Piotrek Dobra Rada, odc. 73, inspiracje do samorozwoju

Dzisiejszy, 73 odcinek Piotrka Dobrej Rady to inspiracja do rozwoju po pracy. mówię o kilku platformach czy aplikacjach, które pozwolą Wam się rozwinąć po pracy. Są to Babbel, Skillshare, TEDx, Udemy, Lumosity i My Vision Board. Do nakręcenia odcinka zainspirowała mnie z kolei Kamila Gutowski, Rafał Ferber a w tle przewijają się Tomek Rudnik, Piotrek Łysik i Piotrek Grządziel. 

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #samorozwoj #inspiracja

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 73. już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj powiem kilka słów na temat tego, że nie samą pracą człowiek żyje

Inspiracją do tego odcinka były dwa wydarzenia:

  1. pierwsze to był wpis Kamili Gutowski na Facebooku, która poprosiła właśnie o inspirację i podpowiedzi na temat tego, czego nowego w życiu mogłaby się nauczyć; i dodała, że nie chciałaby się uczyć żadnego języka obcego na nowo;
  2. drugim elementem inspirującym była moja weekendowa rozmowa z moim przyjacielem, Rafałem Ferberem, na temat tego, jakie mamy plany na nadchodzacy rok, dwa, trzy, związane właśnie z samorozwojem i w ogóle z życiem

I pomyślałem sobie, że warto można by zebrać w jednym odcinku takie elementy, które pomogą Wam w samorozwoju dadzą Wam jakąś inspirację, do tego, co można zrobić ciekawego poza pracą, tak żeby się porozwijać. I tutaj jest TOP 6 moich pomysłów na to, gdzie możecie szukać inspiracji.

Po pierwsze zaczniemy od jednak nauki języka obcego. Sam zacząłem się uczyć języka obcego przy wykorzystaniu aplikacji Babbel. jestem na etapie bardzo początkowym nauczania się języka szwedzkiego. Tak, że nie wiem, czy Kamila Gutowski chciałaby się czy nie chciałaby się uczyć, ale warto uczyć się z wykorzystaniem tej aplikacji. Lekcje 15 minut dziennie, w fajnej formie podawane. Powiem wam, że dawno nie czułem się tak zmotywowany do nauki języka obcego, zwłaszcza że metoda bardzo małych, drobnych, codziennych kroków jest mi bardzo bliska. Tak, że Babel to do nauki języka obcego. Co ciekawe, uczę się języka szwedzkiego poprzez język angielski, ponieważ polska wersja tej aplikacji umożliwia tylko naukę języka niemieckiego i angielskiego. No a żebym uczył się szwedzkiego, to wykorzystuje do tego język angielski.

Drugim elementem takim bardziej inspirującym, to jest platforma TEDx. TEDx to jest platforma, na której (jak sami o sobie mówią) pojawiają się idee warte rozpowszechniania. Tak, że jeżeli potrzebujecie posłuchać mądrych ludzi, ciekawych zagadnień, opowiadanych przez zarówno pasjonatów jak i wysokiej klasy specjalistów, poświęcający całe swoje życie zawodowe na temat niektórych zagadnień – tak, że warto przeglądać platformę TEDx na stronie czy cała platforma na YouTubie. O ile kojarzę, wszystko jest dostępne za darmo. Niektórzy z moich znajomych jak Piotrek Grządziel czy Rafał Ferber także występowali jako mówcy na tego typu wydarzeniach.

Kolejnym elementem, gdzie możecie sprawdzić, czego moglibyście się nauczyć i zacząć to uczyć – jest to platforma Skillshare. Skillshare jest to platforma, która pozwala wam uczyć się w bardzo szerokim zakresie, ponieważ mogą być to rzeczy związane z:

  • animacjami
  • pisaniem
  • tworzeniem filmów wideo
  • sztukami pięknymi
  • rysowaniem
  • ilustracją
  • muzyką
  • zdjęciami
  • produkcją materiałów UX oraz UI
  • oraz z tworzeniem stron internetowych

Są też rzeczy związane z biznesem, czyli:

  • marketing
  • przywództwo
  • zarządzanie

jak również są rzeczy związane bezpośrednio z waszą postawą, czy z waszym rozwojem w kategoriach:

  • Lifestyle
  • czy produktywność

o ile dobrze kojarzę, czasami można znaleźć na necie dostęp do tej platformy za darmo. Za wpisanie jakiegoś kodu. Tak, że poszukajcie na stronach afiliowanych ze Skillshare, być może uda wam się znaleźć sześciomiesięczny dostęp do skillshare za darmo.

Jeżeli natomiast wiecie, że chcielibyście się pouczyć rzeczy związanych z oprogramowaniem, jest do tego platforma cała platforma Udemy. Na Udemy głównie znajdują się szkolenia dotyczące różnego rodzaju języków programowania, tworzenia stron i aplikacji internetowych. Tak, że jeżeli zdobyć nowy zawód, zdobyć nową pracę, być może przebranżowić się (i tutaj być może Tomek Rudnik może podpowie, w którą stronę się przebranżowić) skorzystajcie z Udemy.

No i na sam koniec dwie takie platformy, bardziej miękkie. Pierwsza jest to platforma o nazwie Lumosity. Lumosity służy do treningu mózgu. Przez codzienne gry, które są tak naprawdę ładnie opakowanymi zadaniami, opartymi o rozwiązania naukowe, pomagacie sami sobie:

  • w rozwoju pamięci
  • w poprawieniu uwagi
  • w poprawieniu tempa myślenia
  • czy rozwiązywania problemów

Tak, że narzędzie pod tytułem Lumosity pozwalam wam trenować wasz mózg.

I na sam koniec, jest aplikacja dostepna zarówno na iOS jak i na Androida, czyli My Vision Board. Jest to narzędzie, które pozwoli wam zwizualizować sobie Wasze cele, prywatne jak i zawodowe, pozwoli ustawić sobie własny cel w życiu. Być może będziecie chcieli sobie pozarządzać własnymi afirmacjami bądź prowadzić dzienniczek. Wiem, że niektórzy z moich znajomych takie dzienniczki prowadzą. O ile kojarze, to chyba Piotrek Łysik też coś takiego sobie prowadzi. Tak, że taka aplikacja to jest My Vision Board.

Opowiedziałem o sześciu elementach, z których z części korzystam, z części nie korzystam. Niektóre z tych narzędzi są wykorzystywane przez moich przyjaciół, przez moich kolegów. Zastanówcie się, jak możecie spędzić swój czas wolny, poza pracą, do tego, żeby nauczyć się czegoś nowego:

  1. Skillshare
  2. Lumosity
  3. Babbel
  4. TEDx
  5. My Vision Board 
  6. I Udemy

Dzięki serdeczne. Do zobaczenia i usłyszenia już w poniedziałek. Na razie 

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/peHFefhkKcM 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Kamila Gutowski LinkedIn https://www.linkedin.com/in/kamilagutowski/ 

Rafał Ferber LinkedIn https://www.linkedin.com/in/rafalferber/ 

Tomasz Rudnik LinkedIn https://www.linkedin.com/in/tomaszrudnik/ 

Piotr Łysik LinkedIn https://www.linkedin.com/in/piotr-%C5%82ysik/

Piotr Grządziel LinkedIn https://www.linkedin.com/in/piotrgrzadziel/ 

Babbel https://www.talkable.com/x/qkb6rB 

Skillshare https://www.skillshare.com/home 

TEDx https://www.ted.com/about/programs-initiatives/tedx-program 

Udemy https://www.udemy.com/ 

Lumosity https://www.lumosity.com/en/ 

My Vision Board https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mlab.visiongoal&hl=en 

Link do podcastu 

https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/episode/d313e4ddc579407fa382a270d6c2a0c333feaaa5

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP