Piotrek Dobra Rada, odc. 45, podejście do wdrożenia pracy zdalnej

Dzisiejszy, 45 odcinek Piotrka Dobrej Rady poświęcony jest temu, jak firmy, z którymi rozmawiam, podchodzą do wdrożenia pracy zdalnej. Opowiem, jakie jest podejście do pracownika wysłanego na przymusową pracę zdalną. Mam też informację zwrotną od tych pracowników, co im przeszkadza. I podzielę się przemyśleniami, które firmy odniosą sukces a które poniosą porażkę.

Inspiracją dla tego odcinka jest cytat z Petera Druckera “Kultura zjada strategię na śniadanie”.

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 45 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, jak większość polskich firm, z którymi rozmawiałem, planuje wdrożyć pracę zdalną na stałe.

Menedżerowie średniego szczebla firm, z którymi właśnie rozmawiałem na ten temat, odpowiadają za wdrożenie pracy zdalnej. Pracują dla organizacji zatrudniających od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. 13 marca, jak większość firm, dali laptopy swoim pracownikom z informacją: “Idźcie do domów pracować i nie wiadomo, kiedy wrócicie do biura.”

Obecnie kadra zarządzająca zorientowała się, że ten powrót do biura może się przesunąć w czasie i nawet nie wiadomo, kiedy to nastąpi, o czym nawet wspomniałem we wczorajszym odcinku. Pracownicy natomiast zaczynają bardzo mocno narzekać (i taki feedback też posiadam od tych firm), że:

  • nie mają narzędzi,
  • za dużo pracują,
  • są przemęczeni,
  • i podlegają ciągłej kontroli.

Pokazałem tym firmom, w jaki sposób można wdrożyć pracę zdalną, łącznie z informacją, że praca zdalna to jest tak naprawdę kultura organizacyjna:

  • oparta na otwartości,
  • oparta na zaufaniu,
  • oparta na efektach w pracy i rozliczaniu tychże efektów a nie rozliczaniu dupogodzin czy pozorowaniu pracy

Feedback, jaki dostałem od swoich rozmówców, był następujący: “Człowieku! Przecież nasze organizacje nie są w ogóle gotowe do tego, żeby pracować w otwarty sposób. Przecież jesteśmy zarządzani autorytarnie. To, co proponujesz, to jest bardzo piękna idea, natomiast my zamierzamy wdrożyć to troszkę inaczej. To znaczy,  napiszemy instrukcję obsługi, jak należy korzystać Teamsa, Webexa czy innego Zooma i ludzie niech z nim dalej sobie sami radzą. Nie będziemy się zastanawiali nad tym, w jaki sposób siedzą w domach i czy mają jakieś miejsce do pracy czy nie. Przecież to nie jest w ogóle nasz problem. To jest problem wyłącznie pracowników”.

Jak powiedział Peter Drucker: “kultura zjada strategię na śniadanie”. Takie bardzo autorytarne i technokratyczne podejście (według mnie) nie sprawdzi się w tych firmach. Natomiast skutki tego będziemy mogli obserwować dopiero w dłuższej perspektywie czasu. Ponieważ obecnie zmiany cywilizacyjne i obecne zmiany gospodarcze, według mnie, przyniosą taki rezultat, że:

  • firmy, które umieją się bardzo szybko dostosować właśnie do pracy zdalnej i będą robiły to w sposób związany z wdrożeniem kultury organizacyjnej, tak żeby na końcu człowiek mógł powiedzieć: “Pracuję, skąd chcę, a nie skąd muszę”, to te firmy odniosą sukces.
  • Natomiast firmy, które będą miały podejście bardzo autorytarne i bardzo nakazowe, według mnie, będą traciły swoją przewagę konkurencyjną w dłuższym horyzoncie czasu

Dzięki serdecznie. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Miłego weekendu. Na razie.

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/IlmeMaSBJHM 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotify