Piotrek Dobra Rada, odc. 46, Zoom fatigue syndrome

Dzisiejszy, 46 odcinek Piotrka Dobrej Rady poświęcony jest temu, co psychologowie nazywają Zoom fatigue syndrome, czyli syndrom zdalnego zmęczenia. teraz opowiem o przyczynach, które powodują to, że jesteśmy bardziej zmęczeni w pracy zdalnej niż w pracy stacjonarnej. Jutro opowiem o tym, jak sobie z radzić z tym zmęczeniem.

Inspiracją dla tego odcinka są artykuły z Gazeta.pl oraz z Psychreg.org

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam was w 46 już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, co naukowcy zdążyli już określić mianem Zoom Fatigue Syndrome czyli syndrom zdalnego zmęczenia. 

Dawniej ten syndrom zdalnego zmęczenia był rozpoznawalny wśród innych zawodów, takich jak na przykład tłumacze symultaniczni

Jak wygląda nasz dzień pracy dzisiaj? Siadamy do komputera. Odpalamy, mail, sprawdzenie Facebooka, kolejny mail. Nadchodzi czas telekonferencji. Odpalamy Zooma, siadamy przed kamerką. Patrzymy się albo w kamerkę albo patrzymy się być moze trochę w bok, na naszych współrozmówców, tak jak ja teraz. Czasami ten transfer się zacina. Głos nie zgrywa się z obrazem. Tak siedzimy 8, 10 albo 12 godzin w tej pracy. I po pracy jesteśmy bardzo zmęczeni.

Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg jest zbudowany w odpowiedni sposób. Mamy jeden ośrodek, który analizuje tylko i wyłącznie twarz. Drugi z ośrodków, które mamy w mózgu, analizuje nasze intencje patrząc wyłącznie na mimikę.

I teraz, jeżeli nie patrzymy się bezpośrednio w kamerkę, a na ekran, na twarze swoich rozmówców, oni widzą, że uciekamy wzrokiem. Nagle nasz mózg musi o wiele więcej informacji przeprocesować. Ponieważ jeżeli dostrzegamy człowieka, który ucieka wzrokiem, od razu zakładamy, że on kłamie. Tak niestety ten nasz mózg jest zbudowany, ponieważ rozbiegane oczy, niepatrzenie w oczy w trakcie rozmowy z rozmówcą, powoduje, że postrzegamy taką osobę jak nieszczerą.

Dodatkowo jeżeli przesył nie jest idealny – obraz, dźwięk się zacina, to nagle się okazuje, że mówimy dużo wolniej, dużo prościej. A odbieranie i nadawanie takich informacji bardzo również męczy mózg. 

Tak, że pomyślcie o tym, że płacenie w kamerkę, patrzenie na rozmówcę to są dwie różne rzeczy, które mogą bardzo nas męczyć.

Zastanówcie się nad tym, jak wy prowadzicie swoje wideokonferencje

Na dzisiaj dziękuję. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Na razie.

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/ik1Hz2uBiU8 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Linki do podcastów na podfollow https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/29e37623bae885771dd0fad99c3d19ca7db368a8 

Link do artykułu na gazeta.pl https://wyborcza.pl/7,75400,25977560,psychologowie-mowia-o-nowym-syndromie-ktory-nazywaja-zdalnym.html 

Link do artykułu na psychreg.org https://www.psychreg.org/zoom-fatigue/ 

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotify https://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP