Czy wiecie, że w 2019 roku zgłoszono 83205 wypadków przy pracy (takie dane podaje GUS). A ile ich było w pracy zdalnej, jak pojawiła się pandemia? W 324 już odcinku Piotrka Dobrej Rady, porównuję dane dotyczące wypadków przy pracy zdalnej, przedstawione wczoraj w Sejmie przez Głównego Inspektora Pracy, którym jest p. Katarzyna Łażewska-Hrycko.Posłuchajcie, obejrzyjcie lub przeczytajcie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #BHP
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 324 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy zdalnej.
Wczoraj Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła informacje przekazane przez Głównego Inspektora Pracy odnośnie działań kontrolnych i prewencyjnych podejmowanych przez PIP w trakcie walki z covidem w pandemii. Informacje przedstawiła Katarzyna Łażewska Hrycko, która właśnie jest Głównym Inspektorem Pracy. Poinformowała Sejm jak w ogóle wyglądała sytuacja w zakresie BHP w trakcie ostatniego roku.
Podam jedną informację – w 2019 roku, czyli zanim jeszcze pandemia się pojawiła w Polsce, było zgłoszonych 83205 przypadków osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. 83 tysiące w ciągu całego roku.
Natomiast praca zdalna przyniosła zmniejszenie ogólnej liczby wypadków przy pracy zgłaszanych do PIP, bowiem od marca czyli od momentu, kiedy pandemia się pojawiła do końca czerwca tego roku (czyli przez ponad rok) zgłoszono tylko 15 wypadków, które się pojawiły w trakcie wykonywania pracy zdalnej.
15 wypadków versus 83000. Z tych 15 osób – 11 zmarło w trakcie tych wypadków. Natomiast ta śmierć była głównie spowodowana przez okoliczności określane terminem “nagłe przypadki medyczne”. Czyli przypuszczam, że za tym mogą kryć się, na przykład, zawały.
W trakcie moich spotkań z różnego rodzaju firmami, specjaliści do spraw BHP, działy kadr, działy administracyjne – bardzo dużo organizacji obawia się wdrażania pracy zdalnej i telepracy, ponieważ kojarzy im się to właśnie z brakiem nadzoru i z tym, że nie patrząc na pracownika, ten pracownik może ulec wypadkowi.
Ale teraz mamy twarde dane. 83000 wypadków w 2019 roku. W pracy zdalnej, przez ponad rok, przez 15 miesięcy tylko 15 wypadków. Z tego 11 to były inne przypadki medyczne, takie jak na przykład zawał. Czyli mamy realnie 4 wypadki przy pracy w ciągu 15 miesięcy (jeden wypadek na trzy – cztery miesiące).
Jeden wypadek na 4 miesiące versus 83000 w 2019 roku. To teraz się zastanowimy czy praca zdalna nie jest rzeczywiście bezpieczniejsza dla naszych pracowników.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/qYe74Lhs9zA
Link do podcastu https://pod.fo/e/efb8c
SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-324-wypadki-przy-pracy-zdalnej
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345