Dzisiaj po raz kolejny o zaufaniu. W 321 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, mówię o tym, czy szefowie ufają czy nie oraz co wspólnego ma zaufanie i włączona kamerka w pracy zdalnej. Pojawia się też p. Monika Sońta z Akademii Leona Koźmińskiego. Posłuchajcie, obejrzyjcie lub przeczytajcie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #zaufanie
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 321 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat zaufania.
Ponieważ oczywiście praca zdalna praca w trybie Home Office sprowadza się do tego, że pracując w domu czasami otworzymy drzwi kurierowi, coś ugotujemy, coś posprzątamy albo wyjdziemy załatwić inne rzeczy prywatne. I oczywiście być może na samą pracę w takim modelu możemy poświęcić mniej czasu ale to nie znaczy, że pracujemy mniej produktywnie.
Ostatnio firma Ricoh zrobiła badanie spośród 1500 menedżerów na całym świecie i teraz z tego badania wynika że 39% zarządzających nie wierzy w to, że podczas pracy zdalnej obowiązki są wykonywane tak samo sumiennie lub tak samo obowiązkowo, jak w trakcie pracy stacjonarnej.
Oczywiście na drugim końcu skali są ci szefowie, którzy ufają swoim pracownikom. Jest tych szefów 35%. Jednak wydaje się że ten odsetek osób, które nie ufają swoim pracownikom (przypomnę 39%) jest dosyć duży.
Monika Sońta z Akademii Leona Koźmińskiego mówi, że co do zasady ufamy temu co widzimy i tak – ja tu zacytuję akurat panią Monikę – według niemieckiego badacza Guido Moelleringa, zaufanie jest stworzone czy współtworzone poprzez relacje z innymi. Podczas pracy zdalnej te relacje są ograniczone, ponieważ nie widzimy się twarzą w twarz i w związku z tym trudniej nam zaufać takiej osobie, właśnie w pracy zdalnej.
No i oczywiście ten brak zaufania we wzajemnych relacjach w pracy to jest trudność, ponieważ szef, który nie wierzy swojemu pracownikowi może działać demobilizująco czy nawet blokować jego rozwój.
Wiadomo również, że funkcjonowanie w nowej strukturze, takie wychodzenie poza utarte wieloletnim doświadczeniem schematy, jest kłopotliwe dla zarządów i dla menedżerów wyższego szczebla i także dla właścicieli. To te wyższe szczeble zarządzania i właściciele dążą do tego, żeby pracownicy wrócili do biur, ponieważ wtedy te osoby będą mogły kontrolować postępy w pracy i produktywność, nad którą wszyscy się bardzo mocno pochylają – tak jak do tej pory, tak jak byliśmy nauczeni wieloletnim doświadczeniem czy to nawet w szkole czy w pracy.
Tak, że trzeba zwracać uwagę na to, że ta praca zdalna bez kontaktu twarzą w twarz może spowodować, że zaufanie nie będzie budowane – czyli z mojego punktu widzenia lepiej jak kamerki są włączone niż jak są wyłączone.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/LPIBGX1T6BQ
Link do podcastu https://pod.fo/e/eefab
SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-321-zaufanie
Inspiracja https://www.rp.pl/rynek-pracy/art19000971-szefowie-musza-sie-jeszcze-nauczyc-zaufania-na-odleglosc
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345