“Nasza firma jest specyficzna”. “Działamy od zawsze w tradycyjny sposób”. “Nasza firma powstała w XIX wieku i to się u nas nie przyjmie”. Czy mieliście kiedyś okazję do czynienia z osobą, która tak mówi o swoim biznesie? Przypuszczam, że tak. W 336 już odcinku Piotrka Dobrej Rady pokazuję 3 branże i 3 firmy wywodzące się z tradycyjnej gospodarki – motoryzacja, inżynieria, bankowość detaliczna, które z powodzeniem wdrożyły u siebie modele pracy zdalnej i hybrydowej. Wystarczy chcieć. Posłuchajcie, obejrzyjcie lub przeczytajcie. Zapraszam
#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna
Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 336 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat przykładów firm ze starej gospodarki, które pozwalają na pracę zdalną bądź pracę hybrydową.
Prawdopodobnie spotkaliście się w ciągu tego swojego zawodowego życia z informacją, że “nasza firma jest specyficzna”, “nasza branża jest specyficzna”, “od zawsze u nas tak było” – bardzo często, w obecnych czasach, te zdania dotyczą tego, że dana firma nie może pracować w modelu zdalnym bądź w modelu hybrydowym.
Poszukując informacji odnośnie pracy zdalnej na całym świecie trafiłem na posta na serwisie Flexjob, który pokazał właśnie trzy firmy, które świetnie sobie dają radę z pracą zdalną a są to firmy związane ze starą gospodarką – taką tradycyjną produkcją.
Na pierwszym miejscu jest to Ford Motor Company . Jest to firma, która jest założona w 1903 roku. Jest piątym największym producentem samochodów na świecie. I oczywiście – o ile pracownicy w fabrykach będą przychodzili do pracy stacjonarnej, o tyle pracownicy pracujący w back office mogą pracować z domu przez bliżej nieokreślony czas, bo nie ma żadnego deadline. Można pracować z domu, można pracować stacjonarnie, nie ma narzuconych żadnych reguł odnośnie tego, że trzeba być na przykład 3 dni w biurze. Oczywiście praca hybrydowa się pojawi, gdy będzie taka konieczność – na przykład w kwestii spotkania grupowego albo w przypadku projektu, który będzie wymagał takiej obecności.
Na drugim miejscu jest Siemens. Siemens jest to firma zajmująca się inżynierią, elektroniką elektrotechniką. Siemens został założony w 1847 roku – czyli prawie 200 lat temu. I firma w tym momencie zdecydowała, że 140.000 pracowników Siemensa może pracować zdalnie 2-3 dni w tygodniu. Czyli nie jest tak – że jak przypadku Forda, że nie ma żadnego wymagania odnośnie pracy stacjonarnej – tutaj to wymaganie jest. Czyli 2 lub 3 dni w tygodniu możemy pracować zdalnie, resztę musimy przyjść stacjonarnie do biura
I na trzecim miejscu jest firma Capital One. Capital One jest to jeden z największych banków w Stanach Zjednoczonych. Posiada 45 milionów rachunków czyli na pewno jest większy niż PKO BP, który jest największym parkiem w Polsce. I Capital One zdecydował, że zostanie wdrożony model hybrydowy i nie będzie w ogóle też wymagana dla niektórych stanowisk (ale tylko dla niektórych) ta obecność w biurze. Wszyscy pracownicy, gdzie ta praca nie wymaga obecności w biurze – będą mogli pracować zdalnie i nie ma żadnego deadline’u do kiedy oni muszą wrócić do biur.
Tak, że zarówno firma motoryzacyjna jak i firma Inżynieryjna oraz bank – czyli to są przykłady branż, które są tradycyjnie związane ze starą gospodarką, ze stacjonarny modelem pracowania. W tym momencie te firmy jednak dają zgodę na pracę zdalną.
Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie!
Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl
Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka
Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/DwJRVZYPs50
Link do podcastu https://pod.fo/e/f4ae9
Inspiracja https://www.flexjobs.com/blog/post/companies-switching-remote-work-long-term/
Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl
Strona firmowa https://www.innothink.com.pl
Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view
iTunes
https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345