Wczoraj PwC w USA ogłosiło, że pozwoli ludziom pracować na stałe zdalnie. Czy za tą informacją skrywają się jakieś gwiazdki? W dzisiejszym, 317 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, omawiam warunki przejścia na pracę zdalną w amerykańskim oddziale PwC. Ciekawe, jak to jest w Polsce. Moze Piotr Kalisz albo grzegorz Ogórek się wypowiedzą? Posłuchajcie, obejrzyjcie lub przeczytajcie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #pwc
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 317 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat polityki, którą wdrożyło właśnie PWC w Stanach Zjednoczonych.
W imieniu tej firmy wypowiada się Yolanda Seals-Coffield. Jest to the people leader w Stanach Zjednoczonych. Bo ta firma właśnie od czwartku, czyli od wczoraj, pozwala 40.000 swoich konsultantów, którzy pracują na co dzień z klientami, na całkowitą pracę zdalną i życie tam, gdzie sobie tylko zamarzą. Tak, że stają się w tym momencie jednym z największych pracodawców w Stanach Zjednoczonych, który umożliwia właściwie wszystkim swoim pracownikom na pracę zdalną.
Ta polityka, która została wdrożona w czwartek, powoduje, że pracownicy będą skłaniani do tego (czy będą zapraszani do tego) żeby pojawiali się w biurze tylko 3 dni w miesiącu. A chodzi o to, żeby można było zrobić jakieś spotkania z bardzo ważnymi klientami, spotkania grupy – generalnie spotkania, które powodują czy wymagają obecności fizycznej ludzi w jednym miejscu.
Jak mówi Yolanda Seals-Coffield: “Nauczyliśmy się bardzo dużo w trakcie pandemii. Pracujemy wirtualnie i uważamy, że po prostu taka elastyczność jest naturalnym, następnym krokiem. I jeżeli pracownicy mają dobre wyniki, mają dobre relacje z klientami, to znaczy, że po prostu mogą pracować zdalnie. Koniec i kropka”.
Natomiast oczywiście – jeżeli pracownik wybierze pracę zdalną i przeprowadzi się do tańszej lokalizacji – to w ramach tej polityki w Stanach Zjednoczonych takiemu pracownikowi zostanie obniżona pensja. Natomiast PWC podchodzi do tego w ten sposób, że oferując możliwość pracy zdalnej chcą przytrzymać najlepszych pracowników, przyciągnąć osoby obdarzone odpowiednimi kompetencjami, które chcą pracować zdalnie. i zdają sobie sprawę z tego, że ta praca hybrydowa w takim wydaniu właściwie 100% tak zdalnym – będzie tylko 3 dni w miesiącu w biurze – to będą mogli zarządzać w odpowiedni sposób tą pracą hybrydową.
Zgodnie ze swoimi wewnętrznymi danymi około 35% pracowników przyjmuje ofertę pracy zdalnej, nawet z obniżeniem pensji. Biorąc pod uwagę to, że w PWC Stanach to jest 55.000 ludzi to 40.000 ludzi,. które będzie miało pracę czy możliwość pracy zdalnej – to oznacza, że tak naprawdę cała firma przechodzi w model pracy zdalnej.
PWC nie zamierza zmieniać obecnie istniejących umów dotyczących biura, ponieważ – mówią – że te przestrzenie będą wykorzystywane do współpracy pomiędzy pracownikami. Nie rozwijają natomiast szerzej tego tematu.
Na dodatek była też niedawno informacja, że PWC chciałoby w ciągu następnych 5 lat na całym świecie zatrudnić ponad 100 tysięcy osób. A przypomnę, że w tej firmie dzisiaj pracuje blisko 300 tysięcy osób na całym świecie. Czyli pomimo pandemii, pomimo pracy zdalnej i przechodzenia na pracę hybrydową w swoim własnym wydaniu, firma z 300 tysięcy zamierza urosnąć do 400 tysięcy pracowników. Czyli jednak i produktywność rośnie i biznes rośnie i da się to wszystko pogodzić.
Ciekawe jak w PWC wygląda w Polsce ta sytuacja. Może któryś z pracowników da informację w komentarzu.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/V_2g2QtFmEc
Link do podcastu https://pod.fo/e/eccb8
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345