że jesteśmy rozdrażnieni. To może powodować, że praca na kanapie czy praca w łóżku w sypialni czy praca przy stole w kuchni spowoduje,że te miejsca będą kojarzyły nam się z pracą a nie z czasem wolnym.

Dlatego, jeżeli możecie sobie na to pozwolić, być może powinniście wynająć jakieś miejsce w coworku – bo pamiętajmy że praca zdalna jest wtedy dobra, kiedy nigdy nie zatęsknimy do powrotu do biura. Być może warto w takim razie rozważyć pracę hybrydową, różnego rodzaju coworki bądź wynajęcie (jeżeli stać nas finansowo) na jakąś przestrzeń biurową, tak żeby niekoniecznie siedzieć i pracować i wypoczywać w tym samym miejscu, jakim jest nasz dom.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/_filei0EJSU 

Link do podcastu https://pod.fo/e/e55a7 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-303-teoria-i-praktyka-pracy-zdalnej 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP