Piotrek Dobra Rada, odc. 337 – małpki kapucynki a praca zdalna

Weekendowo – co wspólnego mają małpki kapucynki, niemowlęta, praca zdalna oraz Google? i jeszcze jedno – kto to jest prymatolog??? Posłuchajcie, obejrzyjcie lub przeczytajcie. Zapraszam

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna

Cześć! Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w kolejnym, 337 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, co obniżanie pensji (na przykład tak, jak w Google) w związku z tym, że przeprowadzimy się do innego miasta ma wspólnego z badaniami na małpkach bądź na niemowlakach.

Na początek zaczniemy od tych małpek. Więc tak – był taki eksperyment, który został przeprowadzony przez prymatologów. Są to naukowcy zajmujący się badaniami ssaków naczelnych. Tymi prymatologami była Sarah Brosnan i Frans de Waal. I te osoby przeprowadziły następujący eksperyment: dwie małpki kapucynki miały za zadanie wykonać tą samą czynność w zamian za tą samą nagrodę – za kawałek ogórka. Ale po chwili, przy drugiej próbie, jedna z małpek otrzymała w ramach nagrody nie ogórka a bardziej pożądanego przez nią owocka, czyli za winogrono. W momencie, gdy ta małpka, która została wynagrodzona ogórkiem, zauważyła, że druga małpka dostała winogrono, sięgnęła również po to winogrono. Ale gdy okazało się, że winogrono nie jest dla niej – to małpka z ogórkiem po prostu wpadła w szał. Wyrzuciła ten ogórek poza klatkę i odmówiła dalszej współpracy z naukowcami i dalszego wykonywania jakichkolwiek czynności.

Takie same przykłady zachowań, takich związanych z wściekłością, z furią można zaobserwować u niemowląt. Nawet i bardzo małych dzieci. Bo gdy jednemu dziecku w tym samym wieku damy pół ciastka a drugiemu damy całe ciastko, to się nagle okaże, że to dziecko, które dostrzeże że zostało pokrzywdzone, to będzie właśnie wściekłe.

I nieważne, jak jesteśmy duzi, jak jesteśmy mądrzy, jak jesteśmy doświadczeni – nasze mózgi po prostu nie potrafią sobie odmówić reakcji wściekłością na taką niesprawiedliwość.

I teraz przechodzimy do pracy zdalnej. No bo nagle okazuje się, że Google (między innymi, ale to niech będzie tak najbardziej donośny przykłady): Google mówi do swoich pracowników – jak się przeprowadzicie do innej miejscowości, która to miejscowość nie jest tak droga jak na przykład Dolina Krzemowa, to my wam obetniemy pensję. Obetniemy wam pensje o 15% – 25%.

W ogóle z badań wynika, że:

  • 61% pracowników w Ameryce zgodziłaby się na takie zachowanie,
  • 40% osób mieszkających w Londynie zgodzi się na obcięcie pensji
  • natomiast na przykład w Wielkiej Brytanii to 25% będzie się chciało zgodzić na obcięcie pensji za zmianę miejsca zamieszkania w modelu pracy zdalnej.

Ale jeżeli połączymy to zachowanie kapucynek i połączymy podejście korporacji, to nagle się okaże, że furia wcale nie będzie musiała być związana z rzucaniem ogórkami albo z uderzeniem współpracowników klawiaturą. Może się okazać, że pracownicy po prostu będą się zwalniali.

W tym momencie bardzo wielu pracowników Google zastanawia się, co zrobić dalej, bo powrót do pracy w Google oczywiście z powodu wariantu Delta koronawirusa przesunął się, to pracownicy zastanawiają się czy odejść czy przyjąć propozycję obniżenia pensji.

Jest na przykład podana (znalazłem taką podaną historię), że jedna pracowniczka zaakceptowała 15% procent obniżenia pensji w zamian za przeprowadzkę. Natomiast w momencie gdy się przeprowadziła, firma jej zaproponowała, że jednak obetnie jej pensję o 25%. No i pracownica zaczęła się zastanawiać (jest to była już pracownica Google) zaczęła się zastanawiać, czy jej praca nagle przestała być warta 25% czy 15%? W ogóle dlaczego ta obniżka nastąpiła? Czy jej praca jest mniej ważna, jeżeli pracuje z innego miejsca? No i oczywiście ta pracownica zrezygnowała z pracy.

W tym momencie są również badania potwierdzające taką sytuację, że w momencie, gdy pracownik dostrzeże, że inni pracownicy zarabiają więcej za te same czynności, to spada jego wydajność. I to nawet spada u 52% takich osób  – ponad połowa z nas, gdy zobaczy, że nasi koledzy zarabiają więcej, to przestanie pracować, tak samo jak do tej pory. A ta wydajność spadnie o około 13%.

No i to w tym momencie zaczyna się robić problem – bo dotychczas postawę Google nawet można było zrozumieć: bo to była największa firma, pionier w tej dziedzinie we wdrażaniu pracy zdalnej. Ale nagle się okazało, że bardzo wiele firm zniwelowania czy zlikwidowało takie geograficzne podziały związane z wynagrodzeniami.

Nagle się okazuje, że to Google pozostaje w tyle poza rynkiem, bo inne firmy nie decydują się na takie ruchy związane z ograniczeniami czy ze zmniejszeniami pensji. I Google po prostu zaczyna tracić najlepszych swoich pracowników.

Czyli jednak mamy coś wspólnego z kapucynkami. Praca zdalna i obcinanie pensji spowoduje czasami albo ataki gniewu czy wściekłości. I to niekoniecznie będzie musiało być związane z rzucaniem ogórkiem ale czasami z rzucaniem dokumentów dla pracodawcy.

Mam nadzieję że was to nie dotknie.

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/3SqoCAzWlB0 

Link do podcastu https://pod.fo/e/f526c 

SoundCloud https://soundcloud.com/piotr-konopka-286414158/piotrek-dobra-rada-odc-337-malpki-kapucynki-a-praca-zdalna 

Inspiracja https://www.wired.com/story/google-remote-work-pay-cuts-big-tech/ 

inspiracja https://www.nature.com/articles/nature01963

inspiracja https://www.theguardian.com/commentisfree/2021/sep/27/employee-pay-cuts-work-from-home 

Inspiracja https://www.standard.co.uk/business/over-third-of-londoners-pay-cut-wfh-permanently-b953255.html

Inspiracja https://www.independent.co.uk/money/quarter-of-office-workers-would-take-pay-cut-for-permanent-homeworking-survey-b1912383.html

Inspiracja https://economics.mit.edu/files/10732 

Inspiracja https://redditblog.com/2020/10/27/evolving-reddits-workforce/ 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP