Piotrek Dobra Rada, odc. 78, making of PDR

Dzisiaj rekord – prawie 16 minut! 78 odcinek Piotrka Dobrej Rady pokazuje od zaplecza, jak powstają treści w Piotrku…, czyli MAKING OF… . Opowiadam i pokazuję mikrofon, wygłuszenie, kamerę, światło, oprogramowanie do nagrywania i montażu oraz podpowiadam, jakiego pudru użyć do makijażu :). Całość jest zainspirowana pytaniami Krzyśka Harazińskiego, jak ja to robię i ile czasu mi to zajmuje. W tle pojawia się Jędrzej Paulus i Krzysiek Wojewodzic. W opisie na www znajdziecie linki do wszystkich elementów hardware i software, które pozwalają tworzyć takie filmy i podcasty (oraz samą prezentację tutaj)

#wykuwam #piotrekdobrarada #remoteonly #pracazdalna #makingof

Cześć. Nazywam się Piotrek Konopka i witam Was w kolejnym, 78. już odcinku z cyklu Piotrek Dobra Rada mówi o pracy zdalnej. Dzisiaj pokażę wam, z jakich narzędzi korzystam, żeby te odcinki powstawały codziennie i dlaczego zajmuje mi to tak niedużo czasu.

Inspiracją do tego odcinka była moja wczorajsza rozmowa z moim przyjacielem, z Krzyśkiem Harazińskim, który zadał mi pytanie, jak ja to robię, że to w ogóle wszystko tak regularnie się pojawia. Ponieważ ostatni odcinek na temat MAKING OF powstawał na samym początku mojej przygody z nagrywaniem filmów, czyli na początku kwietnia tego roku, postanowiłem odświeżyć to, ponieważ zmienił się zarówno software i zmienił się trochę hardware. Tak, że chcę Wam pokazać wszystko po kolei. Dobra, to zaczynam.

Przede wszystkim hardware. Tak wygląda moje stanowisko pracy. Na górnym zdjęciu widzicie mikrofon na statywie, i na dole widzicie lampkę. O tym wszystkim opowiem wam po kolei za chwilę. Natomiast na dolnym zdjęciu widzicie kamerkę wraz z oświetleniem. No i oczywiście moje miejsce pracy, mój monitor. Dobrze!

Przechodząc po kolei – najpierw z tyłu mam wygłuszenie. To wygłuszenie powoduje, że dźwięk nie brzmi jak ze studni. Na ścianie mam położoną piankę akustyczną. To na Allegro nazywa się pianka akustyczna mata wygłuszająca fala, bo jest kształt fali. 2 metry na metr. I tej pianki mam za sobą powieszone 6 m2. Tak, że z jednej strony mam dosyć równomierne tło, z drugiej strony mam wygłuszony dźwięk.

Drugim elementem jest oświetlenie. Przede wszystkim z przodu oświetla mnie lampa pierścieniowa. To jest to na górnym zdjęciu. Niektórzy się śmieją, że to jest ta lampa, której makijażystki, szafiarki czy inne blogerki modowe używają do tego, żeby pokazywać, jak się ubierają albo jak się makijażują. Ja natomiast używam tego do Piotrka Dobrej Rady. Natomiast na dolnym zdjęciu, jest taka lampa robocza, która doświetla mi tło, tak żeby to tło było bardziej wyraźne. A tą podpowiedź udało mi się znaleźć, między innymi, u Krzyśka Wojewodzica, u niego na filmikach szkoleniowych.

Jeżeli chodzi o mikrofon, to to, do czego mówię to jest mikrofon Trust. To kosztuje (nie wiem) z 80 zł. Natomiast ważne jest to, żebyście zwrócili uwagę na to, żebyście mieli taką przejścióweczkę. Ta przejścióweczka pozwala jackiem mikrofonowym wpiąć się do portu jacka, na przykład w telefonie, w laptopie lub podstawie do stacji roboczej, ponieważ najczęściej w tych najnowszych kartach dźwiękowych albo w smartfonach jest tylko jeden jack, czyli to czarne. Natomiast żeby było nagrywanie i odsłuchiwanie, to musicie właśnie użyć takiej przejściówki. Chodzi o to, żeby na końcu jacka były 3 czarne paseczki, tak jak tutaj widzicie na końcu tego czarnego jacka. Czyli mam statyw, mam mikrofon. Ten mikrofon mi w zupełności wystarczy. Zastanawiałem się nad tym, czy by nie użyć takiego filtra z gąbki jeszcze między mną a tym mikrofonem. Jednak wydaje mi się, że ten dźwięk wystarczająco dobrze.

Nagrywa swoje filmy kamerą Logitech C920, która jest zamocowana na stałe na statywie domocowanym do tej lampy pierścieniowej. Nie korzystam z nagrywania przy użyciu smartfona, ponieważ jak smartfon wpinałem i wypinałem, to za każdym razem musiałem ustawiać i regulować obraz, zbliżenie – te wszystkie rzeczy, które powodują, że widzicie mnie całkiem dobrze. Natomiast od momentu, gdy mam kamerkę, to ta kamerka jest zamontowana na stałe i to mi w zupełności wystarczy.

Jeżeli chodzi o software to do nagrywania – poza tym, że dzisiaj nagrywam ten screencast przy użyciu oprogramowania Loom – to standardowo do nagrywania używam oprogramowania o nazwie OBS. Tu widzicie layout od tego oprogramowania. To oprogramowanie pozwala mi wrzucać zarówno rzeczy, które są na stałe, na przykład, tak jak link tutaj do podcast na podfollow czy do link do LinkedIna, czy ta ramka, która jest widoczna dookoła obrazka. Mogę wrzucać dźwięki i obrazy, strony www… W ogóle używanie OBSu jest całkiem proste. Wystarczą dwa tutoriale, nagrane przez 11 latków, jak streamują swoje gry na Twitchu i to od razu się człowiek uczy od jedenastolatka, jak można używać oprogramowania OBS.

Do tego, żeby ładnie to wszystko wyglądało, to tak:

  • zrobiłem sobie ramkę na takiej stronie internetowej o nazwie Placeit. To ta ramka którą widzieliście wcześniej – o ta – z napisem Piotrek Dobra Rada. To tą ramkę właśnie zrobiłem sobie na tym oprogramowaniu i za chwilę jeszcze powiem, co jeszcze więcej tam udało mi się zrobić.
  • Natomiast co tam jest potrzebne – makijaż, żeby nie nie świecić się tak bardzo w trakcie tego nagrywania. Tak, że zachęcam do używania takiego transparentnego, matującego podkładu / tuszu – jak zwał tak zwał. Tak, że warto coś takiego kupić sobie na Allegro.

Jeżeli mamy już wyprodukowany film, to na samym początku – to co robię – to w oprogramowaniu Avidemux, wyciągam – poprzez opcję Zapisz audio – wyciągam audio. To mi pozwoli później tworzyć z tego podcasty. 

Jak zauważyliście, te moje filmy nie mają cięć, nie mają zmian scen, po prostu nagrywam za jednym podejściem. Równocześnie też zapisz audio i tworzenie takiego podcastu pozwala mi bardzo szybko te podcasty tworzyć. Tak, że najpierw mamy filmik który nagrywam w OBSie, później tworzę poprzez Avidemuxa, tworzę samą ścieżkę audio. 

Mam też intro i outro, też zrobione na stronie placeit.com. To intro i outro – zarówno te wszystkie literki, które tam migają jak i dźwięk i jak i cała animacja – mam do tego kupione prawa autorskie. Dostęp bodajże kosztuje 15 czy 16 $ na miesiąc. Przez ten miesiąc możecie się pobawić i potworzyć sobie różne rzeczy. Tak, że ja mam stworzone intro, outro oraz template ramki, którą widzicie dookoła mojej twarzy w standardowym ujęciu Piotrka Dobrej Rady. 

A jak już mam to intro, outro i filmik, to poprzez opcję Połącz w takim oprogramowaniu Bandicut tworzę z tego jeden filmik. Czyli to co uploaduję później do internetu – to ten jeden filmik jest łączony poprzez Bandicuta. Na początku dodaję intro, na końcu dodaje outro. I całość trwa pewnie ze 30 sekund.

Oczywiście robię też z tego transkrypcję, czyli wszystko to, co mówię, z tego robią się literki. Do robienia tych literek wykorzystuje po prostu Chroma i dokumenty Google. W dokumentach Google, w narzędziach, jest taka opcja jak pisanie głosowe. I wystarczy, że zacznę odtwarzać film, który wcześniej został nagrany, to mikrofon wyłapuje te dźwięki i robi z tego pełną transkrypcję. Oczywiście tą transkrypcję trzeba poprawić. To nie jest tak, że to jest idealne. Niektórych słów Google nie wyłapuje. Czasami coś zabrzęczy w komputerze. Czasami, ja gdzieś powiem pewną głoskę niewyraźnie. Tak, że tą transkrypcję trzeba poprawić. Natomiast jest to bardzo przydatne.

Oczywiście na początku dodaję wstęp, dodaję takie podsumowanie. Dodaję hashtagi, które później pojawiają się na LinkedInie i na Facebooku. Wrzucam też wszystkie linki – to idę za podpowiedzią Jędrzeja Paulusa, który mnie trochę podprowadził, jak te wszystkie rzeczy podcastowe można robić – tak, że dodaję wszystkie linki, które można podawać. Dodaję też kredyty i kudosy – czyli na przykład źródła do inspirujących mnie artykułów na temat danego tematu. Ewentualnie daje linki do profili LinkedInowych bądź stron internetowych tych osób, które pojawiają się w danym odcinku. Czyli w tym odcinku na pewno pojawi się Krzysiek Wojewodzic w linkach, pojawi się Jędrzej Paulus. Pojawi się też link do Bandicuta. 

Jeżeli to wszystko już mamy pomontowane, potranskrybowane, to zaczynamy publikować. Od czego zaczynam? Przede wszystkim plik audio wędruje do hostingu na SoundCloud. Czyli tu mam wykupione miejsce do tego, żeby te wszystkie moje pliki dźwiękowe znalazły się w internecie. I one tam sobie wiszą. Równocześnie, jak w momencie, gdy wklejam / uploaduję ten plik dźwiękowy wklejam tam też pełną treść tego, co zostało dokonane w trakcie transkrypcji z Chroma, tak żeby dźwięk razem z opisem stanowiły całość, żeby ktoś mógł sobie przeczytać a ktoś mógł sobie posłuchać.

Drugim krokiem to jest to, że oczywiście ten podkład, który wisi sobie na soundcloudzie, dobrze by było, żeby ludzie mogli go słuchać. Czyli tak mamy Soundcloud, mam Spotify’a (tam jest stworzone miejsce na moje podcasty). Też ten link w tych do tego podcastu na soundcloudzie znajduje się w Google Podcascie oraz w iTunes. Żeby to wszystko skonfigurować, trzeba było poświęcić tam to pewnie ze 3-4 dni, ponieważ w Google Podcast i iTunesach autoryzacja tworzenia podcastu troszkę trwa. Natomiast jest to proces jednorazowy. I teraz, w momencie gdy tworzę plik i wrzucam nowy odcinek na SoundClouda, to równocześnie w tych wszystkich miejscach automatycznie, automagicznie propagują się nowe odcinki.

Bardzo fajnym, ciekawym rozwiązaniem jest Podfollow. Podfollow jest to takie narzędzie które agreguje te wszystkie moje narzędzia w jednym miejscu. tworzy się 1 link do podcastu – gdy ten ktoś kliknie na ten jeden link to zostanie przeniesiony albo do Spotify albo do iTunesa albo do Google podcast. W zależności od tego, z jakiej platformy on korzysta. Jeżeli kliknę z telefonu na Androidzie na ten link – trafię na Google podcast. Jeżeli kliknę z telefonu Apple z iPhone’a – to trafię na iTunes i tak dalej i tak dalej. Tak, że bardzo fajne, inteligentne narzędzie. Podfollow

Do hostingu filmów oczywiście używam YouTube i tutaj wrzucam ten filmik, który jest zmontowany razem z intro i outro.

Mam również stronę internetową, którą postawiłem na Worpressie. Stworzenie tej strony zajęło mi pewnie pół dnia – tak, że nauczyłem się tworzyć strony internetowe. I codziennie wrzucam tutaj pełną treść z Chrome, razem z linkami, z hasztagami. To, w jaki sposób strona wygląda – czyli ten layout, nazywa się motywem Ripple. Ten motyw jest w pełni responsywny – czyli ta strona będzie dobrze wyglądała zarówno na komputerze, jak i na telefonie komórkowym.

Co dalej robię? Publikuję na Linkedinie. Zaczynam publikację od artykułu na Linkedinie. Żeby ładnie wyglądał nagłówek – korzystam z takiego serwisu pixabay. Są tam zdjęcia i obrazki, darmowe do użytku komercyjnego. Tak, że to, co widzicie na Linkedin jako obrazki tytułowe, to są właśnie z pixabay. Natomiast jako treść wklejam całość, tą, którą już widzieliście w Chrome, razem z linkami i z hasztagami.

Dodatkowo, jako post na Linkedinie, wrzucam film i ten film jako podsumowanie będzie miał nagłówek z Chroma, czyli to, co też już widzieliście – razem z hasztagami. Plus załączam film bezpośrednio do Linkedin, tak żeby ten film nie siedział tylko na YouTubie, ale wisiał też samodzielnie na LinkedInie.

Emisja na Facebooku – to tutaj standardowo udostępniam publicznie filmik. Dołączam ten filmik również jako plik a nie jako link do YouTube, bo Facebook się trochę nie lubią z YouTube. Zmieniam ustawienia na to, żeby ten film był widoczny publicznie oraz udostępniam ten film na niektóre grupy, których jestem członkiem oraz wrzucam na swoją relację facebookową.

Po dwóch miesiącach mniej więcej – bo tyle zajęło mi zorientowanie się że coś takiego istnieje – publikuję tą samą treść sprzed dwóch miesięcy na stronie pod tytułem medium.com. Tak, jak dzisiaj nagrywam 78 odcinek, to na medium.com wrzuciłem dzisiaj 29 odcinek. Tak, że mam różnicę jakieś 40-50 odcinków między jednym a drugim. Tak, że przypominam po dwóch miesiącach, co się działo w poprzednich odcinkach. Wrzucam, opatruje to obrazkiem z pixabay, dokładam link z podfollow i Youtube. I oczywiście, to co pojawia się na medium, tworzę z tego linki na Facebooka i i na razem z hasztagami tak, żeby ludzie mogli to przeczytać

Dzięki serdeczne. To był odcinek na temat tego, jak powstają odcinki Piotrka Dobrej Rady. Mam nadzieję, że komuś to się przyda. Być może ktoś inny też zacznie blogować, podcastować, vlogować – generalnie dzielić się wiedzą.

Dzięki serdeczne raz jeszcze. Do zobaczenia i usłyszenia w poniedziałek. Na razie!

Link do odcinka na YouTube https://youtu.be/ZLIiPo_UQzE 

Moja strona internetowa https://piotr-konopka.pl

Strona firmowa https://www.innothink.com.pl

Mój LinkedIn https://linkedin.com/in/konopka

Mój mail piotr.konopka@innothink.com.pl 

Moje podcasty https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view  

Krzysztof Haraziński LinkedIn https://www.linkedin.com/in/kris-optima/ 

Krzysztof Wojewodzic LinkedIn https://www.linkedin.com/in/krzysztofwojewodzic/ 

Jędrzej Paulus LinkedIn https://www.linkedin.com/in/jedrzejpaulus/ 

Mata wygłuszajaca https://allegro.pl/oferta/pianka-akustyczna-mata-wygluszajaca-fala-200x100x2-8888833837 

Mikrofon https://allegro.pl/oferta/outlet-mikrofon-przewodowy-trust-starzz-all-round-9405963501

Statyw https://allegro.pl/oferta/statyw-do-mikrofonu-wysiegnik-uchwyt-biurkowy-9214806538 

Lampa pierścieniowa https://allegro.pl/oferta/lampa-pierscieniowa-50w-do-makijazu-dyfuzor-statyw-7487507677 

Lampa doświetlająca https://www.ceneo.pl/55816320# 

Kamera https://allegro.pl/oferta/kamera-internetowa-logitech-hd-pro-webcam-c920-8086144972 

Avidemux http://avidemux.sourceforge.net/ 

Bandicut https://www.bandicam.com/bandicut-video-cutter/ 

OBS https://obsproject.com/ 

Puder https://allegro.pl/oferta/golden-rose-long-wear-matujacy-puder-transparentny-7899524016 

Medium https://medium.com/ 

Podfollow https://podfollow.com/piotrek-dobra-rada/view 

Spotify https://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP 

Google Podcasts https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkcy5zb3VuZGNsb3VkLmNvbS91c2Vycy9zb3VuZGNsb3VkOnVzZXJzOjc5OTUyOTM4OS9zb3VuZHMucnNz 

iTunes https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345 

Soundcloud https://soundcloud.com/discover 

Pixabay https://pixabay.com/pl/ 

Link do podcastu  https://pod.fo/e/21e21 

SoundCloud

iTunes

https://podcasts.apple.com/pl/podcast/piotrek-dobra-rada/id1513135345

Spotifyhttps://open.spotify.com/show/6bu6ZEMBKJAd2LMLr7ABKP