Firmy zaczynają wracać do pracy stacjonarnej bądź hybrydowej, przyjmując, że pandemia się zakończyła a wirus nie jest niebezpieczny. Ale co, jeśli my chcemy nadal pracować zdalnie? W dzisiejszym, 306 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, podaję 4 obszary, które należy omówić ze swoim szefem, jeśli nadal być chciał (bądź chciała) pracować zdalnie (całkowicie bądź hybrydowo). Posłuchacie, obejrzycie lub przeczytacie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #top4
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 306 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem o czterech rzeczach, które powinieneś powinnaś zrobić, jeżeli chcesz pozostać na pracy zdalnej bądź na pracy hybrydowej.
Obecnie wiele firm zastanawia się nad tym, żeby ściągać pracowników do biura. Jednak może się zdarzyć tak, że firma wdraża model hybrydowy; albo być może ty dostrzeżesz szansę na to, że po rozmowie ze swoim szefem ten model hybrydowy nadal będzie utrzymany i że będziesz mógł bądź mogła pracować zdalnie, przynajmniej przez kilka dni tygodniu. Ale jak się do tego zabrać?
Po pierwsze – należy porozmawiać o produktywności. Bo szef może lubić i może być przyzwyczajony do tego, że kontroluje pracowników na miejscu w pracy. Może obawiać się tego, że pracownik pracujący z domu jest pracownikiem mniej wydajnym – nawet po ostatnim półtorarocznym okresie pracy zdalnej.
Ale żeby praca hybrydowa bądź praca zdalna na stałe zamieszkała w twoim życiu, warto z szefem porozmawiać właśnie o produktywności. Czym ją będziecie liczyć? Jak będziecie to rozstrzygać, czy praca jest dobra czy praca jest zła. Bo w pracy w domu – jak wiecie – jest bardzo dużo dystraktorów: dzieci / koty / pranie / kurier / spacer / koledzy / kolejny serial na Netflixie… I to wszystko trzeba omówić
Po drugie – musicie porozmawiać o tym, w jaki sposób będziecie pracować od strony harmonogramu pracy. Bo firma nawet teraz, jeżeli firmy pracują stacjonarnie – pracują w określonych godzinach i mogą nie zwracać uwagi na to, że ktoś w ciągu dnia (na przykład od 12:00 do 14:00) będzie chciał bądź będzie musiał poświęcić chwilę czasu na przykład na spędzenie tego czasu z dziećmi. I to warto omówić, bo pamiętajcie – ta elastyczność w pracy zdalnej czy w pracy hybrydowej działa w dwie strony.
Po trzecie należy plan pracy ustalić tak, żeby on był widoczny i dostępny dla wszystkich pracowników, dla wszystkich przełożonych, ponieważ oni będą (być może) chcieli się z tobą skontaktować wtedy, kiedy ty akurat masz zaplanowane godziny wolne albo kiedy masz na przykład zaplanowaną telekonferencję ze swoim klientem. I oczywiście w drugą stronę – ty również powinieneś mieć dostęp do kalendarzy swoich kolegów i swoich przełożonych tak, żeby można było zobaczyć kiedy oni pracują po swojej stronie.
I po czwarte, jako ostatnie – jak będziesz już rozmawiał z przełożonym na temat pracy zdalnej, pokaż że masz chęć do tego, żeby być cierpliwym. Bo być może ta decyzja zapadnie, ale nie zapadnie dzisiaj, tylko zapadnie na przykład za tydzień albo za dwa.
Bo ta cierpliwość w pracy zdalnej też również jest cnotą. Zobaczymy jak to będzie działało w praktyce – czy pojawi się czwarta fala Covidu? Jak będą wyglądały obostrzenia? W tej sytuacji warto poczekać jeszcze chwilę, bo być może wszyscy znowu trafią do pracy zdalnej
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/ykUM_1XvjdM
Link do podcastu https://pod.fo/e/e601c
Inspiracja https://www.workitdaily.com/permanent-remote-work/make-a-plan-to-be-seen-and-heard
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345