Małe podsumowanie tego, co dzieje się w dużych firmach odnośnie wariantów pracy hybrydowej – dzisiaj na tapet biorę top 10 firm technologicznych wartych łącznie ponad 5,2 bln USD, które zatrudniają prawie 400.000 pracowników na całym świecie. W 333 już odcinku Piotrka Dobrej Rady omawiam, kto wdrożył wariant remote first, który podmiot jest firmą hybrydową (po połowie praca zdalna i stacjonarna) a kto ma model hybrydowy w wydaniu office first. Kto wypowiedział biuro, kto opłaca co-worki a kto pozwala na pracę zdalną na całym świecie. Posłuchajcie, obejrzyjcie lub przeczytajcie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #top10
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 333 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem powiem o tym, jak pracę zdalną i pracę hybrydową widzą jedne z największych firm na świecie.
Dziś omawiam 10 przedsiębiorstw, głównie z branży nowych technologii czy telekomunikacyjnej czy software’owej, które łącznie są warte ponad 5 bilionów dolarów i zatrudniają prawie 400.000 osób.
- na pierwszym miejscu jest Apple, który ma wdrożony model hybrydowy ale z naciskiem na office first – 3 dni pracujemy w biurze, 2 dni pracujemy w domu. Ten model miał wejść w życie od września, jednak z powodów pandemii i wariantu Delta zostało to przesunięte na styczeń
- na drugim miejscu mamy Microsoft, zatrudniający 181.000 osób. Tutaj jest model hybrydowy – to znaczy 50% czasu pracy mamy spędzić w biurze, drugie 50% pracować zdalnie. Natomiast możemy pracować zdalnie w 100%, jeżeli uzyskamy odpowiednią zgodę zarządu. Natomiast Microsoft wprowadził również bardzo szczegółowe guideline’y dotyczące tego jak robić czy jak organizować telekonferencję czy konferencję w salach konferencyjnych, jak i na przykład jak powinny wyglądać kwestie bezpieczeństwa informacji wymienianej właśnie w trakcie pracy zdalnej.
- na trzecim miejscu mamy Shopify czyli taką platformę do prowadzenia handlu internetowego. Tutaj mamy podejście remote first, czyli tak, jak powiedział prezes jeszcze w maju 2020 roku ta firma kanadyjska będzie “Digital by Default” czyli na pierwszym miejscu będzie praca zdalna.
- Czwarte miejsce jest to Twitter. tutaj również mamy model remote first. Oczywiście Twitter, jako pierwszy, zatwittował o tym, że pracownicy mogą pracować zdalnie z domu. Natomiast nadal są utrzymywane biura w kilku miastach w Stanach Zjednoczonych po to, żeby pracownicy – ci, którzy chcą pracować stacjonarny – mogli stacjonarnie pracować.
- na piątym miejscu mamy Spotify. Jest to pierwsza firma z Europy w tym zestawieniu. Tu jest również model hybrydowy. Co ciekawe, można pracować z całego świata. Dodatkowo firma opłaca przestrzenie coworkingowe, jeżeli ktoś chce pracować z biura, a w pobliżu nie ma biura Spotify. I na dodatek ta firma utrzyma pensję na podobnym poziomie, bez obniżania tych pensji, jeżeli ktoś się wyprowadzi nawet to do tańszej lokalizacji.
- Na szóstym miejscu mamy Pinteresta czyli platformę do obrazków i do JPG (tak naprawdę) tutaj również jest Remote First. Pinterest jako pierwszy zapłacił prawie 90 milionów dolarów tylko po to, żeby się uwolnić od wynajmu powierzchni biurowej w San Francisco. Aczkolwiek nadal utrzymuje biura w 8 miastach w Stanach Zjednoczonych
- dalej mamy Linkedina. Większość z was korzysta z Linkedina. LinkedIn w lipcu 2021 ogłosił, że również w tej firmie zostanie wprowadzona wersja hybrydowa z opcją na pełną pracę zdalną. Ale to zmiana co do tego, więc Linkedin podszedł do hybrydy – ponieważ najpierw była decyzja, że 50% czasu pracy pracownik ma spędzić w biurze. A teraz oczywiście może spędzać w biurze tyle czasu, ile chce jak i ma opcję całkowitej pracy zdalnej. Firma ma 8 biur w Stanach Zjednoczonych – natomiast ta polityka dotyka wszystkich 16000 pracowników na całym świecie
- na ósmym miejscu mamy Slacka. Tutaj mamy wariant hybrydowy i ta informacja jest z czerwca 2020 roku, że wszyscy pracownicy mogą tak naprawdę pracować na stałe z domu. Ale co ciekawe – większość nowych rekrutacji jest zdalna i komunikacja jak to przy Slacku jest nastawiona głównie na komunikację asynchroniczną.
- Na przedostatnim, dziewiątym miejscu mamy Quorę. Quora to taka baza wiedzy i tutaj również jest wdrożony jest model Remote first. Ten model został oznajmiony w maju 2020 roku. Używają nadal dwóch biur w Stanach Zjednoczonych w Chicago i w Nowym Jorku.
- I na ostatnim miejscu mamy Upworka. Upwork jest to firma, która pozwala freelancerom uzyskiwać zlecenia. I tutaj również była informacja bardzo dawno, w pierwszej połowie 2020 roku, że zostanie wprowadzony model Remote first.
Czyli mamy 10 bardzo dużych firm – bo każda z nich warta jest co najmniej 2 miliardy dolarów. Większość z nich (poza Applem) wprowadza model pracy hybrydowej bądź w pracy hybrydowej z opcją całkowicie pracy zdalnej. Natomiast wyłącznie Apple ma model office first czyli 3 dni pracujemy z biura, 2 dni pracujemy zdalnie.
A jak jest u was w firmie? Czy będziecie nadal mogli pracować zdalnie? Dajcie znać w komentarzach
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/7LIzG3RW80M
Link do podcastu https://pod.fo/e/f34e9
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345