Czy wiecie, że na początku pracy zdalnej 45% firm robiło telekonferencje tylko po to, aby kontrolować pracowników? Ale przez ostatnie półtora roku to się zmieniło. W dzisiejszym, 311 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, poznacie wyniki badania firm Antal i Cushman & Wakefield odnośnie zaufania w pracy zdalnej. Posłuchacie, obejrzycie lub przeczytacie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #zaufanie
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 311 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat kultury zaufania/
Jak mogliście zauważyć, przez ostatnie półtora roku zmiany w stylu pracy czy w stylu zarządzania wpłynęły na relacje między pracownikami i pracodawcami w ciągu ostatniego roku. I to wynika z badania firm Antal i Cushman & Wakefield. W ciągu ostatniego roku z 30% na 35% wzrosła liczba pracowników, którzy deklarują brak monitoringu w pracy ze strony przełożonego.
Jednak część pracodawców przyznaje, że tej kontroli nie ma, że skuteczność pracowników w pracy zdalnej wzrosła. Jednak eksperci z Antala mówią, że ostatnie miesiące dowiodły tego, że umiemy zarządzać i umiemy pracować w pracy zdalnej, czego dowodem jest na przykład nasz wzrost gospodarki.
Po kilkunastu miesiącach częstotliwość działań pracodawców względem (tych działań kontrolujących) spadła. Akceptacja dla pracy zdalnej rośnie. Jak mówi szef Antala, czyli Artur Skiba – firmy doceniają pracowników, dają im mniejszą kontrolę w ich pracy, a w efekcie widać widać wzrost kultury zaufania w firmach. Jest to jeden z pozytywnych skutków właśnie tej pracy zdalnej, który to zostanie razem z nami na dłużej.
Warto zwrócić uwagę, że w badaniu wyszło że o 11 punktów procentowych spadła liczba regularnych calli, spotkań na zoomie, czyli telekonferencji i wideokonferencji, które miały tylko i wyłącznie na celu kontrolę pracowników – czyli, w jaki sposób oni pracują. Wcześniej to 45% pracodawców tak robiło, obecnie to jest 34%.
Bardzo nieznacznie drgnęła liczba KPI, czyli tych parametrów, według których pracownicy powinni być rozliczani. bo obecnie 32 procent firm stosuje monitoring jakości pracy zgodnie z KPI, które są ustalone w firmie.
Natomiast z badania, które zostało przeprowadzone przez Pracodawców RP pod tytułem “Praca zdalna 2.0” wynika, że również 27% firm dostrzegło wzrost efektywności pracy swoich pracowników.
Jak można zauważyć – chyba po prostu do tej pracy zdalnej się przyzwyczajamy. Jako firmy – nie kontrolujemy swoich pracowników. Jako pracownicy – odczuwają właśnie mniejszy nacisk taki typowo kontrolerski ze strony swoich firm. A to jednak przekłada się na wzrost produktywności w tej pracy zdalnej.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/xNSijxQN-Sk
Link do podcastu https://pod.fo/e/e9eb8
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345