Piotrek Dobra Rada, odc. 30. wróżenie z fusów

Cześć, nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 30 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj będzie kolejny odcinek na temat tego, jak można wróżyć z fusów odnośnie sytuacji na rynku pracy.

Wczoraj rozmawiałem z jedną z największych instytucji finansowych w Polsce. Znam tą firmę od kilku lat. Do niedawna właściwie w ogóle nie korzystali z możliwości pracy zdalnej. Po prostu taki mieli model, że zarówno programiści, call center całe back office, no i wiadomo, całe front office, czyli oddziały – to te wszystkie placówki, te wszystkie miejsca były prowadzone w sposób stacjonarny. Bardzo wyjątkowo pojedyncze osoby mogły pracować zdalnie.

13 marca, jak wszyscy, bardzo duża część tego zespołu trafiła do pracy zdalnej. Co się zdarzyło w trakcie tego czasu?

Przez dwa tygodnie opanowali podstawowe procesy biznesowe, które były wymagane do tego, żeby firma w ogóle funkcjonowała bez przeszkód. Przez następne 6 tygodni utrzymywali istniejące status quo, ponieważ wierzyli, że to będzie tylko tymczasowo sytuacja.

Dzisiaj, po upływie dwóch miesięcy od przymusowego pójścia na pracę zdalną, na pracę zdalną w trybie awaryjnym, firma zrozumiała (a właściwie decydenci zrozumieli), że to może być sytuacja, która będzie trwała długo. Nie mówimy tutaj o kolejnych tygodniach, ale nastawiają się na kolejne lata – może do 2021 czy nawet do 2022 roku. Są nastawieni na to, że będzie trzeba pracować w modelu zdalnym.

W związku z tym przygotowują się do zmiany wszystkich właściwie procesów biznesowych, tak żeby nie trzeba było prowizorycznie łatać tego taśmą klejącą czy na gumę do żucia (w postaci tak jak McGyver robił) natomiast tak, żeby te procesy biznesowe, które powodują, że firma odnosi sukces na rynku, można było transponować bardzo płynnie na model zdalny bez żadnych przeszkód.

I myślą że w ciągu nadchodzących trzech, czterech miesięcy uda mi się wypracować zarówno procesy biznesowe od początku tak i rozpocząć proces nowego onboardingu. Także zastanówcie się nad tym, czy Wasze firmy są gotowe na to, żeby pracować w modelu zdalnym, ale w trybie ciągłym, właściwie zawsze, w dłuższym horyzoncie czasu, horyzoncie dwóch, może trzech lat.

Dziękuję serdecznie. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Miłego weekendu. Na razie.