Przez ostatnie 2 miesiące bardzo dużo się wydarzyło. Pojawił się koronawirus, który przeorał całkowicie nasze postrzeganie świata. Wywrócił do góry nogami to, co do tej pory znaliśmy. każdy ma swoje spostrzeżenia dotyczące tego, co się dzieje i jaki będzie scenariusz wydarzeń. Poniżej moje TOP10 zmian, które mają związek z gospodarką
Powrót do „normalności” zajmie nam o wiele więcej czasu niż większość z nas prognozuje.
Bill Gates prognozuje, że powrót do normalnego trybu funkcjonowania będzie miał miejsce za jakieś 18 miesięcy. Założenie swoje opiera na tym, jak szybko zostanie wynaleziona szczepionka przeciwko koronawirusowi. Nie znamy jeszcze długofalowych skutków choroby Covid-19. Wiemy, ze mutuje szybko – mamy na razie okrytych 16.000 unikalnych mutacji (a przypomnę, ze na świecie jest 3,5 mln zarażonych)
Dystans społeczny również będzie z nami do 2022 roku
Ograniczenia w kontaktach międzyludzkich (jak prognozują naukowcy z Uniwersytetu Harvarda) również będą z nami do 2022 roku. Oznacza to, ze wiele branż może być narażone na poszukiwanie nowych modeli biznesowych. W moim odczuciu, będą to:
- galerie handlowe
- branża MICE
- sport masowy (stadiony, maratony)
- branża rozrywkowa (twórcy muzyczni i ich trasy koncertowe)
- branża beauty / fitness
Praca zdalna stanie się równoważną pracą, względem pracy stacjonarnej
Pomimo obaw przedsiębiorców jak i pracowników, praca zdalna – co prawda w modelu awaryjnym – zdała egzamin. Kolejne fale pandemii czy tez ograniczeń związanych z kontaktami społecznymi będą dla nas łatwiejsze do zaakceptowania. Już raz wdrożone zmiany organizacyjne czy technologiczne pozwolą na sprawniejsze reagowanie. Dodatkowo firmy będą lepiej przygotowane do nadchodzących nowych okresów izolacji gospodarki.
Zmniejszy się zapotrzebowanie na powierzchnię biurową
Najlepiej tę ideę oddaje anegdota z życia – zaprzyjaźniony właściciel firmy zatrudniającej kilkaset osób, która posiada własny biurowiec w centrum Warszawy przewiduje, ze połowa pracowników nie będzie chciała wrócić do pracy w biurze, gdyż zaadaptowali się do pracy zdalnej. Jest to zgodne z badaniami zrealizowanymi przez Innothink wspólnie z SW Research. 1/3 osób deklaruje, ze chce stale pracować zdalnie. blisko połowa chce wrócić, pozostali nie mają zdania. Więc już teraz wiedza, ze biurowiec nie będzie im potrzebny
Pojedziemy kamperem na wakacje po kraju, zatrzymamy się w środku niczego
Ograniczenia związane z przemieszczaniem się pomiędzy krajami spowodują z jednej strony olbrzymie problemy dla linii lotniczych i hoteli. Ale ponieważ gospodarka nie znosi próżni, na popularności zyskają ośrodki agroturystyczne, domki stojące pośrodku prywatnych łąk i lasów, z ograniczonym dostępem obcych osób czy tez wyjazdy kamperami.
Black Mirror – ograniczenia swobód obywatelskich
W 1 odcinku 3 sezonu serialu Black Mirror pokazana jest przyszłość (przypomnę, ze odcinek miał premierę 21 październik 2016 roku), w której, aby kupić dom w lepszej dzielnicy, potrzebna jest odpowiednia liczba punktów statusu społecznego, przyznawanych lub odejmowanych za właściwie każdą czynność. od tego czasu. Od tego czasu Chiny wdrożyły Social Credit System, gdzie AI ma przepustowość do 100.000 osób na sekundę na tylko 1 skrzyżowaniu ulic… A nieodpowiednia liczba punktów nie daje szansy na zakup biletu kolejowego. W Polsce pojawił się pomysł (co prawda jeszcze niewdrożony), że do galerii handlowych będą mogli wejść tylko ludzie posiadający odpowiednią aplikację w telefonie (ProteGO), która śledzi ludzi i namierza tych, którzy mogą być potencjalnie chorzy na koronawirusa. Dodatkowo operatorzy telekomunikacyjni również mają możliwość udostępniania danych odnośnie poruszania się osób, tak aby można było śledzić potencjalne źródła zakażeń wirusem. Dla celów bezpieczeństwa możemy zrezygnować z prywatności i niektórych swobód obywatelskich.
Automatyzacja pracy
Jeden z moich znajomych sprzedaje maszyny do pakowania. Na razie jego klientami są np. producenci sprzętu AGD. Jednak co stoi na przeszkodzie, aby maszyny pakująco-sortujace przejęły pracę pakowaczy w centrach logistycznych spożywczych sklepów wysyłkowych, takich jak Frisco.pl? Czy te zakupy zostaną dostarczone przez drony (tak jak to testuje Amazon w usłudze Amazon Prime Air)
nie mam jeszcze pomysłu na to, jakie maszyny pozwolą nam na makijaż czy na obcięcie włosów jak było w Rodzinie Jetsonów 🙂
Rozwój komunikatorów
na razie korzystamy z narzedzi typu Whatsapp, Zoom czy Skype. Jednak myślę, że pojawią się nowe wcielenia tych systemów – takie które pozwalają na rozmowę z awatarem w postaci hologramu. Czyz nie lepiej byłoby rozmawiać ze znajomymi w wersji znanej z filmu Kingsman czy też Gwiezdne Wojny?
Podobne technologie już istnieją – jak np Leia Display, polski produkt – istnieje już od 2013 roku!
A czy wy dostrzegacie jakieś zmiany w gospodarce, które uważacie za ważne?
Napiszcie w komentarzach