Niektórzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Co powinna wiedzieć osoba zaczynająca pracę zdalną? O jakie rzeczy warto zapytać swojego szefa – zwłaszcza na początku? W dzisiejszym, 308 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, podaję 11 pytań, które warto (bądź trzeba) zadać swojemu szefowi w pierwszym dniu pracy zdalnej. Posłuchacie, obejrzycie lub przeczytacie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #onboarding
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 308 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem o 11 pytaniach, które powinnaś bądź powinieneś zadać w chwili, gdy rozpoczynasz pracę zdalną.
- Po pierwsze powinieneś zapytać się swojego szefa, jak można zdefiniować odniesienie sukcesu na twoim stanowisku. Za co jesteś odpowiedzialny i z czego jesteś rozliczany – czyli to, za co ci tak naprawdę firma płaci
- po drugie powinieneś zadać pytanie na temat tego, co musisz osiągnąć na koniec pierwszego miesiąca. Co powinno być zrobione po trzech miesiącach i po sześciu miesiącach. Chodzi o to, żeby była pokazana perspektywa, jak szybko musisz pracować albo jakie zadania musisz wykonać
- Po trzecie – Kto jest twoim bezpośrednim przełożonym? Do kogo raportujesz? Komu meldujesz się do pracy i komu zgłaszasz swoje nieobecności?
- Czwarte pytanie dotyczy tego, jak współpracujesz w zespole. Jak wygląda komunikacja na co dzień? Jak wyglądają na przykład cotygodniowe z zespołem? Bo to wszystko będzie wpływało na to, z jakimi kolegami i przy użyciu jakich narzędzi będziesz się komunikował.
- Piąte pytanie to jest taka prośba o podpowiedź – na kogo należy zwracać uwagę? Na kim należy się wzorować? Co robią najlepsze osoby w zespole, żeby osiągnąć swoje cele? To będzie służyło ci – ponieważ pracujemy zdalnie i nie możemy obserwować na żywo, jak ktoś pracuje – to dobrze jest taką z osobą porozmawiać, ale wcześniej jest dobrze zidentyfikować osobę, na której powinieneś bądź powinnaś się wzorować.
- szóste pytanie – to jest trochę o historii. Kto przy tym projekcie pracował przed tobą? Czy można porozmawiać z tą osobą? Czy ta osoba nadal pracuje w organizacji i czy szef może przedstawić Cię tej osobie, tak żeby właśnie pozyskać wiedzę historyczną.
- Siódme pytanie jest bardziej techniczne – do jakich folderów warto mieć dostęp? Z jakich plików i template’ów można korzystać lub powinno się korzystać?
- Ósme pytanie dotyczy zaproszenia na wydarzenia. Bo warto by było, żeby do tych wydarzeń, które już są zaplanowane, organizatorzy doprosili Cię wtedy, gdy Twoja obecność jest niezbędna na takim spotkaniu.
- Dziewiąte pytanie dotyczy również harmonogramowania. Bo warto się zapytać o deadlajny czy kamienie milowe (tak zwane milestony), które pojawiają się czy będą się pojawiać przed Tobą. I w jakim horyzoncie czasowym?
- Dziesiąta kwestia to jest kwestia tego, jak wygląda organizacja wokół ciebie. Czy jest na przykład zaktualizowany jakiś wykres organizacji, w której pracujesz? Czy jest lista osób w zespole, z którymi współpracujesz. O to też warto poprosić
- Jedenaste pytanie to jest o to, co było robione – czyli co należy robić, jak wygląda realnie proces w praktyce – ten, który obsługujesz, którego jesteś częścią. Jak po prostu ta praca wygląda na co dzień. Takie pytanie też pozwoli ci lepiej sobie zaplanować to, co będziesz robił w kolejne dni
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/8YAjxYths-g
Link do podcastu https://pod.fo/e/e74b6
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345