Niektórym dobrze jest w pracy zdalnej. Inni zaś tęsknią za biurem i chcą do niego jak najszybciej wrócić. Np. 81% managerów mówi, że ich firmy wspierają pracowników w opiece nad dziećmi w trakcie pracy zdalnej – ale tylko 45% pracowników ma takie przeświadczenie… Albo zdrowie psychiczne – o 26% więcej managerów niż pracowników mówi, że firma wspiera pracowników w ich wellbeingu. W dzisiejszym, 316 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, podaję 10 obszarów pracy zdalnej, które są postrzegane inaczej przez pracowników i przez pracodawców. Posłuchajcie, obejrzyjcie lub przeczytajcie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #top10
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 316 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat 10 punktów widzenia pracowników i pracodawców, gdzie kwestia pracy zdalnej jest albo bardzo rozbieżna albo bardzo podobna.
Te wyniki zostały opracowane przez firmę Pyn na podstawie badania, które zrealizowała firma PWC. Firma to badanie zrealizowała w zeszłym roku (pod koniec zeszłego roku). Wyniki zostały opublikowane na początku tego roku. I to badanie zostało przeprowadzone wśród 1200 pracowników biurowych pracujących na terenie Stanów Zjednoczonych i na bazie kilkuset menedżerów zarządzających tymi pracownikami.
- Na pierwszy ogień idzie produktywność. Bo 34% pracowników mówi, że ich produktywność wzrosła. Natomiast produktywność wzrosła według 52% menedżerów. Oczywiście niektóre stanowiska są łatwiejsze do wdrożenia pracy zdalnej – widać, że menedżerom jest łatwiej pracować i łatwiej jest przejść na tą pracę zdalną
- po drugie mówimy tutaj o gotowości menedżerów do pracy zdalnej. Bo o 27% menedżerów więcej niż pracowników mówi że byli bardziej gotowi do tego, żeby prowadzić zespoły i w ogóle przejść na pracę zdalną. Czyli ten rozrzut jest bardzo duży, że menedżerowie jednak byli bardziej gotowi do przejścia na pracę zdalną
- Jako trzeci obszar to jest opieka nad dziećmi. Bo 81% menedżerów mówi że ich firmy pozwalają pracownikom zadbać o swoje dzieci, gdy pracują zdalnie. Natomiast tylko 45% pracowników ma takie poczucie. Catalyst (jest to organizacja non-profit) stwierdziła, że matki mające pracę zdalną w 32% mniej chcą brać zwolnienia czy urlopy do opieki nad dziećmi. Czyli łatwiej dawać wariant opieki nad dziećmi w pracy zdalnej, bo wtedy osoby pracujące nie chodzą na zwolnienie jeżeli mają dzieci.
- innym obszarem, gdzie pojawiają się różnice to jest powód, dla którego w ogóle istnieje przestrzeń biurowa. Bo pracodawcy mówią, że ta przestrzeń biurowa istnieje po to, żeby wzrastała produktywność. Natomiast pracownicy mówią, że przestrzeń biurowa i praca w na tej przestrzeni jest lepsza dla celów współpracy między ludźmi. Niektórzy pracownicy mówią w ogóle, że to bycie razem powoduje spadek produktywności. No ale dzisiaj tak naprawdę toczy się dyskusja na temat tego czy produktywność czy współpraca jest głównym powodem posiadania w ogóle biura w ramach firmy.
- Kolejnym obszarem na który warto zwrócić uwagę to jest wsparcie dla zdrowia psychicznego. O 26% więcej przełożonych niż pracowników mówi, że ich firmy wspierają swoją załogę właśnie w zakresie tego wellbeingu czy zdrowia psychicznego. Natomiast taka firma Business group mówi, że 62% nieobecności w firmach jest spowodowanych w dzisiejszych czasach właśnie kwestiami zdrowia psychicznego – co przekłada się oczywiście na produktywność i wydajność poszczególnych pracowników.
- W zeszłym roku 91% przełożonych oczekiwało, że pracownicy będą spędzali co najmniej 50% w biurze oczywiście z zachowaniem wymagań pandemicznych. Ale tylko 77% pracowników, mówi że chciałoby spędzać połowę ich czasu pracy w firmie. I to jest właśnie kolejny obszar – czyli kiedy wracamy do biura.
- Jak dużo tego czasu powinniśmy w tym biurze spędzać? 55% pracowników mówi, że chciałoby spędzać co najmniej 3 dni w wersji Remote. Ale prawie 70% przełożonych mówi, że chciałoby żeby pracownicy spędzali co najmniej 3 dni w biurze. Czyli widać, że jest bardzo dużo rozbieżność, jeżeli chodzi o wariant pracy hybrydowej.
- kolejnym obszarem jest kultura organizacyjna. tylko 5% właścicieli firmy, 5% menedżerów mówi, że wierzą w to, że firma może zbudować kulturę organizacyjną w modelu zdalnym. Te wszystkie wyjścia na drinka po pracy, lunche, szkolenia czy jakieś inne przyzwyczajenia czy zachowania, które pojawiały się w organizacjach – to wszystko w jednym momencie zostało przedstawione na Zooma. Ale niektórzy pracownicy mówią, że nie tęsknią wcale za tą stacjonarną kulturą organizacyjną i nowa kultura organizacyjna, która pojawia się właśnie w takim wydaniu Zoomowym to ona również jest dobra i wystarczająca dla potrzeb tych pracowników.
- Jeżeli mówimy o idei elastyczności, która bardzo mocno przebija się przez wszystkie dyskusje odnośnie pracy zdalnej, to 26% menedżerów mówi, że woleliby, żeby praca zdalna została ograniczona. Ale są przygotowani do tego, żeby pozwolić ludziom pojawiać się w biurze w sposób elastyczny tylko po to, żeby utrzymać i przyciągać odpowiedniej klasy specjalistów – żeby utrzymać u siebie talenty.
- I na samym końcu – jeżeli mówimy, jak dużo pracy zdalnej zostanie z nami po pandemii – to jednak wszyscy się zgadzają, że praca zdalna to nie jest tylko Zoom. Jest wdrażana cała masa narzędzi dotyczących telekonferencji, wymiany wiadomości, komunikacji asynchronicznej, tworzenia baz wiedzy i zarządzania projektami. Pandemia spowodowała bardzo duży rozwój w zakresie umiejętności pracy zdalnej. I to jest rezultat, który zostanie z nami na bardzo długo
Tak, że to było 10 obszarów, gdzie punkt widzenia pracodawców i menedżerów dosyć mocno różni się od punktu widzenia pracowników Ciekawe, jak to jest u was w organizacjach?
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/Nv2gwmXCEs4
Link do podcastu https://pod.fo/e/ec912
Inspiracja https://1230wjoi.com/news/030030-10-aspects-of-remote-work-employers-and-employees-disagree-on/
Inspiracja https://www.pwc.com/us/en/library/covid-19/us-remote-work-survey.html
Inspiracja https://www.pynhq.com/
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345